تونی نورثروپ کیست ؟ معرفی یکی از معروف ترین عکاسان جهان

3 1,281


در این مقاله به معرفی یکی از موفق ترین و مشهور ترین اساتید عکاسی دنیا یعنی تونی نورثروپ می‌پردازیم . کسی که از نوشتن کتاب برای مایکروسافت شروع کرد و اکنون تبدیل به یکی از سرشناس ترین عکاسان و مدرسین عکاسی در دنیا شده است. احتمال اینکه کسی بخواهد عکاسی یاد بگیرد و اسمی از تونی نورثروپ نشنیده باشد بسیار کم است.

مختصری در مورد تونی نورثروپ

تونی نورثروپ (Tony Northrup) با نام کامل او یعنی آنتونی جاستین نورثروپ (Anthony Justin Northrup) یکی از سرشناس ترین و معروف ترین مدرسین عکاسی در کل جهان است. کسی که بر خلاف حرفه‌ی فعلی خود یعنی عکاسی ، برای سالها به عنوان نویسنده‌ی کتاب‌های آموزشی مایکروسافت و برنامه نویسی مشغول به کار بوده. وی در کنفرانس های و ایونت های زیادی سخنرانی کرده و تعداد بسیار زیادی کتاب حوزه های عکاسی و کامپیوتر تالیف کرده است.

تولد و آغاز راه شهرت

تونی نورثروپ پرتره استاد عکاسی حرفه ای خارجی
تونی نورثروپ ، عکاس و یوتیوبر معروف آمریکایی

تونی نورثروپ در تاریخ 3 ژانویه 1974 در شهری به نام بینگهمتون (Binghamton) که شهری در شهرستان بروم ایالت نیویورک است به دنیا آمد. در سال 2000 میلادی زمانی که 26 ساله بود در رقابت “جذاب ترین گیک زنده” برنده شد. گیک (Geek) یک اصطلاح عامیانه برای کسانی است که متخصص و علاقه مند به  کامپیوتر هستند. در زبان فارسی به این افراد خوره‌ی کامپیوتر گفته میشود.

برنده شدن در رقابت جذاب ترین گیک سال 2000 باعث شهرت نسبی تونی نورثروپ شد و پای او را به برنامه های تلویزیونی زیادی مثل صبح بخیر آمریکا (Good Morning America) ، راستش را بخواهی (To Tell the Truth) و نمایش مانتل ویلیامز (The Montel Williams Show) باز کرد.

تحصیلات دانشگاهی و هنری تونی نورثروپ

تونی نورثروپ در دبیرستان Pflugerville درس خوانده و تحصیلات آکادمیک وی بین سالهای 1992 تا 1996 در دانشگاه تگزاس (The University of Texas at Austin) در شهر آستین بوده است. همچنین وی در مدرسه‌ی New England School of Photography و کالج Massachusetts College of Art and Design علم عکاسی را آموخته است.

معرفی توسط خودش

تونی نورثروپ خودش را اینگونه معرفی میکند:

🇮🇷 تونی نورثروپ ، عکاس و نویسنده ای است که بیش از 30 عنوان کتاب آموزشی منتشر کرده و برنده‌ی جوایزی در این زمینه شده است. از بین کتاب‌های وی ، تونی نورثروپ مولف کتاب‌های Stunning Digital Photography و Windows 8 Inside Out می‌باشد. به عنوان یک عکاس ، عکس های تونی نورثروپ در مجلات ، کتاب ها ،برنامه ها و کاورهای CD زیادی در سرتاسر جهان به چاپ رسیده است. تونی هم اکنون به همراه همسر ، دختر و 2 سگش در واترفورد زندگی میکند. وی برای کارهای حرفه ای خود بیشتر از دوربین Canon 5DS-R استفاده میکند و زمانی که برای تفریح عکاسی میکند از Sony a7 II یا از گوشی سامسونگ خود استفاده میکند.

