معرفی موسیقی اصیل آفریقا (قسمت دوم)

0 731

توی پست قبلی ۵ تا از سبک‌های سنتی و پرطرفدار موسیقی آفریقا رو بهتون معرفی کردم. در این پست هم قراره بقیه‌ی سبک‌ها رو باهم بررسی کنیم.


#6 باکانگا (MBAQANGA)

باکانگا برای آفریقای جنوبیه. معنی باکانگا یعنی خانگی. این سبک در ابتدا دو سبک مجزا بود؛ کوِلا و جایو و در ابتدای شکل‌گیریش بصورت مخفیانه در کلاب‌های آفریقای جنوبی اجرا میشد چون غیر قانونی بود! نوع ملودی‌ها شاد و روند هارمونی خواننده هم برای مجلس‌های شاد خیلی مناسب بود.

آفریقای جنوبی مثل نیجریه سبک‌های خیلی زیادی داره. بطور مثال مارابی که ریشه‌ی سبک جاز آفریقاییه. برای درک این سبک بهتون کارهای گروه شیکیشا (Shikisha) رو معرفی می‌کنم. این گروه بانوان برای شهر دوربان آفریقا هستند که رقص‌های اصیل آفریقا رو با سازهای الکتریک و مدرن تلفیق کردن. پیشنهاد می‌کنم آهنگ Bayeza رو از این گروه حتماً گوش کنید.

#7 چیمورنگا (CHIMURENGA)

این سبک اصالتاً برای زیمباوه هستش و ریتم و ملودی‌های خودش رو از امبیرا گرفته صدای مدرنی رو به گوش شنونده میرسونه. در واقع این سبک در ابتدا طبق باور مردم اون منطقه برای ارتباط با ارواح گذشتگان تمام شب نواخته میشده.

توماس مپفومو (Thomas Mapfumo) در واقع این سبک رو به همراه گروه خودش The Blacks Unlimited تونست به شهرت برسونه. پیشنهاد من آهنگ Mukadzi Wangu از این گروهه.

#8 مجیکا (MAJIKA)

این سبک در واقع ریتم‌های محلی موزابیک رو در خودش جای داده. تلفیق جملات راک و وکال خاص موزامبیک و حس موسیقی‌های لاتین، باعث خاص بودن این سبک شده. پیشنهاد من آهنگ Majurugenta از Ghorwane هست.

موسیقی آفریقایی اصیل
موسیقی اصیل آفریقا

#9 اوبونگو (UBONGO)

اوبونگو ریشه توی گوما، ووگو، کوموویا و ملودی‌های اغواگرایانه‌ی چاکاچا داره. این موسیقی در واقع موسیقی عاشقانه در تانزانیا به حساب میاد. البته در سالهای اخیر رمی اونگالا آهنگهایی توی همین سبک با مزمون سیاسی اجتماعی و مبارزه با ایدز هم خونده و خیلی هم مورد استقبال قرار گرفته مخصوصا در رادیو تانزانیا. قطعه‌ی پیشنهادی من Things With Socks از Remmy Ongala است.

#10 اینکیرانیا (INKIRANYA)

این سبک ریتمیک زیبا، یک سبک درامز زدن هستش و در اصل برای بورنودی است. یکی از بهترین گروه‌ها، گروه The Drummers of Burundi است که توی این سبک فعالیت داره. معمولاً در مراسم مختلف از تولدها، مراسم ختم و برای مراسم پادشاهی اجرا دارند. پیشنهاد من آهنگ Live at Real World از همین گروه هست.

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

لیست علاقه مندی ها 0