دلیل یادگیری مبانی عکاسی با موبایل چیست؟

بیشترین عکس هایی که در جهان گرفته شده با گوشی موبایل بوده.

6 1,915

اگر از من سوال کنند این روزها مهمترین سبک عکاسی کدوم سبک هست ، بی درنگ جواب می‌دم عکاسی با موبایل . زیرا در این سالها بیشترین عکس‌هایی که در دنیا ثبت شده با موبایل بوده. به همین دلیل بسیار مهمه که مبانی عکاسی با موبایل رو بلد باشیم تا بتونیم گوشه چشمی به کسب درآمد از طریق گوشی داشته باشیم.
اگر چند سال پیش یعنی زمانی که دوربین گوشی‌ها هنوز به این حد از پیشرفت نرسیده بودند از من تیتر همین مقاله سوال می‌شد ، در جواب احتمالا می‌گفتم عکاسی با موبایل تاحدودی اهمیت داره . بالاخره دوربین های گوشی بعضی جاها از هیچ چیز بهترن !

اما الان که در سال 2020 قرار داریم چی ؟ اگر همین سوال از شما بشه چه جوابی برای اون دارین ؟ هدف این مقاله دقیقا جواب دادن به همین سوال هست .
وقی این روزها یک گوشی موبایل معرفی می‌شه کیفیت دوربین و مشخصات فنی گوشی مهمترین مسائلی هستند که مورد توجه مشتریان قرار خواهد گرفت.

شاید جالب باشه که کل مشخصات فنی یک گوشی از قبیل : رم ، CPU ، فضای مموری ، رزولوشن مانیتور و … همه و همه در یک طرف ، و دوربین گوشی در طرف دیگه مورد بررسی قرار می‌گیرن .

عکاسی با موبایل و ملاک‌های انتخاب گوشی

نمودار خرید گوشی موبایل
اصلی ترین فاکتور خرید گوشی موبایل در سال 2014

تصویر بالا رو نگاه کنید . طبق یک تحقیق که در سال 2014 انجام شده ، کیفیت دوربین گوشی سومین رکن در بین ملاک های انتخاب یک گوشی بین مشتری ها بود . در چارت بالا به وضوح مشخص هست ملاک خرید یک گوشی بعد از قابلیت 4G و میزان مقاومت و دوام اون ، کیفیت دوربین گوشی هست . میزان عمر باتری و حافظه‌ی گوشی بعد از کیفیت دوربین قرار دارند . و این دقیقا موید اهمیت دوربین توی گوشی‌های امروزی هست .

بین مشتریان توجه به دوربین موبایل بسیار بیشتر از توجه به عمر باتری ، کیفیت نمایشگر و قدرت پردازنده‌ی اون هست.

نظر من این هست که امروز ، ملاک کیفیت دوربین گوشی از رده‌ی سوم ارتقاع پیدا کرده و اگر نگم به رده‌ی اول رسیده ، قطعا دوم هست . چرا ؟ پر واضحه که وقتی این تحقیق در سال 2014 انجام شد ، خیلی از گوشی ها هوز قابلیت 4G رو نداشتند و فقط گوشی‌های پرچمدار هر کمپانی از این قابلیت برخوردار بودند.

اما در زمان نگارش این مقاله که سال 2017 هست ، تقریبا تمام گوشی های هوشمند ، از این قابلیت برخوردار هستند. لذا این موضوع دیگه دغدغه‌ی خریداران گوشی نیست .

نحوه‌ی استفاده از گوشی

چند خط قبل گفتم که این روزها بیشترین عکس‌هایی که در دنیا گرفته می‌شه با گوشی‌های هوشمند هست . مایلم شما رو ارجاع بدم به همون تحقیقی که در سال 2014 انجام شد . عکس زیر رو نگاه کنید . از بین 2 میلیارد نفری که از گوشی های هوشمند استفاده می‌کردند ، بیشترین استفاده مربوط به گرفتن عکس هست . بعد از اون فرستادن پیام ، که هم‌رده با میران عکاسی برآورد شده . و بعد از این دو ، با یک فاصله‌ی چشمگیر استفاده از اینترنت ، ارسال عکس و ایمیل و … قرار دارند .

دوربین گوشی هوشمند نمودار
نحوه استفاده از گوشی های هوشمند

مقایسه‌ی دوربین گوشی با دوربین حرفه‌ای

چند سال پیش در دوران دبیرستان ، دوستی داشتم که تازه گوشی مورد علاقه‌ی خودش رو خریده بود ؛ روزی داشت در مورد کیفیت دوربین گوشی جدیدش برای من تعریف میکرد . بین صحبت‌هاش گفت کیفیت دوربین این گوشی از دوربین‌های حرفه‌ای هم بهتره !

