مگه بقالیه که چونه میزنی ؟

0 220

خیلی به این نکته باور دارم که باید توی تعیین قیمت برای محصولات و خدمات ، استراتژی قیمت گذاری داشت. خودم هم همیشه صد در صد رعایتش میکنم و هیچ وقت نشده که در مورد قیمت کلاس هام و پروژه هام ، عدد دری وری به کسی بگم.

ولی خب این فرهنگ بسیار غلط ما ایرانی ها هست که عادت داریم همه جا و سر همه چیز چونه بزنیم و در بیشتر موارد هم باعث میشه استراتژی قیمت گذاری محصولات خراب بشه. یعنی چی ؟ مثلا من برای کلاس های خودم هر جلسه رو x تومن درنظر گرفتم . این عدد کلی فاکتور داره که از نوع محتوای کلاس و زمان کلاس رو شامل میشه تا حتی زمانی که برای یاد گرفتن اون علم صرف کردم.

حالا فرض کن کسی بخواد سر این عدد با من چونه بزنه. جدا حس میکنم که دارم توی بقالی ، ماست و پفک میفروشم ! یعنی عملا تمام فاکتور هایی که برای تعیین قیمت یک محصول یا خدمت محاسبه کردم با عرض پوزش یعنی کشک !

برای همینه که من همیشه با تخفیف دادن مخالف بودم . قیمت هام رو با محاسبات چند وجهی تعیین کردم و روی عددی هم که اعلام میکنم بدون هیچ نرمشی وایمیسم. چون میدونم تخفیف دادن یعنی توهین به مشتری !

احتمال میدیم این مطالب هم براتون مفید باشه:

تخفیف یعنی توهین به مشتری

شاید تعجب کرده باشین که چرا این حرف رو میزنم . همونطور که توی مقاله‌ی  تدریس خصوصی عکاسی به طور کامل توضیح دادم ، تخفیف دادن یک پیام واضح داره :

تخفیف یعنی : من قیمت هام رو کیلویی اعلام میکنم و تا جایی که بتونم میکنم توی پاچه‌ی شمای مشتری ! حالا هر چقدر زورت رسید کمش کن ؛ اما من در هر حال سود خودم رو میکنم چون قیمتی که بهت گفتم خیلی بالاتر از ارزش واقعی اون محصول هست.

اما فرض کنید قیمت شما مقطوع باشه و جنس/خدمت خودت رو به همه با این قیمت بفروشی . شاید مشتری در اولش از این که بهش تخفیف ندادی ناراحت بشه؛ اما از این که این قیمت برای همه هست و سرش کلاه نرفته دلش قرصه.

ضمن اینکه ما اینجا داریم در مورد آموزش صحبت میکنم . چونه زدن سر آموزش خیلی با چونه زدن سر یخچال فریزر فرق داره !

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

لیست علاقه مندی ها 0