🇺🇸 Award-winning author & photographer Tony Northrup has published more than 30 educational books. Among other titles, Tony is author of Stunning Digital Photography and Windows 8 Inside Out. As a photographer, Tony’s work has been published worldwide on magazine, book, and CD covers, and everywhere from Velveeta to Viagra ads. Tony lives in Waterford, CT with his wife (that gal in the next block over), daughter, and two dogs. Tony uses the Canon 5DS-R for most of his professional work. When he’s shooting just for fun, he usually uses the Sony a7 II or just his Samsung S5 smartphone

فعالیت به عنوان یک برنامه نویس

تونی نورثروپ قبل از اینکه وارد عکاسی حرفه ای شود ، حتی قبل از اینکه ویندوز 1 وارد بازار شود به عنوان یک برنامه نویس حرفه‌ای فعالیت می‌کرده. به مدت حدود 15 سال تونی کتاب های زیادی را در مورد آموزش استفاده از ویندوز و امنیت شبکه تالیف کرد و سالها به عنوان یک نویسنده برای مایکروسافت کار می‌کرده است. حتی اگر اولین ویدئوهای کانال یوتیوب تونی را مشاهده کنید ، میتوانید آموزش های وی که در مورد برنامه نویسی ، امنیت شبکه و … را ببینید. همچنین تونی نورثروپ قبل از ایجاد کانال یوتیوب معروف خود ، از سال 2007 کانالی به نام VistaClues  داشت که در مورد آموزش‌های ویندوز و نرم افزار ویدئو هایی را منتشر میکرد.

کتاب های تونی نورثروپ

تونی تاکنون بیش از 30 عنوان کتاب تالیف کرده است. بعضی از آنها در مورد عکاسی است و بسیاری از تالیفات وی برای زمانی است که وی هنوز وارد حرفه‌ی عکاسی نشده بود . به همین دلیل بیشتر کتاب‌های تونی در مورد ویندوز ، برنامه نویسی و امنیت شبکه است. در ادامه فهرستی از کتاب‌های منتشر شده توسط تونی نورثروپ را مشاهده خواهید کرد:

کتاب های آموزش عکاسی تونی نورثروپ

 • Tony Northrup’s DSLR Book: How to Create Stunning Digital Photography
 • Adobe Lightroom 6 / CC Video Book: Training for Photographers
 • Tony Northrup’s Photography Buying Guide: How to Choose a Camera, Lens, Tripod, Flash, & More
 • Photoshop CC Essentials for Photographers: Chelsea & Tony Northrup’s Video Book
 • Adobe Lightroom CC Video Book

