رضاصاد
یک پله حرفه‌ای تر

جان پتروچی و توصیه ای عالی به گیتاریست های مبتدی – John Petrucci

او یکی از برترین گیتاریست های جهان است

0 481
یک توصیه از جان پتروچی برای نوازنده های تازه کار

چرا جملاتی که می نوازید صدای درستی نمی دهند حتی با اینکه نت های صحیح را اجرا می کنید.
جان پتروچی نوازنده ی برجسته ی گروه Dream Theater در رابطه با مشکلات گیتاریست های مبتدی که خود او نیز زمانی درگیر آنها بوده است، نکات کلیدی را عنوان کرد. وی توضیح می دهد:

آموزش موسیقی نوازندگی گیتار
یک توصیه از جان پتروچی برای نوازنده های تازه کار

توصیه جان پتروچی

“ یادم می آید سعی می کردم تکنیک های ساده ای مثل وایبراتو رو کشف کنم. واقعاً نمی دونستم برای چی استفاده می شه. تلاش می کردم زمانی که قطعه ای رو دارم یاد میگیرم اون رو کشف کنم و خیلی آروم قطعه رو بنوازم. به خاطر دارم که یک تک نوازی از Iron Maiden داشتم یاد می گرفتم و وسط تمرین ناگهان جرقه ای توی ذهنم خورد و تازه فهمیدم وایبراتو چیه! و شروع کردم به آهنگاشون گوش کردن و اینکه چطور از Bend استفاده می کنن و فهمیدم چطور باید اون صداها رو ایجاد کرد.

جان پتروچی گیتار آموزش گیتار
جان پتروچی یکی از برترین گیتاریست های جهان

وقتی تازه گیتار رو شروع کردین و می خواهید این تک نوازی ها و قطعات گروه های حرفه ای دیگه مثل AC/DC رو یاد بگیرید، ممکنه از خودتون بپرسید من که دقیقاً همین نت ها رو می زنم پس چرا صداش متفاوته؟ اونجاست که متوجه می شین که باید تکنیک های مختلف رو کشف کنید تا بتونید مثل حرفه ای ها ساز بزنید.

زمانیکه یک نوازنده شروع می کنه از یک نوازنده ی دیگه الگوبرداری می کنه، این ذهنیت به مخاطب می رسه که چقدر شبیه فلان نوازنده ساز می زنه و کاملاً این ها بخاطر کشف تکنیک های خاص هر نوازنده است.

منحنی یادگیری

جان پتروچی آموزش گیتار موسیقی
جان پتروچی برای شما توصیه ای دارد .

چیزی که در یادگیری گیتار الکتریک مشابه هست اینه که منحنی یادگیری یکسانی داره. از یادگیری شروع میشه و به این مرحله می رسه که بتونید صدای زیبایی ایجاد کنید. چون حتی اگر شما نت های صحیح رو اجرا می کنید، نکات زیادی وجود داره که ممکنه صدای سازتون رو خراب کنه. ممکنه انگشت گذاری محکم روی گیتار یا Bend اشتباه یا حتی استفاده نکردن از وایبراتو و …

این مسائل کوچیک شاید خیلی به چشم نیان اما به مرور زمان در DNA نوازندگیتون قرار می گیرن و شما ناخودآگاه اونها رو انجام می دین. باید در ابتدا کاملاً عمداً به سمت این نکات برید و کشفشون کنید و صداهای خیلی بدی درست کنید با گیتارتون چراکه در نهایت بعد از تمرین صدای سازتون با همه متفاوت خواهد بود.

خیلی چیزها رو واقعا نمیشه توی سایت گفت