من با توجه به اطلاعاتی که داشتم بهش توضیح دادم که این موضوع امکان پذیر نیست . و بعد چند تا دلیل علمی براش آوردم . اما از اون جهت که خیلی به گوشیش علاقه داشت ، با عصبانیت حرف‌های من رو رد کرد و رفت .

اما سوال مهم اینه که الان چطور ؟ آیا الان هم دوربین گوشی‌های هوشمند توانایی رقابت با دوربین‌های حرفه‌ای رو ندارند ؟ در پاسخ بابد گفت هنوز هم نه . درسته که کیفیت دوربین‌های موبایل بسیار زیادتر از چند سال قبل شده و از نظر رزولوشن گاها از دوربین‌های DSLR هم عکسهایی با سایز به مراتب بزرگتر تولید می‌کنند ؛ اما هنوز هم راه زیادی رو تا رسیدن به کیفیت دوربین‌های حرفه‌ای دارند .

البته یک نکته‌ی جالب رو مایلم مطرح کنم . اینکه الان کیفیت دوربین‌های موبایل مدتی هست که تونسته رقیب‌های خودشون از دنیای دوربین‌های کامپکت رو از میدان خارج کنه . به عبارتی عصر دوربین‌های کامپکت مدتی هست تموم شده .

دوربین‌های موبایل مدت‌هاست که دوربین‌های کامپکت رو از رده خارج کردند .

در پست‌های بعدی به طور کاملا دقیق به بررسی تفاوت دوربین‌های گوشی با دوربین‌های حرفه‌ای خواهم پرداخت . و شما به راحتی می‌تونید تصمیم بگیرید آیا خریدن یک دوربین حرفه‌ای مناسب شرایط شما هست یا نه .

لوازم جانبی دوربین های گوشی برای عکاسی با موبایل

یک اصل مسلم در بازار وجود داره ؛ اینکه وقتی برای چیزی لوازم جانبی عرضه می‌شه به این معنیه که کالای اصلی ، موفقیت قابل قبولی از نظر فروش و کارایی داشته . این روزها برای گوشی‌های موبایل انواع لوازم جانبی عرضه می‌شه . حتی برای دوربین‌های اونها .

احتمال میدیم این مطالب هم براتون مفید باشه:

حتما با لنزهایی که روی دوربین گوشی نصب میشه و زاویه‌ی دید اون‌ها رو تغییر میده برخورد داشتید . بدون شک ساخت و فروش این لنزها نشان دهنده‌ی اینه که دوربین‌های موبایل طرفدارای بسیار زیادی پیدا کردن. در حدی که براشون لوازم جانبی عرضه می‌شه

لنز دوربین گوشی موبایل
نمونه یک لنز که روز دوربین گوشی هوشمند نصب میشه

به عنوان جمع‌بندی این مطلب رو میگم که دوربین گوشی‌های هوشمند به حد قابل قبولی از نظر کیفیت رسیدند . همین موضوع باعث شده بیشترین تعداد عکس‌هایی که در تاریخ گرفته شده توسط دوربین گوشی‌های هوشمند باشه .

لذا امروز عکاسی با گوشی یک سبک عکاسی محسوب میشه و هر سال برای اون مسابقات معتبری در سطح بین‌المللی برگزار میکنند . و طبعا آموزش عکاسی با موبایل هم اهمیت خیلی زیادی داره.

بیشترین تعداد عکس گرفته شده در تاریخ ، توسط گوشی‌های هوشمند بوده.

این سبک به قدری دارای اهمیت هست که ما تصمیم گرفتیم بخش جداگانه‌ای رو در سایت رضاصاد به موضوع آموزش عکاسی با موبایل اختصاص بدیم . شما به راحتی می‌تونید مقاله‌های این بخش رو از طریق این لینک دنبال کنید و یک پله حرفه‌ای‌تر عکس بگیرید.

کسب درآمد از طریق آموزش مبانی عکاسی با موبایل

مقاله‌ی آموزش عکاسی از کالا برای دیجی کالا را از دست ندید. در این مقاله حتی آموزش عکاسی با گوشی موبایل هم وجود داره.

مدتی هست خیلی ها به فکر کسب درآمد از عکاسی افتادن و طبعا عکاسی صنعتی فکر این دوستان رو به خودش مشغول کرده . اگر شما هم جزو این دسته هستید – که به احتمال زیاد بله – آموزش مبانی عکاسی با موبایل میتونه شما رو یک قدم به هدفتون نزدیک تر کنه . چرا ؟

کسب درآمد با دوربین گوشی موبایل
آیا با دوربین گوشی هم میشه کسب درآمد کرد ؟

خیلی لذت بخش خواهد بود که بشه از هیچ ، کسب درآمد کرد . درسته ؟ وقتی همه‌ی ما تو خونه هامون گوشی موبایل داریم و از طرفی هم توی هر شرایط اقتصادی ، صاحبان کسب و کار به دنبال فروش بیشتر هستند ، چرا ما کسب درآمد نکنیم؟! حتما می‌پرسید که چجوری ؟

اصل اول توی هر تبلیغی ، “دیدن” هست . برای همین صاحبان کسب و کار برای عکس های خوب و با کیفیت از محصولاتشون پول خوبی پرداخت میکنن . شما هم که گوشی موبایل دارید و -با آموزش دیدن- میتونید عکس های خوب و با کیفیتی بگیرید. پس اینجاست که آموزش مبانی عکاسی با موبایل روی درآمد شما تاثیر مثبت خواهد داشت . روش فکر کنید.

