ولاگر کیست ؟ همه چیز در مورد ولاگ و ولاگینگ و راه های شروع و درآمد آن در ایران

8 6,841

ولاگ چیست ؟ ولاگر کیست ؟ فرق ولاگر و بلاگر دقیقا چه چیزی هست ؟ آیا میشه در ایران از راه ولاگینگ کسب درآمد کرد ؟ در این مقاله به تمام سوالات شما در مورد vlog پاسخ خواهم داد و بعد از مطالعه این مقاله شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا vlogger بودن در ایران مناسب شما هست یا نه. سعی کردم مطالب مهمی در مورد آموزش ولاگری رو به شما یاد بدم.

ولاگ چیست ؟

ولاگ (Vlog) مخفف عبارت ویدیو بلاگ (Video Blog) یا همون ولاگ ویدیویی هست. شاید برای شما سوال به وجود بیاد که خب اصلا بلاگ (Blog) چیست و بلاگر (Blogger) کیست ؟ کمی پایین تر در مورد بلاگینگ هم توضیح میدم اما بهتره در همین حد بدونیم که ولاگرها همون بلاگر هایی هستند که محتوای خودشون رو به صورت ویدیویی منتشر میکنن.

با توجه به اینکه کم کم تمام محتوا ها داره به سمت مولتی مدیا شدن میره و مخاطب ها دیگه وقت این رو ندارند که متن های طولانی رو بخونند ؛ بنابراین ولاگینگ دقیقا پاسخ به نیاز مخاطبی هست که وقت و حوصله ای برای خواندن متن های طولانی نداره.

فرق ولاگ با بلاگ ، ولاگر با بلاگر

اما برمیگردیم به این سوال که فرق ولاگ و بلاگ چیست و ولاگر با بلاگر چه تفاوتی داره ؟ احتمالا همه ما با مفهوم بلاگ و بلاگر آشنا هستیم ؛ به این دلیل که در این روزها اینستاگرام پر شده از بلاگر هایی که سبک زندگی خودشون رو با ما به اشتراک میگذارن.

کاری به مثبت یا منفی بودن ، موفق یا ناموفق بودن و درست یا غلط بودن روش کار بلاگرهای ایرانی ندارم. اما مفهوم بلاگری دقیقا همین چیزی هست که ما این روزها در اینستاگرام شاهد هستیم. یعنی فردی که در مورد اتفاقات روزمره خودش مطلب مینویسه ، عکس منتشر می کنه و مخاطب هم در مورد سبک زندگی این فرد نظر میده. این کل داستان بلاگ و بلاگینگ هست.

به چه کسی ولاگر گفته میشود ؟

اما فرض کنید محتوایی که یک بلاگر به صورت متن و عکس منتشر میکنه ؛ حالت مولتی مدیا به خودش بگیره. یعنی به جای اینکه بلاگر داستان ما ، در مورد اتفاقات روزمره خودش بنویسه ، فیلم اون اتفاقات رو منتشر کنه ؛ به جای اینکه در مورد مسائل مورد علاقه اش عکس بفرسته ، از خودش فیلم بگیره و توی فیلم در مورد اونها صحبت کنه.

ولاگر ولاگ ولاگینگ ایرانی بلاگر رضاصاد
رضاصاد در یکی از ولاگ های خودش در حال توضیح دادن در مورد عکاسی در روزهای بارانی

و حتی زمانی که قصد تبلیغ چیزی رو داره به جای نوشتن متن و منتشر کردن عکس اون کالا یا خدمت ، به صورت ویدیویی در موردش  صحبت کنه ؛ به چنین کاری ولاگینگ ، و به همچین شخصی ولاگر گفته میشه.

آموزش ولاگری با این چند نکته

دقیقاً بالاتر در مورد اینکه ولاگر چه شخصی هست صحبت کردیم. اما جالبه این رو هم بدونیم که ولاگ یک سری ویژگی هایی داره که اون رو از ویدیو های معمولی متمایز می کنه. یعنی صرفاً هر محتوای ویدیویی رو نمیشه به عنوان یک ولاگ در نظر گرفت. البته شرایطی که برای یک ولاگ استاندارد معرفی می کنم قانون های سفت و سخت و غیرقابل تغییری نداره ؛ و شما هر طور مایل باشید میتونید ولاگینگ انجام بدید.

یک ولاگر هر طور که مایل باشه میتونه محتوای ویدیویی خودش رو تولید کنه. اما چون قراره توی این مقاله به شما آموزش ولاگری بدم ؛ بنابراین یک سری قوانین و ویژگی ها رو برای ولاگ خواهم شمرد؛ که اگر شما مایل به انجام ولاگینگ و فعالیت به عنوان یک ولاگر باشید کار شما بسیار ساده تر و استاندارد تر بشه.

#1 غیر رسمی بودن ولاگ

یک ولاگ ، غیر رسمی هست. منظور من از غیر رسمی بودن این نیست که اگر شما در فیلم های خودتون حرف های جدی و بدون شوخی رو مطرح کردید پس یک ولاگر نیستید؛  نه منظور من از غیر رسمی بودن ولاگینگ این هست که در ولاگ حرف‌هایی مطرح میشه که جایگاهی در رسانه های رسمی ندارن.

