رفع ارور FEE در دوربین های نیکون

2 2,457

گاهی با دوستانی برخورد میکنم که از من سوال می‌کنن وقتی که میخوایم با دوربین نیکون خودمون عکس بگیریم با ارور FEE مواجه می‌شیم و دوربین عکس نمی‌گیره . من در این مقاله‌ی خیلی کوتاه ، به شما توضیح میدم که این ارور برای چی به وجود میاد و راه حلش چی هست

ارور FEE

ارور FEE زمانی اتفاق میوفته که شما از لنزی استفاده کنید که رینگ دیافراگم داشته باشه . بعضی از لنزهای قدیمی تر روی خودشون علاوه بر رنگ فوکوس و رینگ زوم (در صورتی که لنز ، لنز زوم باشه) ، رینگ سومی هم دارن که به نام رینگ دیافراگم (aperture ring) معروفه . کاربرد این رینگ عوض کردن اندازه‌ی دیافراگم لنز به صورت دستی هست.

ارور fee نیکون
رینگ دیافراگم در لنزهای قدیمی نیکون

چرا این رینگ وجود داره ؟

همونطور که گفتم این رینگ روی لنزهای قدیمی تر هست . این لنزها برای دوربین‌هایی ساخته شده که از روی خود دوربین نمی‌شد دیافراگم رو  تغییر داد . پس در زمان خودش کار خیلی بجا و درستی بود که همچین رینگی روی لنزها وجود داشته باشه .

اما زمان گذشت و دوربین ها این قابلیت رو پیدا کردن که از روی خود بدنه‌ی دوربین بشه اندازه‌ی دیافراگم رو تغییر داد . پس دیگه نیازی به وجود این رینگ نبود . اما  لنزهای قدیمی رو باز هم میشد استفاده کرد .

ارور fee نیکون
ارور FEE در هنگام استفاده از لنزهای قدیمی نیکون

چجوری از شر این ارور خلاص بشیم ؟

 1. عدد دیافراگم روی لنز رو ببرید روی بالاترین عدد . یعنی کوچیک ترین اندازه‌ی دیافراگم.
 2. کلید فقل دیافراگم رو بزنید . (روی لنز هست)
 3. حالا فقط از روی دوربین ، دیافراگم رو باز و بسته کنید و دیگه دست به رینگ روی لنز نزنید. تموم شد ! دیگه با ارور FEE مواجه نمی‌شید .
ارور fee نیکون
روش حل مشکل ارور FEE

داستان چی بود ؟

همونطور که گفتم ، این رینگ روی لنز های قدیمی تر وجود داره. لنزهایی که برای دوربین های قدیمی ساخته شده بودن . توی اون دوربین ها نمیشد اندازه‌ی دیافراگم رو از روی خود دوربین تغییر داد . پس چاره ای نبود جز اینکه از روی لنز تغییرش بدیم . اما توی دوربین های جدیدتر که امکان عوض کردن اندازه‌ی دیافراگم از روی خود دوربین فراهم شده ، دیگه دوربین بهتون اجازه نمیده که خودتون دست به لنز بزنید ! پس این ارور رو میده و جلوی عکس گرفتن شما رو میگیره .

ارور fee نیکون
با روشی که گفته شده دیگه با ارور FEE مواجه نمی‌شید

در اینستاگرام ، مطالبی وجود داره که در سایت نیست

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. سعید می‌گوید

  سلام استاد.
  مدتیه دوربین D7100 خطای Err میده. میشه راهنمایی کنید مشکل از کجاست؟ آیا خودم میتونم مشکل رو حل کنم یا باید ببرم تعمیرگاه؟
  دوربین شات میزنه ولی هیچ عکسی روی مموری ذخیره نمیشه. مموری تعویض کردم ولی باز این مشکل وجود داره

  1. رضا صادقی می‌گوید

   سلام . این ویدیو رو نگاه کنید . احتمال زیاد مشکلتون حل میشه.