بابا خارجی !

4 400

دیروز داشتم توی آپارات یک فیلم آموزشی میدیدم از یکی از عکاس های ایرانی که داشت در مورد یه موضوعی صحبت میکرد . فیلم خیلی خوبی بود . البته اشکالاتی هم داشت که به وقتش به خودش میگم . اما یک چیز این فیلم منو خیلی زجر میداد !

اون این بود که این دوستمون وقتی میخواست یک عبارت انگلیسی رو بگه ، با چنان لهجه غلیظی اون کلمه رو ادا میکرد که هر کی نمیدونست فکر میکرد الان توی ناف نیویورک داره فیلم ضبط میکنه .

داداش ! تند نرو ! پز زبان خوبت رو داری به کی میدی ؟ به شاگردات ؟ اگه اینقدر زبانت خوبه برو با چار تا استاد خارجی فیلم مشترک درست کن . اینکه زور بزنی و یه کلمه رو با امریکن اکسنت بگی که هنر نیست !

احتمال میدیم این مطالب هم براتون مفید باشه:

البته اینو میدونم که خودمم اینطوری بودم و توی پادکستام کم و بیش این رفتار زشت رو انجام میدادم . در واقع این مطلب رو نوشتم که یه جورایی به خودم انتقاد بکنم و دیگه این روند رو ادامه ندم .

داشتم با خودم فکر میکردم محمد یوسفیان که بیشتر عمرش رو کانادا زندگی کرده و مدرس رسمی آیلتس از طرف دانشگاه کمبریج هست ، من تاحالا ندیدم جلوی من حتی یک کلمه انگلیسی حرف بزنه و جاهایی هم که میخواد کلمه‌ی انگلیسی ای رو ادا کنه ، سعی میکنه کاملا با لهجه ایرانی اون رو بگه.

ضمن اینکه این رو بهم یاد داد که هیچ جای دنیا ، با لهجه آمریکایی صحبت کردن نشان دهنده‌ی خوب بودن زبان نیست . بلکه تسلط به کلمات و جملات هست که باعث میشه زبان شما خوب باشه. پس ، اول به خودم و دوم به اون دوست آپاراتیم میگم که : اینقدر خارجی بازی در نیار !

راستی چند روز پیش  در مورد همین موضوع خارجی بازی ، یه داستان خیلی بامزه توی پالادیوم برای من و محمد یوسفیان پیش اومد که میتونید از اینجا اون رو بخونید

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

4 نظر
 1. ناشناس می‌گوید

  کاملا مخالفم. وقتی یه نفر داره یه موضوعی رو به افراد دیگه ای آموزش میده، باید از کلمات درست و تلفظ درست استفاده بکنه و اتفاقا تمام زورش رو هم بزنه که اون کلمه رو درست به زبان بیاره. با همین تفکر پیش رفتیم که الان هشتاد درصد عکاسای ایرانی به ISO میگن ایزو. حالا چه توی آمریکا زندگی میکنید یا چه توی هر شهر یا کشور دیگه ای.

 2. تلنگر می‌گوید

  موضوع سطحی و شکل نگاه شما بیانگر حسادت عمیقی است که در اکثر متن هایی که نوشتین همراه با خودبزرگ بینی کاذب مشهود هستش امیدوارم بیش تر روی رشد شخصیتیتون کار کنید که به این سادگی این مطالب در سایت و شبکه های اجتماعیتون فوران نکند،شما یک عکاس خوب هستید نه استادید نه هنرمند آوانگارد(امید به اینکه با استعدادی که دارید به این مقام ها برسید) تا اینجای متن را که خواندید حدس میزنم بی صبرانه میخواهید بگویید من همان آپاراتی هستم که دارم عقده گشایی می کنم اما نه من نه عکاسم نه ویدئو میسازم من یک پزشکم و هیچ رقابتی هم با شما ندارم صرفا خواستم بگویم که از ترس هایتان فرار نکنید همان چیزی که هستید خود را دوست داشته باشید لازم نیست این همه دست و پا بزنید

  1. محمدرضا صادقی می‌گوید

   سلام دوست خوبم . به نظرم تذکر خیلی خوبی دادید . حتما روش فکر میکنم.

  2. قرنی می‌گوید

   سطحی نگری ، حسادت و خود بزرگ بینی رو من از کامنت شما دریافت کردم اقا یا خانم دکتر ، نه از مطالب سایت رضاصاد . من از هنرجوهای استاد هستم و نوع برخورد ایشون رو از نزدیک دیدیم. کاش اینقدر زود قضاوت نمیکردید. البته انتلکت بازی همین ملزومات را هم داره دیگه !

لیست علاقه مندی ها 0