مثلا شما هیچ وقت یک برنامه تلویزیونی را پیدا نمی کنید که نیم ساعت در مورد غذاهای مورد علاقه من صحبت کنه ! یا نوع ادبیاتی که در یک ولاگ به کار میره رو هیچ وقت در یک برنامه رسمی تلویزیونی شاهد نخواهید بود.

ولاگر ولاگ ولاگینگ ایرانی بلاگر رضاصاد
ادبیات و محتوای ولاگ ، با رسانه های رسمی متفاوت هست.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که غیر رسمی بودن هیچ وقت به معنی نامعتبر بودن نیست. به طور مثال ویدیویی که خود من در مورد راه های موفقیت در عکاسی صنعتی ضبط کردم شاید خیلی رسمی نباشه ؛ به این دلیل که منبعش خود من هستم ؛ اما از نظر اعتبار ، یکی از معتبرترین منابعی هست که یک هنرجوی عکاسی میتونه در وب فارسی پیدا کنه.

#2 موضوع مشخصی برای ولاگ وجود نداره

خب یک خبر خوب برای کسانی که دنبال آموزش ولاگری هستن. شاید پیش خودتون فکر کنید که من شغلی دارم که اصلا پتانسیل این رو نداره که براش ولاگری انجام بدم؛ پس آموزش ولاگری به درد من نمیخوره. اما لطفا چند لحظه صبر کنید و ادامه‌ی این متن رو بخونید.

هیچ قانونی وجود نداره که یک ولاگر رو مجبور کنه در مورد موضوع خاص و مشخصی صحبت کنه. به طور مثال ، منی که در ولاگ های خودم در مورد آموزش عکاسی و موفقیت در اون به عنوان یک حرفه صحبت می کنم؛ شاید بعد از مدتی موضوع فیلم های خودم را عوض کردم و این هیچ مشکلی نخواهد داشت.

به شما حق میدم که بعد از دیدن اینفلوئنسرهای اینستاگرام پیش خودتون فکر کرده باشید که یک ولاگر یا بلاگر باید زن باشه ؛ در مورد زیبایی و آرایش صحبت کنه ؛ لباس هایی که از مزون های مختلف براش می فرستند رو تبلیغ کنه ؛ و در نهایت اسم رستورانی که [به رایگان] ازش غذا خورده رو در چشم ما فرو کنه !

اما هیچ قانون مشخصی برای انتخاب موضوع ویدیوها وجود نداره. این موضوع در خارج از ایران (مخصوصا آمریکای شمالی) بسیار متداول هست که در هر حرفه ای که فکرش رو میکنید ولاگر های بسیار معتبری وجود دارند که در مورد موضوع مورد علاقه یا موضوع تخصصی خودشون ویدیو ضبط میکنن. حرفه هایی مثل :

 • ماشین باز ها و بررسی کننده های خودرو
 • آشپزها
 • موتور بازها
 • خوره های بازی های کامپیوتری و استریمر ها
 • ولاگر هایی در زمینه تکنولوژی و گجت های روز بازار مطلب منتشر میکنن
 • عکاس ها
 • فیلم بردار ها
 • پزشکان
 • و…

و باور کنید اگر قرار بود این لیست رو ادامه بدم هیچ انتهایی براش وجود نداشت.  چون در تمام عناوینی که در بالا ذکر کردم صد ها ولاگر بسیار معتبر و معروف وجود داره. بنابراین باید تعریف خودمون رو از ولاگ و ولاگر بسیار بسیار گسترش بدیم.

هر حرفه ای که درش فعالیت می کنید میتونه یک پتانسیل عالی برای درست کردن ولاگ باشه ؛ حتی اگه بسیار کسل کننده به نظر بیاد. فکر می کنید چیزی کسل کننده تر از تمیز کردن یک گاراژ وجود داشته باشه ؟ اما جالبه که بدونید پیتر مک کینون در مورد همین موضوع کسل کننده ولاگی با بیش از نیم میلیون بازدید داره !

بهترین پلتفرم برای ولاگ چیست ؟

اگر از هر کسی خارج از ایران در مورد بهترین جا برای ولاگینگ سوال کنید ، بدون شک اسم یوتیوب رو خواهد برد. در واقع یوتیوب تنها پلتفرم بلامنازع ولاگینگ در کل دنیا هست. تمام ولاگر های مشهور دنیا ، بیس و مبنای کار خودشون رو روی سایت یوتیوب قرار دادند.

البته حق هم دارن. به این دلیل که یوتیوب بزرگترین ، بهترین و پربازدیدترین سرویس اشتراک ویدیو در کل دنیا هست. علاوه بر این ، شرایط خوبی که یوتیوب برای همکاری با صاحبان کانال ها در نظر گرفته باعث شده که بخشی از درآمد یوتیوب که از نمایش تبلیغات قبل از ویدیو ها به دست میاد ، به خود دارنده کانال برسه.

