معرفی اسکات کلبی ، بزرگترین مدرس فتوشاپ جهان

اسکات کلبی یکی از اولین مدرسین رسمی ادوبی برای آموزش فتوشاپ است.

0 1,469

اسکات کلبی (Scott Kelby) متولد 7 جولای 1960 یکی از مطرح ترین و مشهور ترین مدرسین عکاسی و نرم افزارهای ادیت در جهان و یک نویسنده در حوزه‌ی عکاسی و آموزش فتوشاپ برای طراحان و هنرمندان است. او رئیس انجمن کاربران حرفه‌ای فتوشاپ ، مدیر مجله‌ی Photoshop User، Light it و دبیر کنفرانس جهانی فتوشاپ است. او مولف بیش از 60 عنوان کتاب است و یکی از مطرح ترین مدرسین نرم افزارهای ادیت مثل فتوشاپ می‌باشد. همچنین وی مبدع رویداد جهانی فتوواک کلبی نیز هست که هر ساله در سراسر دنیا برگزار میشود.

بیوگرافی اسکات کلبی

اسکات کلبی ناشر و نویسنده‌ی مجلات و دوره های آموزشی متعددی می‌باشد ؛ از جمله دوره ها و تالیف های او می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • نویسنده‌ی مجله‌ی کاربران فتوشاپ (Photoshop User Magazine)
 • مدیر و موسس انجمن ملی حرفه‌ای های فتوشاپ (National Association of Photoshop Professionals)
 • مدیر گروه مدیای کلبی (Kelby Media Group) شرکتی آموزشی در حوزه نرم افزار که در فلوریدای آمریکا واقع شده است.

کتاب ها

اسکات کلبی ، عکاس ، طراح و نویسنده‌ی بیش از 60 عنوان کتاب است که از  بین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. The Digital Photography Book series
 2. The Photoshop Book for Digital Photographers
 3. Professional Portrait Retouching Techniques for Photographers
 4. Light it, Shoot it, Retouch it
 5. The Lightroom Book for Digital Photographers
 6. The iPhone Book

کتاب های او به ده‌ها زبان مختلف ترجمه شده است. طبق آمار Nielsen BookScan بین سالهای 2010 تا 2012 ، کتاب های اسکات کلبی پرفروش ترین عناوین در حوزه عکاسی بوده است و نام او به عنوان پرفروش ترین نویسنده‌ی حوزه‌ی عکاسی ثبت شد.

آموزش فتوشاپ

از سال 1993 اسکات کلبی شروع به انتشار آموزش‌های فتوشاپ به صورت DVD کرد. در سال 2007 او با تاسیس سایت Kelbytraining.com شروع به انتشار آموزش های خود به صورت آنلاین کرد.

ایونت Photowalk کلبی (فتوواک کلبی)

در سال 2008 ، اسکات کلبی رویداد Scott Kelby Worldwide Photowalk را راه اندازی کرد . فتوواک (Photowalking) اجتماع عکاس های مختلف در کنار هم به منظور عکاسی میباشد که در فارسی به آن گردهمایی عکاسان گفته میشود. تا سال 2012 بیش از 30 هزار عکاس از 1300 شهر جهان در رویداد فتوواک کلبی شرکت کرده بودند.

اسکات کلبی مدرس فتوشاپ فوتو واک scott kelby
اسکات کلبی

ویدیوکست Photoshop User TV

از پاییز سال 2005 اسکات کلبی مدیریت پادکست های تصویری آموزش فتوشاپ Photoshop User TV را بر عهده داشت. اسکات کلبی و تیمش در این ویدیوکست ها که طول هر قسمت از آن بین 30 تا 40 دقیقه بود ، با زبان طنز و شوخی به آموزش فتوشاپ به مخاطبان می‌پرداختند.

تاک شوی The Grid Live

در 8 مارس 2011 ، کلبی از تاک شوی جدید خود به نام The Grid Live رونمایی کرد. این تاک شوی عکاسی ، هر 4 شنبه پخش میشود و در هر قسمت از آن به بررسی موضوعات و مربوط به عکاسی پرداخته میشود. یکی از ویژگی های تاک شوی The Grid Live این است که مخاطبان می‌توانند به صورت زنده ، سوالات خود را از مدرسین برنامه بپرسند.

نکات جالب در مورد اسکات کلبی

 • از زمانی که نوجوان بود به عکاسی علاقه نشان داد و بعد از مدتی به همراه برادرش استودیوی شخصی خود را تاسیس کرد.
 • از اولین مدرسینی بود که به عنوان استاد رسمی شرکت ادوبی برای آموزش فتوشاپ انتخاب شد.
 • او مدرس و رئیس سایت KelbyOne که یکی از مطرح ترین سایت ها در زمینه آموزش فتوشاپ است می‌باشد
 • فتوواک های اسکات کلبی هر ساله در شهرهای مختلف ایران هم برگزار میشود.

سوالات متداول در مورد اسکات کلبی

اسکات کلبی (Scott Kelby) متولد 7 جولای 1960 است. یکی از مطرح ترین و مشهور ترین مدرسین عکاسی و نرم افزارهای ادیت در جهان و یک نویسنده در حوزه‌ی عکاسی و آموزش فتوشاپ برای طراحان هست. او مدیر انجمن کاربران حرفه ای فتوشاپ ، مدیر مجله‌ی Photoshop User، Light it و دبیر کنفرانس جهانی فتوشاپ است. او مولف بیش از 60 عنوان کتاب است و یکی از مطرح ترین مدرسین نرم افزار فتوشاپ می‌باشد.

در سال 2008 ، اسکات کلبی رویداد Scott Kelby Worldwide Photowalk را راه اندازی کرد . فتوواک (Photowalking) اجتماع عکاس های مختلف در کنار هم به منظور عکاسی میباشد که در فارسی به آن گردهمایی عکاسان گفته میشود. تا سال 2012 بیش از 30 هزار عکاس از 1300 شهر جهان در رویداد فتوواک کلبی شرکت کرده بودند.

اسکات کلبی یکی از اولین مدرسین رسمی شرکت ادوبی برای آموزش فتوشاپ بوده است. او یکی از بهترین های جهان در زمینه‌ی تدریس فتوشاپ می‌باشد.

سایت KelbyOne (کلبی وان) توسط اسکات کلبی تاسیس شد و یکی از مطرح ترین منابع در زمینه‌ی آموزش فتوشاپ می‌باشد.

بله؛
ایران یکی از پیشرو ترین کشورها در زمینه‌ی برگزاری رویداد فتوواک اسکات کلبی است. هر ساله با مشارکت شهرداری های شهرهای مختلف ایران ، این رویداد برگزار میشود.


منابع :

Scott Kelby page on En Wikipedia

about Scott Kelby on his official site

peachpit: Scott Kelby Is Top-Selling U.S. Photography Book Author for 2012

The National Association of Photoshop Professionals

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

لیست علاقه مندی ها 0