رضاصاد
یک پله حرفه‌ای تر

۹+۱ تفاوت بین دوربین‌های DSLR و دوربین‌های بدون آینه (Mirrorless)

1 13

دوربین DSLR بخرم یا بدون آینه ؟ این سوالی هست که هر عکاس قبل از خرید دوربین از خودش می‌پرسه . در این پست که از جهاتی یک راهنمای خرید دوربین محسوب میشه ، شما میتونید به این سوال جواب بدید که چه دوربینی بخرم ؟ اینجا با 10 تفاوت بین دوربین های DSLR با دوربین های Mirrorless یا بدون آینه آشنا خواهید شد . 

 

فرق دوربین بدون آینه mirrorless دوربین DSRL تفاوت رضاصاد
تفاوت دوربین‌های بدون آینه با دوربین‌های DSRL

دوربینهای DSLR یا بدون آینه (Mirrorless)

شما هم مثل من ممکنه برای شروع عکاسی با این سوال مواجه بشید که چه دوربینی برای شروع بخرم؟ اولین سوال که برای اکثر عکاسان پیش آمده است، موضوع مقایسه کنون و نیکون در دوربینهای دی اس ال آر می‌باشد اما با ظهور نسل جدید دوربینهای عکاسی تحت عنوان دوربینهای بدون آینه تحول عظیمی در صنعت دوربینهای عکاسی به وجود آمد. در این مقاله سعی شده است تا مقایسه ای بین این دو نوع از دوربینهای عکاسی حرفهای انجام شود.
کیفیت و انعطاف دو فاکتور و دلیل اساسی برای استفاده از این دو نوع دوربین توسط عکاسان حرفهای می‌باشد. دوربینهای بدون آینه و دی اس ال آر از نظر مشخصات، قابلیتها و الگوریتمهای پردازش تصویر تفاوتهای زیادی دارند. قابلیت تعوض لنز یکی از وجوه تمایز این دوربینها از دوربینهای معمولی است که برای اهداف مختلف تطبیق پذیر میشوند.

فرق دوربین بدون آینه mirrorless دوربین DSRL تفاوت رضاصاد
ساختار داخلی دوربین های DSRL و دوربین های بدون آینه یا mirrorless

در دوربینهای دی اس ال آر یک آینه با زاویه 45 درجه وجود دارد که نور را در ابتدا به چشمی آینه یا ویزور منتقل میکند و پس از تنظیم صحنه با فشردن دکمه شاتر آینه به سمت بالا حکت میکند و نور به حسگر برخورد میکند و تصویر بر روی آن ایجاد میگردد.در دوربینهای بدون آینه، این آینه حذف شدهاست و نور مستقیماً به حسگر میرسد. در دوربینهای بدون آینه چشمی یا ویزور حذف شده است و تصویر به صورت دیجیتالی در نمایشگر پشت دوربین نمایش داده میشود. در برخی از مدلهای بدون آینه یک نمایشگر ثانویه به عنوان چشمی الکتریکی ایجاد شده است که میتوان با قرار دادن چشم خود در آن محل، منظره را مشاهده کرد.
حال به مقایسه این دو نوع دوربین می‌پردازیم:

1 اندازه و وزن

فرق دوربین بدون آینه mirrorless دوربین DSRL تفاوت رضاصاد
اندازه‌ی این دوتا دوربین رو مقایسه کنید ! خودش گویای همه چیزه !

ابعاد و وزن دوربینهای دی اس ال آر به صورت محسوسی از دوربینهای بدون آینه بیشتر است ؛ زیرا آینه و منشور در دوربینهای دی اس ال آر سبب افزایش این پارامترها میگردد. همچنین، ساختمان دوربینهای دی اس ال آر نسبت به دوربینهای بدون آینه پیچیده تر است.
🏆برنده: دوربین بدون آینه

2 سرعت فوکوس اتوماتیک

دوربینهای دی اس ال آر برای فوکوس اتوماتیک از تکنولوژی تشخیص فاز استفاده میکنند که همگرایی دو پرتو نور را اندازهگیری میکند در حالی که دوربینهای بدون آینه از روش تشخیص تضاد نوری بهره میگیرد که بیشترین تضاد را تشخیص میدهد که از نظر سرعت نسبت به روش تشخیص فاز کندتر میباشد (مخصوصاً در نور کم).

