۶ توصیه فیلمسازی از طرف مارتین اسکورسیزی

مارتین اسکورسیزی یکی از برترین کارگردان های تاریخ است

2 1,026

به عقیده‌ی خیلی ها ، مارتین اسکورسیزی یکی از بزرگترین کارگردان های تاریخ سینما و شاید برترین کارگردان زنده‌ی دنیا باشه (شخصا تایید یا رد نمیکنم). مارتین اسکورسیزی رو میشه به عنوان یک کتابخانه‌ی زنده از فیلم در نظر گرفت. کسی که خودش رو درگیر یک سری قید و بندهای متداول نکرده و شاید روی کره زمین بیشتر از هر کسی در مورد نکات کارگردانی و فیلمسازی میدونه.

مارتین اسکورسیزی در طول دوران کاری خودش سبک های فیلمسازی مختلفی رو تجربه کرده . سبک هایی که لزوما ارتباطی با هم ندارند. همین موضوع باعث شده مارتین اسکورسیزی به عنوان کسی که هیچ وقت به یک سبک خاص پایبند نبوده ، برای کسانی که به دنبال آموزش فیلمسازی و یادگیری نکات کارگردانی هستند ، یک کارگردان جذاب باشه.

در ادامه، 6 توصیه فیلمسازی از مارتین اسکورسیزی را برای کسانی که دنبال آموزش فیلمسازی هستند نقل کردیم:

#1 همیشه دنبال ایده و الهام گرفتن باش

اسکورسیزی: یک شب ، دیروقت داشتم فیلم نگاه میکردم. فکر میکنم از شبکه‌ی Showtime بود. در حال دیدن فیلمی به نام Yeelen بودم. فیلم با صحنه ای در ساعت 2:30 نصف شب شروع شد و تصاویر فیلم بسیار زیبا و جذاب بود. و من کل فیلم را تماشا کردم. متوجه شدم که کارگردان فیلم شخصی به نام سلیمان سیسه بود و فیلم برای کشور مالی هست.

من بسیار هیجان زده شده بودم. چون تا قبل از این ، فیلم هایی از عثمان سمبن ، کارگردان اهل سنگال را دیده بودم . کسی که فیلم های او برای اولین بار در دهه 60 ، سینمای آفریقا را به دنیا معرفی کرد؛ اما تا اون لحظه همچین چیزی ندیده بودم … روایتگری شاعرگونه‌ی این فیلم بسیار زیبا بود.

من در طول این سالها ، فیلم های بسیار بسیار زیادی را دیده ام؛ و از این فیلم ها فقط تعداد کمی هست که به یکباره ایده‌ی ناب و جذابی را در شما به وجود می‌آورد که باعث میشه بخواهید ساختن فیلم را ادامه دهید. این فیلم یکی از آنها بود.

مارتین اسکورسیزی هم به ایده گرفتن نیاز دارد

ایده گرفتن از فیلم های دیگر باعث می‌شود اشتیاق شما به کار ، و ساخت فیلم های جدید تشدید شود. گاهی وقتی به شدن در حال ساخت فیلم خودتون هستید و سر شما بسیار شلوغ است ، با خودتون فکر میکنید که “من دیگر هیچ وقت این کار را انجام نمی‌دهم”. تا اینکه فیلم فرد دیگری را می‌بینید و دوباره این اشتیاق در شما زنده می‌شود.

#2 مشکلات بودجه فیلم همیشه هست

فکر میکنم شاید برای یک یا دو فیلم بود که من تمام نیازهای مالی آن را تامین کردم. برای مابقی فیلم ها ، همیشه کمبود بودجه وجود داشت.

این نکته شاید بسیار بدیهی به نظر برسد و تقریبا تمام فیلمساز ها ، با مشکلات تامین بودجه فیلم و پیدا کردن اسپانسر دست و پنجه نرم کرده اند. اما نکته‌ی جالب این است که حتی فیلمسازی مثل مارتین اسکورسیزی هم در پروژه های خود همیشه با این مشکلات مالی مواجه بوده است.