نکته خوب اینه که این درآمد کاملاً قابل توجه هست و یک ولاگر معروف میتونه به راحتی ماهانه تا حدود ۲۰ هزار دلار به طور مستقیم از یوتیوب درآمد داشته باشه. در مورد این موضوع در ادامه مقاله توضیحات بیشتری خواهم داد.

در مورد ایران چطور ؟

اما خب ما در ایران هستیم و خودتون شرایط رو بهتر میدونید. دسترسی به یوتیوب به صورت مستقیم امکان پذیر نیست. بنابراین خیلی از مخاطب های یک ولاگر فارسی زبان به راحتی نمیتونن وارد این سایت بشن.

بنابراین چون بسیاری از مخاطب های احتمالی یک ولاگر ایرانی برای گذراندن وقت خودشون و کمی تفریح به ولاگ شما رجوع می کنند پس احتمالاً یوتیوب محل مناسبی برای انتشار اختصاصی محتوای ویدیویی شما نیست. (روی کلمه‌ی اختصاصی تاکید دارم) و شما نمیتونید صرفا از راه یوتیوب ولاگری کنید.

البته این حرف به این معنی نیست که نباید ویدیوی خودتون رو در یوتیوب منتشر کنید. بلکه به عنوان یک ولاگر ایرانی پلتفرم های متعددی وجود داره که باید در همه اون ها فعالیت داشته باشید. در ادامه سه تا از بهترین ها رو به شما معرفی می کنم.

اینستاگرام

اینستاگرام محبوب ترین شبکه اجتماعی در ایران هست. البته این رو هم باید اشاره کنم که دلیل محبوبیت اینستاگرام به خاطر مسدود بودن بقیه شبکه های اجتماعی هست ! وگرنه اینستاگرام به خودی خود یک پلتفرم برای انتشار عکس های شماست.

وگرنه هیچ کدوم از ولاگر هایی که در سطح بین المللی کار می کنن ، حاضر نیستند اینستاگرام رو به عنوان بیس و مبنای کار خودشونن قرار بدن ؛ حتی با وجود اضافه شدن قابلیت IGTV به اینستاگرام.

اما خب با توجه به اینکه الان اینستاگرام محبوب ترین شبکه اجتماعی ایران محسوب میشه ، اگر دوست دارید کار بلاگری یا حتی ولاگری خودتون رو شروع کنید باید در این شبکه اجتماعی ، با قدرت فعالیت کنید. مدتی هم هست که قابلیت IGTV کار رو برای مخصوصا ما ایرانی ها بسیار ساده تر کرده.

تلگرام

بعد از مسدود شدن تلگرام این شبکه هنوز هم در ایران بسیار محبوب و متداول هست. بنابراین اگر خواستید کار ولاگ خودتون رو شروع کنید حتماً یک کانال در تلگرام نیاز دارید. فیلم های خودتون رو روی تلگرام رو آپلود کنید. بعضی ها با تماشا کردن فیلم در تلگرام راحت تر هستند.

و البته تلگرام همیشه به عنوان یک آرشیو از کارهای شما محسوب میشه. اگر به هر دلیلی فیلم‌های شما پاک شد میتونید خودتون اونها رو دوباره دانلود کنید. باز هم این رو میگم که تلگرام هنوز هم مخاطب خودش رو داره.

آپارات

کسی نمی تونه این رو انکار کنه که محبوب شدن آپارات در ایران فقط به دلیل مسدود بودن یوتیوب هست. آپارات هم این نکته رو به خوبی میدونه. و به همین دلیل هست که مدتیه به صورت جدی شروع به تولید محتوا کرده و با تولید کننده های محتوا قرارداد میبنده و حتی استراتژی کسب درآمد خودش رو خیلی ساده‌تر کرده.

مکانیزم کار آپارات کمی شبیه یوتیوب هست. به این صورت که در صورت تایید شدن اکانت شما به عنوان یک تولیدکننده ، بخشی از درآمد حاصل از نمایش تبلیغات قبل از فیلم های شما ، به خود شما تعلق می گیره.

کسانی که تجربه قرارداد با آپارات رو دارن ، این نکته رو به صراحت گفتن که درآمد حاصل از این روش اصلاً چشمگیر نیست. اما به عنوان یک ولاگر همین که ویدیو های شما توسط تعداد بسیار زیادی از مخاطبان دیده میشه نکته مثبت ماجراست. اگر مایل به درآمد از راه ولاگری هستید در ادامه مقاله راه های اون رو برای شما نوشتم.

یوتیوب

در مورد یوتیوب کمی بالاتر صحبت کردیم. این نکته رو گفته بودم که بخش بسیار زیادی از مخاطبان شما به راحتی به یوتیوب دسترسی ندارند. و اگر هم داشته باشند ، محتوای شما باید قدری جذاب باشه که حوصله وارد شدن به یوتیوب را داشته باشند.