کتاب‌های آموزشی در مورد ویندوز ، برنامه نویسی و شبکه

 • Windows 8 Inside Out
 • MCTS Self-paced Training Kit (Exam 70-642): Configuring Windows Server 2008 Network Infrastructure
 • MCPD 70-519 Exam Ref: Designing and Developing Web Applications Using Microsoft® .NET Framework 4
 • MCTS Self-Paced Training Kit
 • Home hacking projects for geeks
 • MCTS Self-paced Training Kit (exam 70-515): Web Applications Development with Microsoft .NET Framework 4
 • MCPD 70-518 Exam Ref: Designing and Developing Windows Applications Using Microsoft.NET Framework 4
 • Windows Vista Resource Kit
 • MCDST Self-paced Training Kit (exam 70-271): Supporting Users and Troubleshooting a Microsoft Windows XP Operating System
 • MCTS Self-Paced Training Kit (Exam 70-562): Microsoft® .NET Framework 3.5—ASP.NET Application Development
 • MCTS Self-paced Training Kit (exam 70-536): Microsoft .NET Framework 2.0–application Development Foundation
 • Designing Security for a Microsoft Windows Server 2003 Network (70-298)
 • Mcsa/Mcse Self-Paced Training Kit: Exam 70-299 Implementing And Administering Security In A Microsoft Windows Server” 2003 Network
 • MCITP Windows Server 2008 Server Administrator
 • NT Network Plumbing: Routers, Proxies, and Web Services
 • Microsoft® .NET Framework Web Developer Core Requirements: MCPD Self-Paced Training Kit (Exams 70-536, 70-528, 70-547)
 • MCTS(kao shi bian hao70-526): Microsoft .NET Framework 2.0 Windows xing yong hu duan kai fa. I
 • Original Microsoft Training für Examen 70-685
 • Introducing Microsoft Windows 2000 Server
 • MCTS sukiru chiekku mondaishū 70 – 536 Microsoft. NET Framework 2.0 apurikēshon kaihatsu kiso
 • Configuring Windows Server 2008. Network infrastructure. Esame MCTS 10-642. Con CD-ROM. Ediz. italiana
 • anthony justin northrup mcse/mcsaスキルチェック問題集 microsoft windowsxp professional
 • Microsoft® .NET Framework Windows® Developer Core Requirements: MCPD Self-Paced Training Kit (Exams 70-536, 70-526, 70-548)
 • McSa/MCSE Self-Paced Training Kit (Exam 70-299): Implementing and Administering Security in a Microsoft(r) Windows Server 2003 Network: Implementing and Administering Security in a Microsoft(r) Windows Server(tm) 2003 Network
 • MCITP Self-paced Training Kit (Exam 70-622): Supporting and Troubleshooting Applications on a Windows Vista Client for Enterprise Support Technicians
 • McItp Self-Paced Training Kit (Exam 70-622): Supporting and Troubleshooting Applications on a Windows Vista(r) Client for Enterprise Support Technicians: Exam 70-622: Supporting and Troubleshooting Applications on a Windows Vista Client for Enterprise Support Technicians
 • Mcdst Self-Paced Training Kit Exam 70-272 Supporting Users And Troubleshooting Desktop Applications On A Microsoft Windows Xp 2Nd Ed.
 • Windows Server® 2008 Server Administrator Core Requirements: MCITP Self-Paced Training Kit (Exams 70-640, 70-642, 70-646)
 • MCITP Self-Paced Training Kit (Exam 70-685): Windows® 7 Enterprise Desktop Support Technician
 • Asi Es Microsoft Windows 2000 Server

ورود به عکاسی و تغییر مسیر زندگی

تونی نورثروپ رضاصاد
تونی نورثروپ عکاس آمریکایی

همانگونه که بالاتر ذکر شد ، تونی نورثروپ کانال یوتیوب خودش را در سال 2007 تاسیس کرد و ویدئوهایی در مورد نرم افزار و برنامه نویسی منتشر میکرد. اما در سال 2012 ناگهان جهت فعالیت کانال تونی نورثروپ تغییر کرد و تونی اقدام به انتشار ویدئوهایی در مورد آموزش عکاسی و کار کردن با دوربین کرد. در سال 2014 تونی فعالیت آموزشی خود را گسترش داد و علاوه بر آموزش‌های ویدیویی سابق ، به همراه همسرش چلسی نورثروپ (Chelsea Northrup) شروع به انتشار آموزش های زنده و بررسی عکس‌های مخاطبان کرد.

رفته رفته به شهرت تونی نورثروپ اضافه شد ؛ تا اینکه تونی تبدیل به یکی از منابع آموزش عکاسی در جهان شد و ویدئوهای وی در حکم منبع و رفرنس برای آموزش عکاسی به حساب آمد.

کتاب مشهور Tony Northrup’s DSLR Book: How to Create Stunning Digital Photography

شاید بتوان نقطه‌ی اوج فعالیت حرفه‌ای تونی نورثروپ را تالیف و انتشار کتاب معروف Tony Northrup’s DSLR Book: How to Create Stunning Digital Photography دانست . این کتاب در فرهنگ عامیانه به Stunning Digital Photography (عکاسی دیجیتال خیره کننده) نیز معروف است. البته هنوز به زبان فارسی ترجمه نشده ؛ اما متن روان و استفاده از کلمات آسان در آن باعث میشود که مطالعه‌ی این کتاب برای فارسی زبانان راحت باشد.