همیشه هر فیلمساز مجبور بوده برای دخل و خرج فیلم ، بارها و بارها در بودجه‌ی فیلم خود دخل و تصرف کند و اعداد آن را تغییر دهد. اگر در پروژه های شما هم این موضوع  به وجود می‌آید ، چیز عجیبی نیست . حتی مارتین اسکورسیزی هم این مشکلات را دارد.

#3 فیلم های تو بازتاب شخصیت حقیقی توست

فیلم های اسکورسیزی بازتاب شخصیت حقیقی گذشته‌ی اوست . اگر فیلم های او را نگاه کنید متوجه این خواهید شد که همیشه رد پایی از دوران زندگی او در نیویورک و زمانی که یک کاتولیک بود وجود دارد.

احتمال میدیم این مطالب هم براتون مفید باشه:
مارتین اسکورسیزی توصیه فیلمسازی نکات کارگردانی
6 توصیه از مارتین اسکورسیزی برای فیلمسازی و کارگردانی

خود اسکورسیزی در مورد فیلم های خودش اینگونه میگوید :

من اصلا به فیلمهای واقع گرایانه علاقه ندارم ! به هیچ وجه ! هیچ وقت ! تمام فیلم های من باید شبیه احساسات من باشند

#4 قبل از هر چیز این 85 فیلم را نگاه کن

اسکورسیزی در آموزش های خود همیشه توصیه میکند برای یادگیری نکات کارگردانی و ساختن فیلم باید اول این 85 فیلم را نگاه کرد. (این مقاله به زودی ترجمه خواهد شد)

#5 با همه یکسان برخورد کن

من فکر میکنم نکته‌ی مثبت کار با مارتین اسکورسیزی ، روحیه و حال و هوایی است که او در مجموعه ایجاد میکند . مارتین کاری میکند که همه احساس برابری کنند. فرقی ندارد تو کی هستی ، فرقی ندارد چقدر بزرگ هستی ؛ فرقی ندارد چقدر مشهور و معروف هستی. تو با دیگران احساس برابری میکنی

– نظر کلویی گریس مورتس در مورد مارتین اسکورسیزی

این نشان دهنده‌ی فضای عالی و خوبی است که یکی از برترین کارگردان های  تاریخ در پروژهای خود ایجاد میکند. در پروژه فیلم های اسکورسیزی فرقی ندارد شما یک دختر جوان باشید یا با تجربه ترین فرد گروه ؛ در هر صورت از اینکه با همه یکسان برخورد میشود احساس بسیار خوبی خواهید داشت.

#6 از یادگیریِ در لحظه نترس

در فیلم راننده تاکسی ، مارتین اسکورسیزی برای بیان بهتر حس و حال فیلم ، با رابرت دنیرو سوار تاکسی شد و با او در خیابان چرخی زد ! زندگی کردن به جای کاراکتر های فیلم ، به شما کمک میکند داستان را بهتر و واقعی تر روایت کنید.

جمع بندی نکات کارگردانی مارتین اسکورسیزی

مارتین اسکورسیزی یکی از برترین کارگردان های تاریخ و شاید برترین کارگردان زنده‌ی دنیا باشه . در این مقاله 6 تا از مهم‌ترین نکات کارگردانی از دید اسکورسیزی رو برای شما نقل کردین که به طور خلاصه اینها بود :

 1. یادگیری مداوم
 2. کنار آمدن با مشکلات بودجه فیلم
 3. نمایان شدن شخصیت حقیق فیلمساز در فیلم های خود
 4. لیست 85 فیلم مورد علاقه‌ی اسکورسیزی
 5. برخورد یکسان با همه در پروژه
 6. یادگیری در لحظه

 

منبع 

 

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

2 نظر
 1. ناشناس می‌گوید

  سلام ببخشید من لینک 85فیلم هایی که معرفی کردین باز کردم ولی چیزی نبود میشه لطفا معرفی کنید

 2. mahsa می‌گوید

  سلام ممنون خىلى کمک کننده بود فقط مىشه اون 85فىلم روهم معرفى کنىن تشکر♥

لیست علاقه مندی ها 0