اما نکته اینه که به عنوان یک ولاگر تحت هیچ شرایطی نباید بیخیال یوتیوب بشید. اول به دلیل سئوی بسیار قوی ویدیوهای شما در یوتیوب هست. این نکته رو خود من بارها امتحان کردم که فقط بعد از پنج دقیقه از آپلود شدن ویدیوی خودم در یوتیوب ، اون رو در صفحه اول گوگل دیدم.

علاوه بر این ، شما میتونید تعداد بسیار زیادی لینک در قسمت Description ویدیوی خودتون بگیرید. کسایی که کمی در مورد سئو و بهینه سازی برای موتورهای جستجو اطلاعات داشته باشن میتونن این حرف رو تصدیق کنن که این لینک ها بسیار با ارزش هست.

دلیل دوم برای اینکه نباید خیال سایت یوتیوب بشیم این هست که اولاً تمام مخاطبان فارسی زبان شما در ایران زندگی نمی کنن. اگر ولاگ های خودتون رو به زبان فارسی منتشر میکنید چند کشور فارسی زبان دیگر هم در دنیا وجود داره. علاوه بر این ، ایرانیان خارج از کشور رو هم نباید از قلم انداخت.

در ثانی ، همین الان یوتیوب در ایران مخاطبان خاص خودش رو داره. این افراد که غالباً از قشر جوان و تحصیل کرده ایران هستند میتونن مخاطب‌های بسیار خوبی برای ولاگ های شما باشن.

راه های درآمد یک ولاگر ایرانی

اما میرسیم بحث اصلی این مقاله. یعنی راه های درآمد یک ولاگر در ایران. کسی که در ایران کار ولاگینگ انجام میده می تونه از راه های مختلفی درآمد داشته باشه ؛ بعضی از این راه ها به صورت مستقیم و بعضی به صورت غیر مستقیم هست.

گرفتن اسپانسر

گرفتن اسپانسر متداولترین راهی هست که تمام ولاگر های دنیا از طریق آن کسب درآمد می‌کنن. اسپانسر به این معنی هست که شخصی یا شرکتی (در هر زمینه کاری) در ازای تبلیغ کردن برند اونها به شما پول پرداخت می کنه.

احتمال میدیم این مطالب هم براتون مفید باشه:

نکته بسیار مهم در گرفتن اسپانسر

اجازه بدید این نکته رو در اول این بحث به صراحت مطرح کنم که تبلیغ شما برای اسپانسر باید کاملاً واضح باشه. یعنی شما در ویدیو های خودتون باید این نکته رو به صراحت اعلام کنید که اسپانسر این ویدیو فلان شرکت هست ؛ و بعد در مورد مزایای کالا یا خدمت اون شرکت صحبت کنید.

اجازه بدید صراحت خودم رو حفظ کنم و یک نکته دیگه رو هم بدون تعارف به شما بگم. و اون نکته این است که مخاطب ما بیشعور نیست ! و به راحتی متوجه ساختگی بودن محتوای تبلیغاتی خواهد شد.

مخاطب ما ، بی شعور نیست ؛ و به راحتی متوجه تبلیغاتی بودن محتوا خواهد شد.

حتماً در اینستاگرام اینفلوئنسر هایی رو دیدید که ظاهراً خیلی اتفاقی (!) از کنار یک رستوران رد می شدند و خیلی اتفاقی تر رفتن تو این رستوران غذا خوردن. و باز هم خیلی خیلی اتفاقی تر متوجه این شدن که غذای این رستوران فوق العاده خوشمزه هست. و در نهایت از سر صداقت ، در مورد این رستوران به شما اطلاع رسانی کردن ! خود من شخصا بعد از دیدن این نوع محتوا احساس می کنم که شعور من به بازی گرفته شده.

اگر سری به فیلم های ولاگر های معروف دنیا بزنید ، این نکته در تمام فیلم های اونها کاملا مشهوده که تبلیغ کردن اسپانسر با صراحت انجام میشه. مثلا از تایم 20 دقیقه ای یک ولاگ ، حدود ۳ تا ۴ دقیقه برای تبلیغ کردن در مورد اسپانسر صرف میشه.

بنابراین من شخصا مایل هستم به شعور مخاطب خودم احترام بگذارم. چون در واقع این احترام گذاشتن به شعور خود من هست.

تبلیغات محصولات در ولاگ ها

شاید تعجب کرده باشید که مگه تبلیغ کردن یک محصول با گرفتن اسپانسر فرق میکنه ؟ بله به عنوان کسی که در کار تبلیغات هم هست این رو به شما میگم که تبلیغ کردن یک کالا یا یک شرکت خدماتی با بستن قرارداد با یک اسپانسر تفاوت داره.

فرض کنید منی که در فیلم های خودم بیشتر در مورد عکاسی صحبت می کنم با  کارگاه تولیدی X که در کار تولید ماگ و لیوان هست قرارداد میبندم که در ویدیو های خودم از ماگ های این تولیدی استفاده کنم. نکته مهم اینه که در طول ولاگ هیچ لزومی به آوردن اسم برند ماگ وجود نداره و حتی لازم نیست من در موردش ماگی که روی میزم هست صحبت کنم.