کتاب Stunning Digital Photography یک کتاب بسیار جامع در باب آموزش عکاسی میباشد . جامع بودن این کتاب باعث شده حتی افرادی که چیزی از عکاسی نمی‌دانند هم با خواندن آن ، بخش زیادی از علم عکاسی را فرا بگیرند. یکی از نکات بارز این کتاب ، وجود لینک آموزش‌های ویدئویی اختصاصی برای آن است ، به این صورت که در جاهایی از متن کتاب که نیاز به آموزش تکمیلی به صورت فیلم وجود دارد ، تگ QR حاوی لینک ویدئوی مرتبط با آن قرار داده شده است.

علاوه بر این ، با اینکه کتاب Stunning Digital Photography در سال 2012 منتشر شد اما همواره نسخه‌های جدیدتر آن به صورت الکترونیکی (e-book) منتشر میشود تا متن و آموزش‌های کتاب همواره آپدیت و به روز باشند.

تونی نورثروپ عکاسی آمریکایی
تونی نورثروپ در یکی از ویدئو های آموزشی خود

سوالات متداول در مورد تونی نورثروپ

تونی نورثروپ عکاس ، نویسنده و یکی از مطرح ترین مدرسین عکاسی در جهان است.

بله؛
تونی نورثروپ در مدرسه‌ی New England School of Photography و در کالج Massachusetts College of Art and Design عکاسی را یاد گرفت است.

او علاوه بر اینکه پروژه های عکاسی متعددی را انجام میدهد ، یک یوتیوبر بسیار معروف و موفق است و از این راه درآمد خوبی دارد.

چلسی نورثروپ همسر وی می‌باشد. او هم عکاس است و در فیلم های آموزشی تونی حضور دارد.

کتاب معروف Tony Northrup’s DSLR Book: How to Create Stunning Digital Photography دانست . این کتاب در فرهنگ عامیانه به Stunning Digital Photography (عکاسی دیجیتال خیره کننده) نیز معروف است. البته هنوز به زبان فارسی ترجمه نشده ؛ اما متن روان و استفاده از کلمات آسان در آن باعث میشود که مطالعه‌ی این کتاب برای فارسی زبانان راحت باشد.
توصیه‌ی رضاصاد همواره مطالعه‌ی این کتاب برای هنرجوها بوده است.

وی در مجموع بیش از 30 کتاب تالیف کرده است.

جمع بندی

آنتونی جاستین نورثروپ معروف به تونی نورثروپ یکی از معروف ترین عکاسان و اساتید عکاسی جهان است که سالها در حوزه‌ی نرم افزار فعالیت میکرد . اما به یکباره و بعد از آموختن عکاسی ، به کار تدریس عکاسی مشغول شد و اکنون به یکی از رفرنس های عکاسی جهان تبدیل شده است . تونی به همراه همسرش چلسی نورثروپ و دخترش مدلین نورثروپ به کسب و کار فریلنسری خود در زمینه‌ی عکاسی مشغول هستند.

 


احتمال میدیم این مطالب هم براتون مفید باشه:

References:

 1. about us page on Tony Northrup’s website.
 2. Tony northrup’s page on english Wikipedia.
 3. Tony northrup on Amazon.
 4. Tony northrup’s biography on O’Reilly’s Community.
 5. NON-FICTION AUTHOR: Tony northrup on Famous Birthday
 6. Tony northrup’s LinkedIn page.
 7. Tony northrup’s Biography on alchetron

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

3 نظر
 1. نسیم می‌گوید

  چرا دیر کشفت کردم استاد جاننن
  عالی بود ممنون

 2. مونا می‌گوید

  ممنونم از استاد صادقی که دارن علم عکاسی رو یک تنه جلو می برن! خیلی عالی بود!

  1. محمدرضا صادقی می‌گوید

   مرسی از اوج محبتی که دارید . البته دوستان خیلی زیادی در این حیطه در حال فعالیت هستن . امیدوارم من بتونم گوشه ای از این کار رو جلو ببرم

لیست علاقه مندی ها 0