فرق دوربین بدون آینه mirrorless دوربین DSRL تفاوت رضاصاد
تعداد نقاط فوکوس یک دوربین بدون آینه

دوربینهای بدون آینه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از سیستم ترکیبی تشخیص فاز و کنتراست این نقص را تا حد مطلوبی بهبود داده اند. لازم به ذکر است که در دوربینهای بدون آینه سونی A6300 تعداد نقاط فوکوس 425 نقطه میباشد در حالی که دوربین دی اس ال آر نیکون D3400 دارای 11 نقطه است.
🏆برنده: هر دو (مساوی)

3 نمایش تصویر

دوربینهای دی اس ال آر دارای چشمی اپتیکال است در حالی که این المان در دوربینهای بدون آینه وجود ندارد و نمایش تصویر به صورت الکترونیکی خواهد بود. در نوردهی خوب و سوژه‌ی ثابت، تصویر موجود در نمایشگر با عکس نهایی یکسان است اما به دلیل پاسخ کند نمایشگر الکترونیکی، عکاسی در نور کم و سوژه‌های متحرک با مشکلاتی روبرو خواهد بود. با این حال، تغییرات سرعت شاتر، دیافراگم در نمایشگر دوربینهای بدون آینه به خوبی نشان داده می‌شود و میتوان نوردهی تصویر را در نمایشگر به خوبی مشاهده کرد و تصمیم‌گیری نمود.

فرق دوربین بدون آینه mirrorless دوربین DSRL تفاوت رضاصاد
نحوه‌ی نمایش تصویر در دوربین‌های بدون آینه و DSRL

🏆برنده: هر دو (مساوی)

4 کیفیت عکس

هر دو دوربین قادر به عکسبرداری با کیفیت و رزولوشن بالا هستند. معمولاً حسگرهای دوربینهای بدون آینه نسبت به دوربینهای دی اس ال آر از ابعاد کوچکتری برخوردارند و به همین دلیل کیفیت عکس آنها کمتر از دی اس ال آر خواهد بود (که موضوع بسیار حساسی نیست). با پیشرفت تکنولوژی و پردازنده‌های جدید نویز تصویرها در بدون آینه‌ها کاهش محسوسی داشته است و عکسهای باکیفیتی ثبت گردیده. لازم به‌ذکر است که برخی از سازندگان دوربینهای بدون آینه از حسگرهای بزرگتر استفاده کرده‌اند که این نقیصه نیز برطرف گردیده است.
🏆برنده: هر دو (مساوی)

نمونه عکس گرفته شده با یک دوربین DSRL :

5 کیفیت فیلمبرداری

بدون شک کیفیت فیلمبرداری در دوربینهای بدون آینه بسیار بهتر از دوربینهای دی اس ال آر می‌باشد زیرا فوکوس خودکار به روش تشخیص فازی در حالتی که آینه بالا میباشد عملکرد نامناسبی دارد و سبب کاهش دقت و سرعت خواهد شد
🏆برنده: دوربین بدون آینه
فیلمی که با یک دوربین DSRL گرفته شده :

6 سرعت عکاسبرداری پی در پی

فرق دوربین بدون آینه mirrorless دوربین DSRL تفاوت رضاصاد
به دلیل نداشتن آینه ، دوریبن های mirrorless عکسبرداری سریع تری دارن

محدودیت سرعت عکسبرداری پی در پی در دوربینهای دی اس ال آر به دلیل وجود آینه و حرکت آن به سمت بالا میباشد. با حذف آینه، میتوان عکسبرداری پی در پی را با سرعت بسیار بالا انجام داد که از اهمیت بالایی برخوردار است. اگرچه سرعت عکسبرداری پی در پی در دوربینهای بدون آینه بسیار بالا میباشد ولی به دلیل وجود محدودیت در سرعت ذخیره اطلاعات، عکسبرداری پی در پی نیز با محدویت روبرو است .
🏆برنده: دوربین بدون آینه

7 نمایش عکس و فیلم

هر دو نوع دوربین امکانات و مشخصه‌های مشابهی در این زمینه دارند و از طریق وای-فای یا درگاه HDMI میتوان عکسها را انتقال یا نمایش داد.
🏆برنده: هر دو (مساوی)

8 عمر باتری

به دلیل وجود چشمی اپتیکال در دوربینهای دی اس ال آر، مصرف باتری در این دوربینها به مراتب کمتر از بدون آینه‌ها میباشد. ضمن اینکه در دوربین های بدون آینه ، همیشه سنسور دوربین روشنه . در صورتی که در DSRL های فقط لحظه‌ی گرفتن عکس سنسور دوربین روشن میشه . برای همین عمر باتری  DSLR ها از بدون آینه‌ها بیشتر هست .
🏆برنده: دوربینهای دی اس ال آر
چند توصیه قبل از عکاسی :

