تو حق نداری ایراد بگیری

2 282

یه جمله ای هست که میگه :

در هنر تو حق نداری از کسی ایراد بگیری ؛ چون هیچ مبنایی برای قضاوت وجود نداره

میدونی این یعنی چی ؟ یعنی مثلا یکی زحمت کشیده ازت یه عکس گرفته و ادیت کرده ، و تو به هر دلیلی (مثلا سلیقه‌ی متفاوت) اون عکس رو دوست نداشتی ؛ تو حق نداری از اون عکس ایراد بگیری.

میدونی چرا ؟ بذار یک مثالی بزنم . فرض کن مهندس عمران هستی و یک پل ساختی . برای قضاوت خوب یا بد بودن کار تو معیار ها و فرمول های معینی وجود داره. و دیگران با دونستن این فرمول میتونن کار تو رو قضاوت کنن. اما در مورد هنر اصلا همچین چیزی صادق نیست و تو نمیتونی از کار کسی ایراد بگیری . به دلیل این که در هنر هیچ معیاری برای قضاوت کردن کار دیگران وجود نداره.

احتمال میدیم این مطالب هم براتون مفید باشه:

یعنی فرض کن یک  عکس رو ادیت کردی و نصف این عکس رو سیاه و سفید کردی و نصف دیگش رو هم رنگی . کسی نمیتونی بهت بگه چرا این کارو کردی ؟ دلیلش اینه که هیچ قانونی وجود نداره که بشه عکس ها و کلا آثار هنری دیگران رو باهاش قضاوت کرد.

البته یک سری قوانینی رو درست کردن توی هنر . اونها بیشتر به این دلیل هست که بشه کارهای مشابه رو خلق کرد . اما به عنوان یک مدرس بهتون میگم که هیچ لزومی به رعایت هیچ قانونی نیست . یک هنرمند هر طور که دوست داشته باشه رفتار میکنه .

بنابراین اگه من رو بشناسید اینو میدونید که با کسانی که از کار هنری دیگران ایراد میگیرن ، بدترین و تند ترین برخورد ها رو دارم . چون اینو باور دارم که کسی حق نداره اثر هنری فرد دیگه ای رو بکوبه.

این موضوع زمانی اهمیت بیشتری داره که یه نفر میاد به شما لطف میکنه و اثر هنری رو برای شما خلق میکنه . در این صورت ایراد گرفتن از کار این هنرمند کثیف ترین عمل دنیاست …

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

2 نظر
  1. محمد یوسفیان می‌گوید

    واقعا زشت ترین کار در هنر انقاد کردن از شخصی که برای هر دلیلی یک اثر هنری (موسیقی، نقاشی، عکس و …) خلق کرده، اونم از کسی که خودش توانایی خلق همون اثر رو نداره ! مردم عادی که همیشه نظر میدن راجع به هر چیزی ولی متاسفم برای کسایی که خودشون رو هنرمند میدونن و بقیه رو به باد انتقاد میگیرن …

    1. محمدرضا صادقی می‌گوید

      دقیقا محمد جان . همیشه کسانی که خودشون توانایی ذهنی و فنی این کار رو ندارن ، دقیقا همون هایی هستن که بیشتر از بقیه انتقاد میکنن . تویی که خودت هم هنرمندی اینو بهتر از هر کسی لمس کردی

لیست علاقه مندی ها 0