قدم اول برای کسب درآمد با گوشی موبایل

نمی‌خوام در باغ سبز به شما نشون بدم و بگم که بعد از یاد گرفتن مبانی عکاسی با موبایل و شروع کردن به این کار ، از فردا سیل مشتری‌ها به سمت شما سرازیر میشه و با بهترین برندها قرارداد خواهید بست.

در این نکته شک نداریم که برندهای حرفه‌ای همیشه سراغ عکاس‌های حرفه‌ای خواهند رفت ؛ نه کسی که با موبایل خودش عکاسی میکنه. بنابراین از همین اول باید بازار هدف خودمون رو روی کسب و کارهای نوپا و کوچک بگذاریم.

یعنی کسب و کارهایی که تازه ، شروع به کار کردن و برای مطرح شدن خودشون بودجه‌ی تبلیغاتی کمی در اختیار دارن. اینجاست که یادگیری مبانی عکاسی با موبایل میتونه براتون مفید باشه و برای شما درآمد به همراه داشته باشه.

پس عکاسی با موبایل رو یاد بگیرید و تمرکز خودتون رو روی برندهای نوپا و کسانی بذارید که توانایی پرداخت دستمزد عکاس‌های حرفه‌ای رو ندارن.

سوالات متداول

بله؛
البته باید یک نکته مهم را در نظر بگیرید : شما به عنوان کسی که با گوشی خودش عکاسی میکنه باید این رو بدونید که اولا هر کسی یک گوشی داره و می‌تونه خودش عکاسی کنه ؛ پس باید فن عکاسی رو به صورت بسیار حرفه‌ای بلد باشید که کار شما متمایز بشه.
و ثانیا اینکه باید تمرکز خودتون رو روی کسب و کارهایی قرار بدید که توان پرداخت دستمزد یک عکاس حرفه ای رو ندارند.

در حال حاضر ، دوربین‌های موبایل ، موفق شدن دوربین های کامپکت رو از رده خارج کنن و جای اونها رو بگیرن. اما هنوز راه بسیار زیادی وجود داره که یک دوربین گوشی بتونه جای یک دوربین حرفه‌ای رو بگیره.

تحقیقی که در سال 2014 انجام شد نشون میده که دوربین گوشی ، اولین اولویت برای خرید موبایل هست.

مبانی عکاسی با گوشی ، دقیقا مثل سایر سبک های عکاسی است. با مطالعه‌ی مقالات سایت رضاصاد می‌تونید علم خودتون رو در زمینه‌ی عکاسی با موبایل بالا ببرید.

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

6 نظر
 1. سید محمود سجاد می‌گوید

  باسلام خدمت استاد عزیزو دوست مجازی خودم جناب افای رضا صادقی
  من ۳۸سال دارم و مدت ۶ سال است کار عکاسی به صورت اماتوری انجام میدم
  وعلاقه زیادی به عکاسی و فیلمسازی مستند دارم
  یک ماهی است که با سایت و صفحه و کانال شما اشنا شدم و ان را به همه دوستام معرفی کردم و با افتخار بهشون میگم ایشون بهترین استاد من تو این چند سال بوده
  چون هدف والایی داری و اون ارتقائ سطح علمی جامعه است
  و تو راه این هدف تلاشتون را انجام میدی
  امید وارم روز به روز موفق تر و درخشان تر باشی

  1. محمدرضا صادقی می‌گوید

   جناب سجاد عزیز و گرامی ؛ سلام.
   خیلی ممنونم از محبت شما وخیلی از این بابت خوشحالم که مطالبی که منتشر میکنم برای شما مفید بوده
   براتون عالی ترین ها رو آرزو دارم.

 2. […] راهنمای این قانون وجود داره .  اگر خاطرتون باشه قبلا در مقاله ای گفتم که عکاسی با موبایل امروز نه تنها به یک سبک عکاسی […]

 3. […] خاطرتون باشه قبلا در مقاله ای گفتم که عکاسی با موبایل امروز نه تنها به یک سبک عکاسی […]

 4. sara می‌گوید

  خیلی عالی بود…

  1. رضا صادقی می‌گوید

   متشکرم از شما .

لیست علاقه مندی ها 0