® یکی از پولساز ترین فیلدهای #عکاسی توی حرفه‌ی ما ، #عکاسی_صنعتی هست . داستان خیلی ساده و جذابه : کسی کالایی داره که میخواد بفروشه ، شما هم عکاس تشریف دارید ، برای اون محصول عکس‌های حرفه‌ای می‌گیرید و حساب بانکیتون پر از پول میشه. من اخیرا برای یکی از کارخونه‌های لوازم خانگی یک شوتینگ صنعتی داشتم ؛ چون اونها میخواستن محصولاتشون رو توی #دیجیکالا بفروشن ؛ اما دیجی‌کالا برای عکس‌هایی که توش قرار میگیره استانداردها و پروتوکل‌های خاصی داره و هر عکسی رو منتشر نمی‌کنه . بنابراین قرار شد من این عکس‌ها رو بگیرم. به عنوان یک شوتینگ صنعتی کاملا حرفه‌ای ، ۱۰ تا نکته‌ی خیلی مهم به ذهن من می‌رسه که اگه توی جلسه‌ی شوتینگ رعایت کنید ، عکساتون یک پله حرفه‌ای‌تر میشه و جیباتون‌هم پر پول تر 💰. این نکات که من بهشون میگم ۱۰ کلید طلایی ، ایناست: 🔸داشتن یک دستیار خوب | توی عکاسی خیلی سخته تنها کار کنید. 🔸استفاده از tethering | ینی وصل کردن دوربین به لپ‌تاپ و عکاسی به این صورت که هر عکسی که می‌گیرید مستقیم بره توو لپ‌تاپ. 🔸 نورپردازی | همیشه گفتم نورپردازی ۹۰ ٪ عکاسی هست. 🔸اخلاق حرفه‌ای و سوپر حرفه‌ای | کار کردن با آدم ناجور عکاسی رو نابود می‌کنه . قول صددرصد میدم. 🔸تعارف نداشتن توی بحث مالی | عکاسی هم یک شغل حرفه‌ای هست و قوانین مالی خودشو داره . حتی صنف و سندیکا هم داره. 🔸فایل‌های PSD و RAW برای شماست | لزومی نداره اونا رو به مشتری تحویل بدین . دلیلشو میگم. 🔸 خستگی فیزیکی | گول اسم عکاسی رو نخورید. کار ما خیلی بیشتر از فشاردادن دکمه‌ی شاتره. 🔸باتری به اندازه‌ی کافی | عکاسی صنعتی خیلی طول میکشه . عمرا یه بار شارژ دوربین ، عکاسی رو ساپورت کنه. 🔸تمیز کردن سوژه‌ها | من یک ریتاچر حرفه‌ای هستم و اینو میگم که اگه سوژه کثیف باشه ، بعدا توو فتوشاپ بیچاره ایم. 🔸ادیت حرفه‌ای | هیچ عکس تبلیغاتی بدون ادیت ، اون چیزی نمی‌شه که توی مجلات می‌بینید. روی مهارت‌های ادیت خودتون سرمایه‌گذاری کنید. به خاطر محدودیتِ تعدادِ کاراکترِ کپشنِ اینستا ، من نمیتونم کامل همه چیز رو توضیح بدم . برای همین تمام این چیزایی که این بالا خوندین رو به صورت کامل و مفصل و دقیق توی سایتم تحت عنوان مقاله ای با عنوان “۱۰ کلید طلایی در عکاسی صنعتی” نوشتم . اگه دوست دارید عکس‌های تبلیغاتی محشری بگیرید ، این مقاله‌ی رایگان دقیقا برای شما نوشته شده. لذت ببرید 😉. #رضاصاد #رضاصاد_دات_کام #آموزش_عکاسی

A post shared by Reza Sadeghi (@rezasaad) on

9 لوازم جانبی

تنوع لنزها و لوازم جانبی دوبینهای دی اس ال آر به دلیل قدمت آن بیشتر از دوربینهای بدون آینه میباشد که با فراگیر شدن دوربینهای بدون آینه این مشکل نیز رفع خواهد شد.
🏆برنده: دوربینهای دی اس ال آر (البته فعلا!)

10 لرزشگیر تصویر

تکنولوژی لرزشگیر در هر دو دوربین استفاده شدهاست که عدسیهای موجود در لنز را در جهت خلاف حرکت لرزش جابجا میکند تا از تار شدن تصویر جلوگیری نماید. ولی دوربین‌های بدون آینه روی خود سنسور لرزشگیر دارن ؛ در صورتی که DSLR ها همچین قابلیتی رو ندارن
🏆برنده: هر دو (البته شاید بدون آینه)
برای درک بهتر تفاوتهای این دو نوع دوربین، فیلم زیر را مشاهده کنید:

۹+۱ تفاوت بین دوربین‌های DSLR و دوربین‌های بدون آینه (Mirrorless)
5 امتیاز از 5 رای

خیلی چیزها رو واقعا نمیشه توی سایت گفت

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. محمد می گوید

  سلام روز بخیر
  قبلا ازتون دعوتتون کرده بودم برای عضویت در گروه جامعه وبمستران
  مهندس چرا نیومدی توی گروه
  خوشحال میشیم تشریف بیارید و دوستان دیگه تبادل اطلاعات داشته باشیم
  گروه جامعه وب مستر ها
  https://t.me/joinchat/DBhKUBJE3gUMxzABig66Ig