پس شاید بتونم اینطوری بگم که تبلیغ کردن واضح و آشکار یک کالا یا خدمت ، جزو دسته اسپانسر ها محسوب میشه و تبلیغ کردن ناخودآگاه کالاها و خدمات جزوه دسته تبلیغات.

اما باید این رو در نظر داشته باشید که اصولاً بعضی خدمات و کالا ها رو نمیشه به صورت ناخودآگاه تبلیغ کرد و شما باید حتما به‌عنوان یک اسپانسر با آنها قرارداد ببندید. مثلا اکستنشن فلانی (!) چیزی نیست که بشه به صورت ناخودآگاه و غیر مستقیم تبلیغش کرد. مگر اینکه هوش زیادی در زمینه‌ی تبلیغاتی داشته باشید.

معروف شدن در کسب و کار اصلی

شاید بگید که من هیچ برنامه‌ای برای ولاگری ندارم و اصلا دوست هم ندارم که از راه‌هایی که تا الان گفتی از ولاگینگ خودم کسب درآمد کنم؛ پس آموزش ولاگری به درد من نمیخوره. اما اینو در نظر داشته باشید که مهم‌ترین مزیت ولاگری در ایران رو هنوز به شما توضیح ندادم!

یکی از بهترین مزایای ولاگینگ این هست که شما در زمینه‌ی کسب و کار اصلی خودتون ، به یکی از شاخص ترین چهره ها تبدیل خواهید شد. فرض کنید توی کار تعمیر موتور سیکلت هستید و همیشه ویدیوهایی با مضمون آموزش نگهداری و استفاده صحیح از موتورسیکلت منتشر می کنید ؛ حالا اگر کسی دنبال یک تعمیرکار خوب برای موتور خودش باشه و توی اینترنت یک جستجوی خیلی ساده انجام بده ، به اسم شما میرسه.

و این یعنی افزایش درآمد شما. حالا با توجه به اینکه این سایت در مورد آموزش عکاسی هست ، یک مثال در حوزه تخصصی خودم می زنم. فرض کنید شما به عنوان یک میکاپ آرتیست ، دنبال خریداری یک رینگ لایت برای سالن زیبایی خودتون هستید.

ولاگر ولاگ ولاگینگ ایرانی بلاگر رضاصاد رینگ لایت
رضاصاد در ولاگ رینگ لایت

بعد از سرچ کردن در اینترنت به فیلمی از من می رسید که در مورد در رینگ لایت به شما توضیحات بسیار جامعی دادم. از جمله اینکه رینگ لایت های موجود در بازار خیلی مناسب کار شما نیست ؛ و درست کردن یک رینگ لایت دست ساز برای شما خیلی بهتر و به صرفه تر هست.

بنابراین من باعث شدم شما حداقل یک میلیون تومن در مخارج خودتون صرفه جویی کنید. حالا فرض کنید بعد از چند ماه شما برای عکاسی حرفه ای از مشتری های خودتون نیاز به آموزش دارید. اولین اسمی که به ذهن شما میرسه چیه ؟ بله . محمدرضا صادقی.

در واقع اگر من مجبور باشم فقط یکی از مزایای ولاگینگ رو انتخاب کنم ؛ بدون هیچ شکی معروف شدن در کسب و کار تخصصی رو ترجیح میدم. به دلیل اینکه من رو در کار خودم فرد بسیار مشهوری خواهد کرد. و من میتونم با یک استراتژی درست از قبل همین موضوع ، کلی درآمد داشته باشم.

کسب درآمد از آپارات به خاطر بازدید ویدیو ها

سایت آپارات کار مشابهی مثل یوتیوب انجام میده. به این صورت که اگر محتوای کانال آپارات شما استاندارد های لازم رو داشته باشه ، شما می توانید به عنوان یک برنامه ساز آپارات قرارداد ببندید. و بعد از اون ، درصدی از پولی که آپارات بابت نمایش تبلیغات قبل از ویدیوهای شما دریافت میکنه ، به حساب شما واریز میشه.

البته من از جزئیات این موضوع اطلاعی ندارم. اگر مایل به این کار هستید با خود آپارات تماس بگیرید.

نقد و بررسی و آنباکسینگ محصولات

یکی از روش هایی که یوتیوبر های معروف دنیا ازش کسب درآمد می‌کنند ، آنباکسینگ (جعبه گشایی محصولات) و نقد و بررسی کالاها و خدمات مختلف هست. رویه‌ی کار به این صورت هست که یک شرکت یا تولیدی که یک محصول مرتبط با حوزه کاری شما رو تولید کرده ، محصول خودش رو به منظور نقد و بررسی برای شما می‌فرسته. و شما هم بصورت کاملاً صادقانه این محصول رو نقد می کنید.

ولاگر ولاگ ولاگینگ ایرانی بلاگر رضاصاد جاستین ازریک
جاستین ازریک (justine ezarik) در یکی از ویدیو های آنباکسینگ خودش

دو نکته وجود داره. اول اینکه شما بابت نقد و بررسی محصولات یا پول دریافت می کنید. یا اگر ارزش مادی اون محصول به اندازه هزینه تبلیغات شما بود و صد البته اگر شما اون محصول رو لازم داشتید ، خود محصول رو به عنوان هزینه بررسی ، برمیدارید.

