۶ نکته برای داشتن نوازندگی خاص | رضاصاد

۶ نکته برای داشتن نوازندگی خاص

اشتراک گذاری با دوستان
۶ نکته برای داشتن نوازندگی خاص
5 امتیاز از 1 رای

سبک نوازندگی هر نوازنده احتمالاً مبحثی است که زیاد راجع به آن شنیده اید. از نوازنده های برجسته ی دنیا گرفته تا هنرمندان مبتدی تر تأکید زیادی بر روی منحصر بودن سبک هر نوازنده دارند اما راه متمایز ساز زدن چیست؟
شاید تکنیک هایی که در این مقاله با هم بررسی می کنیم نسخه ی خلاصه ای از تجربه ی سالیان نوازندگان مطرح دنیاست که امروز شما هم از آنها بهره می برید.

1 تمرینات خود را ضبط کنید

با ضبط کردن و گوش دادن به تمرینات و بداهه نوازی خود شما متوجه خواهید شد که جملات یا بعضی اوقات تکنیک هایی را استفاده می کنید که منحصر به خود شماست. این روند مقایسه و مشخص کردن تفاوت شما با نوازنده ی دیگر را مشخص می کند.

2 سعی کنید آهنگ را با گوش بیاموزید

بهترین نوازنده ها و موسیقی دانان دنیا، گوش بسیار دقیقی دارند. سریعترین راه برای داشتن گوش قوی در موسیقی، نواختن آهنگ های مورد علاقه تان بدون نگاه به نت یا تبلچر آن قطعه است. یاد گرفتن قطعات در سطوح ابتدایی می تواند با نت یا تبلچر انجام شود اما برای یک نوازنده ی متوسط و بالاتر که هدفش پیدا کردن سبک خاص خودش است، نت آهنگها باعث می شود که شما در یک الگوی خاص گرفتار شوید. شاید شما تکنیک دیگری برای نواختن آهنگ در سر دارید. نکته ی دیگر این است که لزومی ندارد عیناً نت ها را تکرار کنید، سعی کنید در زمان اجرای آهنگ، قطعه را روان و راحت اجرا کنید.

این مقاله هم شاید براتون مفید باشه  توصیه ی جان پتروچی (John Petrucci) به گیتاریست های مبتدی

3 به آینده یک چشم انداز داشته باشید

یک مسیر در ذهن خود داشته باشید. سبکی که دوست دارید بنوازید را کاملاً مشخص کنید. از نوازندگانی که می توانند تأثیر گذار باشند زیاد گوش دهید و یکبار دیگر، با گوش آهنگ هایشان را تمرین کنید. چند دقیقه قبل از تمرین، اجراهای نوازندگان مورد علاقه تان را ببینید و به آن دقت کنید.

4 درک محتوای سبک ها

راجع به سبک های نزدیک به سبک مورد علاقه تان تحقیق کنید. شاید بتوانید تکنیک ها و ایده هایی را از آن سبک ها وارد نوازندگی خود کنید. یادتان باشد تلفیق سبک ها کمک می کند تا صدای ساز شما با بقیه متفاوت باشد.

5 از اعماق احساس ساز بزنید

با عشق و احساس ساز بزنید، نت ها را کاملاً احساس کنید و بخاطر داشته باشید موسیقی، هنر است؛ راه دیگری برای ارتباط. اگر نمی توانید با قطعه ای ارتباط برقرار کنید، به آن گوش ندهید. شما روبات نیستید! برای نواختن یک قطعه نیازمند علاقه ی قلبی به آن موسیقی هستید. پس خودتان را عذاب ندهید.

6 تقلید ممنوع !

هیچ نوازنده و موسیقی دان بزرگ در تاریخ را نمی یابید که تقلیدی کورکورانه از نوازنده های مورد علاقه اش داشته باشد. سعی کنید تا جایی از موزیسین مورد علاقه تان الهام بگیرید که بتوانید بعضی از تکنیک ها و یا جملاتی که شبیه به کارهای اوست را در نوازندگی خود بگنجانید تا خاص تر باشید. دلیلی ندارد شنوده ی شما نسخه ی کپی از یک قطعه موسیقی را (آن هم شاید بسیار بی روح تر از خود قطعه) بشنود.

این مقاله هم شاید براتون مفید باشه  شروع به کار بخش موسیقی سایت

 

یادمان باشد که نوازندگان حرفه ای همیشه از سخت ترین و پیچیده ترین تکنیک ها استفاده نمی کنند و حتی بعضی اوقات قطعات بسیار ساده ای را خلق می کنند که شاید هیچ کس نتواند با همان احساس، قطعه را بنوازد.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

محمد یوسفیان

درباره نویسنده: محمد یوسفیان

بیزینس کوچ ( Business Coach)،موزیسین حرفه‌ای و مدیر بخش موسیقی سایت محمد در کنار کوچینگ که شغل اصلیشه، سالها موسیقی رو به صورت بین‌المللی دنبال کرده و در این زمینه خیلی حرف برای گفتن داره او بنیانگذار Art Life Coaching و نوازنده ی ۴ ساز مختلف بین المللی مثل گیتار الکتریک و آکوستیک در سبک کانتری و همچنین موسیقی کلاسیک ایرانی مثل سنتور و تمبکه. هدف محمد کمک هنرمندان برای رسیدن به اهدافشونه.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *