تفاوت دوربین بدون آینه با DSLR در چیست؟ – کدام را بخریم ؟

دوربین های DSLR و Mirrorless بدونه آینه از نظر ساختاری با هم فرق دارن.

3 3,864

دوربین DSLR بخرم یا بدون آینه ؟ این سوالی هست که هر عکاس قبل از خرید دوربین از خودش می پرسه . در این پست که از جهاتی یک راهنمای خرید دوربین محسوب میشه ، شما میتونید به این سوال جواب بدید که چه دوربینی بخرم ؟ در این مقاله با 10 تفاوت دوربین بدون آینه با DSLR آشنا می‌شوید.

دوربینهای DSLR یا بدون آینه (Mirrorless)

شما هم مثل من ممکنه برای شروع عکاسی با این سوال مواجه بشید که چه دوربینی برای شروع بخرم؟ اولین سوال که برای اکثر عکاسان پیش آمده است، موضوع مقایسه کنون و نیکون در دوربینهای DSLR می‌باشد اما با ظهور نسل جدید دوربینهای عکاسی تحت عنوان دوربینهای بدون آینه تحول عظیمی در صنعت دوربینهای عکاسی به وجود آمد. در این مقاله سعی شده است تا مقایسه ای بین تفاوت دوربین بدون آینه با DSLR انجام شود.

کیفیت و انعطاف دو فاکتور و دلیل اساسی برای استفاده از این دو نوع دوربین توسط عکاسان حرفه ای می‌باشد. دوربینهای بدون آینه و DSLR از نظر مشخصات، قابلیت ها و الگوریتم های پردازش تصویر تفاوتهای زیادی دارند. قابلیت تعویض لنز یکی از وجوه تمایز این دوربینها از دوربینهای معمولی است که برای اهداف مختلف تطبیق پذیر میشوند.

فرق دوربین بدون آینه mirrorless دوربین DSRL تفاوت رضاصاد
ساختار داخلی دوربین های DSLR و دوربین های بدون آینه یا mirrorless

در دوربینهای DSLR یک آینه با زاویه 45 درجه وجود دارد که نور را در ابتدا به چشمی آینه یا ویزور منتقل میکند و پس از تنظیم صحنه با فشردن دکمه شاتر آینه به سمت بالا حکت میکند و نور به حسگر برخورد میکند و تصویر بر روی آن ایجاد میگردد.در دوربینهای بدون آینه، این آینه حذف شدهاست و نور مستقیماً به حسگر میرسد.

در دوربینهای بدون آینه چشمی یا ویزور حذف شده است و تصویر به صورت دیجیتالی در نمایشگر پشت دوربین نمایش داده میشود. در برخی از مدلهای بدون آینه یک نمایشگر ثانویه به عنوان چشمی الکتریکی ایجاد شده است که میتوان با قرار دادن چشم خود در آن محل، منظره را مشاهده کرد.
حال به مقایسه این دو نوع دوربین می‌پردازیم:

1 مقایسه اندازه و وزن دوربین DSLR و بدون آینه

فرق دوربین بدون آینه mirrorless دوربین DSRL تفاوت رضاصاد
اندازه‌ی این دوتا دوربین رو مقایسه کنید ! خودش گویای همه چیزه !

ابعاد و وزن دوربینهای DSLR به صورت محسوسی از دوربینهای بدون آینه بیشتر است ؛ زیرا آینه و منشور در دوربینهای DSLR سبب افزایش این پارامترها میگردد. همچنین، ساختمان دوربینهای DSLR نسبت به دوربینهای بدون آینه پیچیده تر است.
🏆برنده: دوربین بدون آینه

2 تفاوت سرعت فوکوس اتوماتیک در دوربین DSLR و mirrorless

دوربینهای DSLR برای فوکوس اتوماتیک از تکنولوژی تشخیص فاز استفاده میکنند که همگرایی دو پرتو نور را اندازهگیری میکند در حالی که دوربینهای بدون آینه از روش تشخیص تضاد نوری بهره میگیرد که بیشترین تضاد را تشخیص میدهد که از نظر سرعت نسبت به روش تشخیص فاز کندتر میباشد (مخصوصاً در نور کم).

فرق دوربین بدون آینه mirrorless دوربین DSRL تفاوت رضاصاد
تعداد نقاط فوکوس یک دوربین بدون آینه

دوربینهای بدون آینه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از سیستم ترکیبی تشخیص فاز و کنتراست این نقص را تا حد مطلوبی بهبود داده اند. لازم به ذکر است که در دوربینهای بدون آینه سونی A6300 تعداد نقاط فوکوس 425 نقطه میباشد در حالی که دوربین DSLR نیکون D3400 دارای 11 نقطه است.
🏆برنده: هر دو (مساوی)

3 نمایش تصویر

دوربینهای DSLR دارای چشمی اپتیکال است در حالی که این المان در دوربینهای بدون آینه وجود ندارد و نمایش تصویر به صورت الکترونیکی خواهد بود. در نوردهی خوب و سوژه‌ی ثابت، تصویر موجود در نمایشگر با عکس نهایی یکسان است اما به دلیل پاسخ کند نمایشگر الکترونیکی، عکاسی در نور کم و سوژه‌های متحرک با مشکلاتی روبرو خواهد بود. با این حال، تغییرات سرعت شاتر، دیافراگم در نمایشگر دوربینهای بدون آینه به خوبی نشان داده می‌شود و میتوان نوردهی تصویر را در نمایشگر به خوبی مشاهده کرد و تصمیم‌گیری نمود.

فرق دوربین بدون آینه mirrorless دوربین DSRL تفاوت رضاصاد
نحوه‌ی نمایش تصویر در دوربین‌های بدون آینه و DSLR

🏆برنده: هر دو (مساوی)

4 کیفیت عکس

هر دو دوربین قادر به عکسبرداری با کیفیت و رزولوشن بالا هستند. معمولاً حسگرهای دوربینهای بدون آینه نسبت به دوربینهای DSLR از ابعاد کوچکتری برخوردارند و به همین دلیل کیفیت عکس آنها کمتر از DSLR خواهد بود (که موضوع بسیار حساسی نیست). با پیشرفت تکنولوژی و پردازنده‌های جدید نویز تصویرها در بدون آینه‌ها کاهش محسوسی داشته است و عکسهای با کیفیتی ثبت گردیده. لازم به ذکر است که برخی از سازندگان دوربینهای بدون آینه از حسگرهای بزرگتر استفاده کرده‌اند که این نقیصه نیز برطرف گردیده است.
🏆برنده: هر دو (مساوی)

5 تفاوت دوربین بدون آینه با DSLR در کیفیت فیلمبرداری

بدون شک کیفیت فیلمبرداری در دوربینهای بدون آینه بسیار بهتر از دوربینهای DSLR می‌باشد زیرا فوکوس خودکار به روش تشخیص فازی در حالتی که آینه بالا میباشد عملکرد نامناسبی دارد و سبب کاهش دقت و سرعت خواهد شد
🏆برنده: دوربین بدون آینه
فیلمی که با یک دوربین DSLR گرفته شده :

6 سرعت عکاسبرداری پی در پی و تفاوت دوربین بدون آینه با DSLR

فرق دوربین بدون آینه mirrorless دوربین DSRL تفاوت
به دلیل نداشتن آینه ، دوریبن های mirrorless عکسبرداری سریع تری دارن

محدودیت سرعت عکسبرداری پی در پی در دوربینهای DSLR به دلیل وجود آینه و حرکت آن به سمت بالا میباشد. با حذف آینه، میتوان عکسبرداری پی در پی را با سرعت بسیار بالا انجام داد که از اهمیت بالایی برخوردار است. اگرچه سرعت عکسبرداری پی در پی در دوربینهای بدون آینه بسیار بالا میباشد ولی به دلیل وجود محدودیت در سرعت ذخیره اطلاعات، عکسبرداری پی در پی نیز با محدودیت روبرو است .
🏆برنده: دوربین بدون آینه

7 نمایش عکس و فیلم و تفاوت دوربین بدون آینه با DSLR

هر دو نوع دوربین امکانات و مشخصه‌های مشابهی در این زمینه دارند و از طریق وای-فای یا درگاه HDMI میتوان عکسها را انتقال یا نمایش داد.
🏆برنده: هر دو (مساوی)

8 تفاوت دوربین بدون آینه با DSLR در عمر باتری

به دلیل وجود چشمی اپتیکال در دوربینهای DSLR، مصرف باتری در این دوربینها به مراتب کمتر از بدون آینه‌ها میباشد. ضمن اینکه در دوربین های بدون آینه ، همیشه سنسور دوربین روشنه . در صورتی که در DSLR های فقط لحظه‌ی گرفتن عکس سنسور دوربین روشن میشه . برای همین عمر باتری  DSLR ها از بدون آینه‌ها بیشتر هست .
🏆برنده: دوربینهای DSLR
چند توصیه قبل از عکاسی :

® یکی از پولساز ترین فیلدهای #عکاسی توی حرفه‌ی ما ، #عکاسی_صنعتی هست . داستان خیلی ساده و جذابه : کسی کالایی داره که میخواد بفروشه ، شما هم عکاس تشریف دارید ، برای اون محصول عکس‌های حرفه‌ای می‌گیرید و حساب بانکیتون پر از پول میشه. من اخیرا برای یکی از کارخونه‌های لوازم خانگی یک شوتینگ صنعتی داشتم ؛ چون اونها میخواستن محصولاتشون رو توی #دیجیکالا بفروشن ؛ اما دیجی‌کالا برای عکس‌هایی که توش قرار میگیره استانداردها و پروتوکل‌های خاصی داره و هر عکسی رو منتشر نمی‌کنه . بنابراین قرار شد من این عکس‌ها رو بگیرم. به عنوان یک شوتینگ صنعتی کاملا حرفه‌ای ، ۱۰ تا نکته‌ی خیلی مهم به ذهن من می‌رسه که اگه توی جلسه‌ی شوتینگ رعایت کنید ، عکساتون یک پله حرفه‌ای‌تر میشه و جیباتون‌هم پر پول تر 💰. این نکات که من بهشون میگم ۱۰ کلید طلایی ، ایناست: 🔸داشتن یک دستیار خوب | توی عکاسی خیلی سخته تنها کار کنید. 🔸استفاده از tethering | ینی وصل کردن دوربین به لپ‌تاپ و عکاسی به این صورت که هر عکسی که می‌گیرید مستقیم بره توو لپ‌تاپ. 🔸 نورپردازی | همیشه گفتم نورپردازی ۹۰ ٪ عکاسی هست. 🔸اخلاق حرفه‌ای و سوپر حرفه‌ای | کار کردن با آدم ناجور عکاسی رو نابود می‌کنه . قول صددرصد میدم. 🔸تعارف نداشتن توی بحث مالی | عکاسی هم یک شغل حرفه‌ای هست و قوانین مالی خودشو داره . حتی صنف و سندیکا هم داره. 🔸فایل‌های PSD و RAW برای شماست | لزومی نداره اونا رو به مشتری تحویل بدین . دلیلشو میگم. 🔸 خستگی فیزیکی | گول اسم عکاسی رو نخورید. کار ما خیلی بیشتر از فشاردادن دکمه‌ی شاتره. 🔸باتری به اندازه‌ی کافی | عکاسی صنعتی خیلی طول میکشه . عمرا یه بار شارژ دوربین ، عکاسی رو ساپورت کنه. 🔸تمیز کردن سوژه‌ها | من یک ریتاچر حرفه‌ای هستم و اینو میگم که اگه سوژه کثیف باشه ، بعدا توو فتوشاپ بیچاره ایم. 🔸ادیت حرفه‌ای | هیچ عکس تبلیغاتی بدون ادیت ، اون چیزی نمی‌شه که توی مجلات می‌بینید. روی مهارت‌های ادیت خودتون سرمایه‌گذاری کنید. به خاطر محدودیتِ تعدادِ کاراکترِ کپشنِ اینستا ، من نمیتونم کامل همه چیز رو توضیح بدم . برای همین تمام این چیزایی که این بالا خوندین رو به صورت کامل و مفصل و دقیق توی سایتم تحت عنوان مقاله ای با عنوان “۱۰ کلید طلایی در عکاسی صنعتی” نوشتم . اگه دوست دارید عکس‌های تبلیغاتی محشری بگیرید ، این مقاله‌ی رایگان دقیقا برای شما نوشته شده. لذت ببرید 😉. #رضاصاد #رضاصاد_دات_کام #آموزش_عکاسی