نکته دوم که دو پاراگراف بالاتر در موردش گفتم اینه که نقد و بررسی محصولات باید کاملا صادقانه باشه. اگر مخاطب شما به هر دلیل احساس کنه که نقد محصول یک طرفه هست و جنبه تبلیغات داره ، تضمین میکنم ولاگ شما نابود میشه.

بنابراین با شرکت هایی که محصولاتشون رو نقد و بررسی می کنیم از قبل طی کنید که ایرادات محصول رو هم بدون هیچ تعارفی بیان می کنید. اینطوری هم برند شخصی شما به عنوان یک ولاگر بسیار معتبر تر خواهند شد و مخاطب از صداقت شما اطمینان پیدا می کنه ؛ و هم از شر بررسی محصولات بی کیفیت راحت میشید.

چرا که تولیدی ها و شرکت ها این نکته رو به خوبی می‌دونن که در صورت بی کیفیت بودن محصولشون ، شما بدون هیچ رودربایستی اون رو اعلام میکنید.

کارهایی که ولاگ را نابود خواهد کرد

در ادامه‌ی مقاله‌ی آموزش ولاگری مایلم به شما چند راه رو معرفی کنم که در صورت انجام دادن ، ولاگ شما رو ۱۰۰ درصد نابود خواهد کرد.

#1 تقلید کردن

باور کنید یا نه ، مخاطب های شما به راحتی تقلید و کپی کاری رو تشخیص میدن. توی عکاسی یکی از بهترین ولاگر های دنیا ، پیتر مک کینون هست. شخصیتی بامزه ، کاریزماتیک ، دوست داشتنی و بسیار پرطرفدار که یکی از معروف ترین افراد در حوزه ولاگینگ عکاسی هست.

ولاگر ولاگ ولاگینگ ایرانی بلاگر رضاصاد پیتر مک کینون
پیتر مک کینون در پشت صحنه یکی از ولاگ های خودش

خیلی از کسانی که دوست دارند در عکاسی یک ولاگر بشن ، به صورت کاملاً ناشیانه ای سعی در تقلید از پیتر مک کینون دارن. لحن صحبت کردن ، حرکات دست ، نوع سلام کردن ، شیوه تدوین فیلم ، حال و هوا ، مود رنگ های کلیپ و نوع محتوا ، مواردی هست که پیتر مک کینون در تمام اونها دارای سبک شخصی خودش هست.

و من شخصا ولاگر های زیادی رو دیدم که سعی کردند از روی فیلم های پیتر مک کینون تقلید کنند. نتیجه فقط یک کلمه هست : فاجعه !

لطفاً تحت هیچ شرایطی از هیچ کس کپی نکنید؛ چون به شما تضمین میدم که ولاگ شما رو نابود میکنه.  البته درسته که من مخالف کپی کاری هستم ؛ اما همیشه هنرجوهای خودم رو به ایده گرفتن از کارهای دیگران تشویق کردم.

یک مرز بسیار باریک بین کپی کاری و ایده گرفتن وجود داره که من در مصاحبه خودم با مجله توسعه مهندسی بازار توضیحات کاملی در رابطه با اون دادم. حتما این مصاحبه رو مطالعه کنید.

#2 خوشمزه بازی بیش از حد

حتماً با افرادی مواجه شدید که خیلی سریع پسر خاله میشن ! حس شما نسبت به این افراد چیه؟ شخصاً از این تیپ آدم‌ها اصلا خوشم نمیاد وسعی می کنم اولین ارتباطم با این افراد، آخریش هم باشه !

درست کردن یک رابطه ، یک امر تدریجی و زمانبر هست. به عنوان یک ولاگر طول میکشه که یک شخصیت کامل از خودتون در ذهن مخاطب ترسیم کنید. بنابراین لطفاً در ولاگ های خودتون از همون ثانیه اول سراغ شوخی و طنز نرید. مگر اینکه در این کار استاد باشید.

شخصا خودم رو استاد این کار نمیدونم ؛ بنابراین ترجیح میدم حال و هوای ولاگ های من جدی باشه و اگر موقعیتی برای شوخی پیش اومد ، در اون صورت از طنز استفاده می کنم. یعنی استفاده از طنز موقعیت.

اما خب افرادی هم هستند که این تصور اشتباه براشون به وجود اومده که بسیار بامزه و دوست داشتنی هستن ! و از ثانیه اول ولاگ های خودشون شروع به شوخی های بی‌مزه و خوشمزه بازی های آزاردهنده میکنند. خب طبعاً تصویر یک فرد سخیف و ابله رو در ذهن مخاطب از خودشون به جا می گذارند.

البته شاید بشه با این کار توی ولاگری موفق شد؛ ولی اگر نیت شما از ولاگری، ساخت یک برند شخصی با اعتبار برای خودتون هست، لوس بازی بیش از حد فقط باعث میشه کسی روی شما حساب باز نکنه و به صورت پیش‌فرض یک قشر از مخاطبان خودتون رو از دست بدید.

