رضاصاد
یک پله حرفه‌ای تر

سایت رضاصاد رو ساختیم !

10 300
سایت رضاصاد رو ساختیم !
5 امتیاز از 4 رای

برای هر چیزی ابتدایی وجود داره ؛ و سایت رضاصاد هم کار خودش رو از اینجا و این پست شروع می‌کنه . مایلم توضیح بدم به چه دلیل این سایت رو ساختیم و چه هدفی داریم.

داستان از کجا شروع شد ؟

من از حدود 1 دهه پیش به کار گرافیک و هنر مشغول شدم ؛ اون هم دقیقا زمانی که توی دوره‌ی راهنمایی تحصیل می‌کردم . کاملا روزی رو که با فوتوشاپ آشنا شدم یادمه . توی مدرسه ، ما هفته‌ای یک جلسه کلاس کامپیوتر داشتیم و هر ترم به ما یک نرم‌افزار رو آموزش می‌دادن . یکی از همون ترم ها قرار شد به ما فوتوشاپ رو یاد بدن . به وضوح توی خاطرم هست اولین جلسه ای که معلممون بهمون فوتوشاپ رو آموزش داد .

rezasaad logo
لوگوی سایت رضاصاد

یادمه اون روز توی فوتوشاپ عکس یک شخصی رو باز کرد . و دماغ اون شخص رو بزرگ کرد . من که تا اون لحظه شاهد همچین معجزه‌ای نبودم ، یک دل نه صد دل عاشق این نرم‌افزار شدم. از اون روز بود که شروع کردم به یادگیری فوتوشاپ . اون زمان اینترنت خیلی متداول نبود . علی‌الخصوص سایت های آموزش گرافیک که اصلا وجود نداشت . برای همین شخصا شروع کردم به کلنجار رفتن با فوتوشاپ تا خودم همه‌ی ابزار های اون رو یاد گرفتم .

از اون داستان چندین سال گذشت تا اینکه مدتی قبل احساس کردم برای توسعه‌ی کسب و کارم نیاز به یادگیری عکاسی دارم . معمولا اولین قدم من برای یادگرفتن چیزی ، گوگل کردن اون موضع هست . برای همین خیلی معمولی شروع کردم به جست‌وجوی عبارت “آموزش عکاسی” . اما در کمال ناباوری فقط یکی دو تا سایت به درد بخور فارسی پیدا کردم . سایت‌های دیگه‌ای هم بودن . اما اینکه به طور منسجم به آموزش عکاسی مشغول باشن ، نه .

بلافاصله شروع کردم به سرچ انگلیسی در مورد عکاسی . این بار با هزارها و بلکه ده‌ها هزار منبع عالی روبرو شدم . اینقدر زیاد بودن که نمیدونستم کدومش رو باید بخونم و نگاه کنم . اونجا بود که این جرقه توی ذهن من شکل گرفت که چرا ایرانی‌ها نباید به طور حرفه‌ای عکاسی رو یاد بگیرن ؟ چرا هر کسی که نیاز به یادگیری عکاسی داره باید هزینه‌های هنگفتی برای انواع دوره‌ها و کلاس ها بپردازه ، اونم فقط به این دلیل که چیزی برای خوندن وجود نداره ؟

آموزش عکاسی
این مقاله رو از دست ندید

این واقعیت وجود داره که خیلی از ماها حال و حوصله‌ی خوندن مقاله‌ی انگلیسی رو نداریم . چرا دروغ بگم ؟ خود من هم اولش اینطوری بودم . اما از یک جایی به بعد فهمدیم برای یادگرفتن علم کامل و روز دنیا در هر زمینه ای مجبوریم منابع بین‌المللی رو بخونیم . هیچ تعارفی هم توی این موضوع نباید داشته باشیم . برای همینه که همیشه به هنرجوهام تاکید دارم از منابع روز دنیا غافل نشید.

همیشه به هنرجوهام تاکید میکنم از منابع آموزشی انگلیسی غافل نشید.