A post shared by Reza Sadeghi (@rezasaad) on

9 لوازم جانبی

تنوع لنزها و لوازم جانبی دوبینهای DSLR به دلیل قدمت آن بیشتر از دوربینهای بدون آینه میباشد که با فراگیر شدن دوربینهای بدون آینه این مشکل نیز رفع خواهد شد.
🏆برنده: دوربینهای DSLR (البته فعلا!)

10 تفاوت دوربین بدون آینه با DSLR در لرزشگیر تصویر

تکنولوژی لرزشگیر در هر دو دوربین استفاده شده است که عدسی های موجود در لنز را در جهت خلاف حرکت لرزش جابجا میکند تا از تار شدن تصویر جلوگیری نماید. ولی دوربین‌های بدون آینه روی خود سنسور لرزشگیر دارن ؛ در صورتی که DSLR ها همچین قابلیتی رو ندارن
🏆برنده: هر دو (البته شاید بدون آینه)
برای درک بهتر تفاوتهای این دو نوع دوربین، فیلم زیر را مشاهده کنید:

سوالات متداول در مورد تفاوت دوربین mirrorless با DSLR

واقعا بستگی به این داره که هدف شما از خرید دوربین چیه. اصلا شعار نمیدم در مورد این موضوع.

تا یکی دو سال پیش همچین تصوری میشد؛ اما در چند ماه اخیر شرکت های کنون و نیکون دوربین های DSLR بسیار قوی و خوبی رو معرفی کردن و همین باعث شده که نشه به صورت صد در صد در مورد آینده‌ی دوربین‌های DSLR قضاوت کرد.

اگه تا چند ماه پیش این سوال رو از من میکردین میگفتم نه؛
اما الان کنون خیلی قوی داره توی دوربین های بدون آینه کار میکنه و شک ندارم سهم بزرگی از بازار رو به خودش اختصاص میده.

بله؛
یکی از موارد منفی دوربین های بدون آینه این هست که چون مانیتور یا EVF اونها و همچنین سنسور دوربین همیشه روشن هست، مصرف باتری زیادی دارن.

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

3 نظر
 1. آرمان نیلوفری می‌گوید

  با سلام . ولی متاسفانه از میزان مصرف باطری و تعداد شات با باطری فول و حس خوب و لذت DSLR چیزی نگفتید و در ضمن دوربین عکاسی بهتر است برای عکاسی و فیلم برداری برای مورد خودش به کار گرفته شود.

  1. محمدرضا صادقی می‌گوید

   سلام . من مقاله رو دوباره چک کردم . توی مورد 8 در باره مصرف باطری گفته شده . اما در مورد حس خوب توی دست گرفتن DSLR با هم همنظر هستیم👌

 2. محمد می‌گوید

  سلام روز بخیر
  قبلا ازتون دعوتتون کرده بودم برای عضویت در گروه جامعه وبمستران
  مهندس چرا نیومدی توی گروه
  خوشحال میشیم تشریف بیارید و دوستان دیگه تبادل اطلاعات داشته باشیم
  گروه جامعه وب مستر ها
  https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig

لیست علاقه مندی ها 0