#3 دزدی محتوا

سومین سم هولناکی که برند شخصی و ولاگینگ شما رو نابود میکنه دزدی محتوا و استفاده از مطالب دیگران هست. یک سوال واضح از شما دارم : اگر قیمت یک ماشین از شرکت بنز X دلار باشه و یک شرکت چینی همون ماشین رو با همون کیفیت و با همون قیمت به فروش برسونه ، ترجیح شما خرید از کدوم شرکت هست ؟

این دقیقاً دلیلی هست که دزدی محتوا باعث نابودی برند شخصی و خراب شدن کار یک ولاگر خواهد شد. هیچکس کالای فیک رو دوست نداره و برای همه استفاده از اورجینال هر چیزی در اولویت هست.

فرض کنید من در وب سایت خودم یک یک مقاله منتشر کنم و یک پیج اینستاگرام ، بدون اجازه ، محتوای من رو کپی کنه و در صفحه خودش بگذاره. اگر شما از نوع ادبیات این مطلب خوشتون بیاد ، از این به بعد کدوم رو دنبال خواهید کرد : سایت من یا پیج اینستاگرام ؟ هیچ کس محتوای فیک و دزدی رو دوست نداره.

آیا نیاز هست که آموزش ولاگری ببینم؟

واقعیت اینه که خود من توی هیچ منبعی در مورد ولاگری آموزش ندیدم. یعنی این که برم توی یک دوره‌ای شرکت کنم که به من آموزش ولاگری و کسب درآمد از ولاگینگ بده رو خود من که انجام ندادم و تمام چیزهایی که در مورد ولاگری می‌دونم رو بر اثر دیدن ولاگ‌های زیاد توی یوتیوب یاد گرفتم.

پیشنهادی که براتون دارم و البته صد در صد در هم رایگان هست؛ اینه که چند تا ولاگری که مورد علاقه‌ی خودتون هست رو پیدا کنید و شروع کنید به دنبال کردن ویدیوهای اونها توی یوتیوب. بعد شروع کنید به دقت کردن در مورد یک سری نکات:

 • زمان ولاگ‌های ولاگر مورد علاقه‌ی من چقدره ؟
 • با چه دوربینی ولاگ‌هاش رو ضبط میکنه؟
 • رنگ و حال و هوای ولاگ‌های ولاگر مورد علاقه‌ی من چیه؟
 • در مورد چه موضوعاتی صحبت میکنه؟
 • فن بیانش چطور هست؟
 • چقدر شوخی میکنه ؟ چقدر جدی هست؟
 • مسائل فنی ولاگ‌های این ولاگر توی ضبط ویدیو چیه؟

و بهتون قول میدم دقت کردن به این نکات از صد تا آموزش ولاگری برای شما بهتر خواهد بود. اینکه شما خودتون نکته‌هایی رو از ولاگ‌های ولاگر مورد علاقتون استخراج کنید و اونها رو توی فیلم‌های خودتون شخصی سازی کنید، خیلی خیلی بهتره تا اینکه صرفا یک سری نکات ولاگری رو تقلید کنید.

سوالات متداول در مورد ولاگ

ولاگ (Vlog) مخفف عبارت ویدیو بلاگ (Video Blog) یا همون ولاگ ویدیویی هست. شاید برای شما سوال به وجود بیاد که خب اصلا بلاگ (Blog) چیست و بلاگر (Blogger) کیست ؟ کمی پایین تر در مورد بلاگینگ هم توضیح میدم اما بهتره در همین حد بدونیم که ولاگرها همون بلاگر هایی هستند که محتوای خودشون رو به صورت ویدیویی منتشر میکنن.

فرض کنید محتوایی که یک بلاگر به صورت متن و عکس منتشر میکنه ؛ حالت مولتی مدیا به خودش بگیره. یعنی به جای اینکه یک بلاگر، در مورد اتفاقات روزمره خودش بنویسه ، فیلم اون اتفاقات رو منتشر کنه ؛ به جای اینکه در مورد مسائل مورد علاقه اش عکس بفرسته ، از خودش فیلم بگیره و توی فیلم در مورد اونها صحبت کنه.

#1 غیر رسمی بودن ولاگ
یک ولاگ ، غیر رسمی هست. منظور من از غیر رسمی بودن این نیست که اگر شما در فیلم های خودتون حرف های جدی و بدون شوخی رو مطرح کردید پس یک ولاگر نیستید؛ نه منظور من از غیر رسمی بودن ولاگینگ این هست که در ولاگ حرف‌هایی مطرح میشه که جایگاهی در رسانه های رسمی ندارن.

#2 موضوع مشخصی برای ولاگ وجود نداره
هیچ قانونی وجود نداره که یک ولاگر رو مجبور کنه در مورد موضوع خاص و مشخصی صحبت کنه. به طور مثال ، منی که در ولاگ های خودم در مورد آموزش عکاسی و موفقیت در اون به عنوان یک حرفه صحبت می کنم؛ شاید بعد از مدتی موضوع فیلم های خودم را عوض کردم و این هیچ مشکلی نخواهد داشت.