از این ماجرا گذشت و من عکاسی رو از منابع بین‌المللی یادگرفتم . اما همیشه موضوع کمبود منابع فارسی مناسب گوشه‌ی ذهنم بود . تا اینکه یکی از دوستانم که یک کارآفرین حرفه‌ای هست بهم توصیه کرد که یک وبسایت شخصی داشته باشم . گفت سایت هر کسی ویترین 24 ساعته و آنلاین اون شخصه . گفت حتی با وجود شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام که توی ایران خیلی محبوب شده ، از اهمیت وبسایت شخصی اصلا کم نشده ؛ که هیچ ! بیشتر هم شده . چون تو رو متمایز میکنه.
بنابراین تصمیم گرفتم که سایت شخصی خودم رو راه بندازم . لذا از یکی از غول های وب و سئوی کشور که با یک واسطه باهاش آشنا بودم راهنمایی گرفتم و این سایت رو راه‌اندازی کردم .
اولش تصمیم داشتم سایت رو ایجاد کنم فقط برای نشون دادن نمونه کارهام . بعدا همون فکری که چند ماه پیش هم به سراغم اومده بود باز هم ذهن من رو درگیر خودش کرد . یعنی همون موضوعی که برای یادگیری عکاسی ، سایت‌های فارسی زبان زیادی وجود نداره . و عملا ایرانی‌های بسیار زیادی به همین دلیل نمی‌تونن عکاسی رو به طور علمی و استاندارد یاد بگیرن . اینجا بود که تصمیم من عوض شد . شروع کردم طراحی سایت رو از نو انجام دادم . جوری ساختمش که برای منتشر کردن کلی مقاله و مطلب آموزشی مناسب باشه .

آموزش هنر

یکی دو هفته که از مراحل طراحی سپری شد ، داشتم با یکی از دوستانم که از قضا یک موزیسین حرفه‌ای هم هست صحبت می‌کردم . توی صحبت هاش به این اشاره می‌کرد که در ایران موسیقی به صورت اصولی ساخته نمیشه . و خیلی‌ها حتی اصول اولیه‌ی اون رو بلد نیستن . حرفاش برام کاملا موجه بود . چون میدونستم خودش در حیطه‌ی بین‌المللی فعالیت میکنه و قطعا روی علم و تجربه این حرف رو می‌زنه .
اینجا بود که جرقه‌ی دوم در ذهنم زده شد . گفتم چرا فقط عکاسی ؟ تمام هنرها زیبا هستن و ارزش یادگیری رو دارن . توی ایران خیلی از هنر ها وجود دارن که مثل عکاسی و موسیقی ، حتی یک منبع اینترنتی آموزشی منسجم براشون موجود نیست . می‌تونید همین الان گوگل کنید تا به صحت حرفای من پی ببرید !

اولش تصمیم داشتم این سایت رو ایجاد کنم فقط برای نشون دادن نمونه‌کار هام . بعد با خودم فکر کردم چرا علم خودمو به دیگران یاد ندم ؟! اونم وقتی که توی سایتای فارسی زبان چیز زیادی برای یادگرفتن نیست . بعدش گفتم چرا فقط عکاسی ؟؟ تمام هنرها ارزش یادگیری رو دارن .اونجا بود که سایت رضاصاد متولد شد.

اینجا بود که تصمیم طلایی خودم رو گرفتم . پیش خودم گفتم سایت رضاصاد منبعی خواهد شد برای یادگیری خیلی از هنرها ؛ اونم به زبان فارسی . گفتم در این سایت مطالبی رو به هنردوستان یاد خواهیم داد که مشابه اون در منابع فارسی وجود نخواهد داشت . اینجا بود که سایت رضاصاد متولد شد ؛ و شما  همین الان اولین مقاله‌ی اون رو مطالعه کردید.

خیلی چیزها رو واقعا نمیشه توی سایت گفت