اگر از هر کسی خارج از ایران در مورد بهترین جا برای ولاگینگ سوال کنید ، بدون شک اسم یوتیوب رو خواهد برد. در واقع یوتیوب تنها پلتفرم بلامنازع ولاگینگ در کل دنیا هست. تمام ولاگر های مشهور دنیا ، بیس و مبنای کار خودشون رو روی سایت یوتیوب قرار دادند.

در مورد ایران چطور ؟
اینستاگرام
تلگرام
آپارات
یوتیوب

گرفتن اسپانسر
تبلیغات محصولات در ولاگ ها
معروف شدن در کسب و کار اصلی
کسب درآمد از آپارات به خاطر بازدید ویدیو ها
نقد و بررسی و آنباکسینگ محصولات

#1 تقلید کردن
#2 خوشمزه بازی بیش از حد
#3 دزدی محتوا

جمع بندی

ولاگینگ یکی از راه های جدیدی هست که ما ایرانی ها میتونیم از طریق اون برای خودمون درآمد مستقیم و غیر مستقیم داشته باشیم. این کار در خارج از کشور سالهاست که متداول شده. در ایران هم ولاگر هایی هستند که البته نوع کارشون شبیه به ولاگ نیست. پس به عنوان حرفه ای که تازه در حال شناخته شدن هست ، ولاگینگ میتونه پتانسیل خوبی برای رشد و شهرت شما باشه.

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

8 نظر
 1. فاطمه امیرکاشانی می‌گوید

  سلام اقای صاد ممنون از اطلاعات ارزشمندی که میگذارید من به لطف شماتصمیم گرفتم رینگ لایت مرو خودم بسازم لامپ و سر پیچ و لوازم رو گرفتم با نجار هم هماهنگ کردم برای ساخت چوب الان میخوام پایه کار رو بگیرم میشه راهنمایی کنید پایه رینگ لایت بگیرم یا پایه دوربین عکاسی و اینکه با چی باید به حلقه چوبیم وصل کنم اگه کامل شد دوست دارید فیلم ساختمو به اشتراک بگذارید ممنونم منتظر پاسخ شما هستم
  با تشکر کاشانی

  1. محمدرضا صادقی می‌گوید

   سلام خانم امیرکاشانی گرامی
   خیلی خوشحالم که فیلمم برای شما مفید بوده و دارید رنگ لایت خودتون رو میسازید. در مورد پایه ، تنها نکته اینه که بتونه وزن زیادی رو تحمل کنه. لزومی هم نداره پایه ی دوربین باشه (چون گرون قیمت هست) هر چیزی تو بازار پیدا کردید که توانایی نگه داشتن این رنگ لایت رو داشته باشه بخرید.
   و ممنون میشم اگر مایل بودید فیلم و عکسش رو برام بفرستید.

 2. الهام می‌گوید

  خیلی عالی بود توضیحاتتون ممنون

  1. محمدرضا صادقی می‌گوید

   مرسی از شما و خوشحالم که براتون مفید بوده.

 3. محمدی می‌گوید

  بسیار آموختم. ممنونم

  1. محمدرضا صادقی می‌گوید

   خوشحالم که براتون مفید بود.

 4. علی مشتاقی می‌گوید

  سلام اقای صادقی امیدوارم که خوش و خرم باشید.

  من از وقتی به صورت یه کم جدی حیطه عکاسی و فیلمبرداری رو دنبال کردم با پیتر مک کینون اشنا شدم و یه جورای شیفش شدم از بس این آدم شیرین آموزش میده چون اکثرا آموزشاشو نگاه کردم حتا چندین بار چون موارد خیلی خوبی رو میشه ازش یاد گرفت، قبلا دلم میخواست یه بلاگر عکاسی باشم اما نه دوربین خوبی داشتم نه حتی گوشی خوب، تازگیا یه کم تجهیزاتمو ارتقا دادم و یه کم جسارتم بیشتر شده اما هنوز حس میکنم دانش فنی کافی رو ندارم و خوم عطش بیشتر یاد گرفتنو دارم.امیدوارم یه روز استارت کارمو بزنم.

  مرسی از وقتی که برای این قسمت از برنامه صاد گذاشتید

  1. محمدرضا صادقی می‌گوید

   سلام جناب مشتاقی عزیز.
   تجربه خودم رو بهتون بگم ؟ به صورت کاملا بی برنامه فقط تصمیم بگیرید که کاری رو شروع کنید و با وجود تمام تواقص انجامش بدید. یادمه همین چند روز پیش که اولین ولاگم رو ضبط کردم ، حالم ازش به هم خورد ! اما چون با خودم قرار گذاشته بودم که تا انتهای اون روز هر طور شده اولین ولاگم رو آپلود کنم ؛ هیچ توجهی به خودم نکردم.
   میدونید چی شد ؟ الان که نگاه میکنم ، اون ولاگ اونقدر ها هم بد نیست !

لیست علاقه مندی ها 0