عکاسی پرتره حرفه ای و ۱۴ نکته مهم درباره موفقیت در آن

عکاسی پرتره شاید یکی از محبوب ترین شاخه های عکاسی باشه . در این مقاله رمز های موفقیت در آن را یاد میگیرید

3 3,635

عکاسی پرتره یکی از لذت بخش ترین سبک های عکاسی هست . قرار نیست توی این مقاله در مورد اینکه عکاسی پرتره چیست با هم حرف بزنیم . بلکه در مورد نکاتی صحبت خواهیم کرد که میتونه به عنوان یک آموزش عکاسی پرتره برای شما باشه . نکاتی از شما یک عکاس پرتره حرفه ای میسازه . من در این مقاله به شما 14 رمز موفقیت در عکاسی پرتره رو خواهم گفت که باعث میشه شما در عکاسی پرتره یک حرفه ای بشید و عکاسی پرتره حرفه ای هم انجام بدید.

1 استفاده از جبران نوردهی (exposure compensation)

سیستم اندازه‌گیری دوربین شما نقش حیاتی در گرفتن عکس بازی می‌کند. به‌ طور کلی این سیستم مشخص می‌کند که چه مقدار نور برای نوردهی صحیح باید از داخل دوربین کند. اگرچه این سیستم بسیار باهوش می‌باشد، اما در امکان تشخیص نادرست نیز وجود دارد. سیستم مذکور برای تشخیص نور از الگوریتم میانگین‌گیری استفاده می‌کند که رنگ‌های میانی (midtone) را در در می‌گیرد.

جبران نوردهی در عکاسی پرتره
روی دوربین شما دکمه ای به این شکل وجود داره که برای جبران نوردهی هست

زمانی که شما شروع به عکاسی پرتره حرفه ای می‌کنید، رنگ روشن پوست به سادگی می‌تواند دوربین را به اشتباه بیندازد و عکس به‌صورت کم نور گرفته شود. این مشکل بیشتر در مواردی رخ می‌دهد که شما عکاسی از کل صورت را انجام می‌دهید و یا زمانی که رنگ سفید زیادی در صحنه وجود دارد. این مشکل به سادگی با افزایش جبران‌سازی نور به 1+ ویا بالاتر درست می‌گردد.

عکاسی در برف جبران نوردهی عکاسی پرتره
زمان عکاسی در محیط برفی به دلیل سفیدی بیش از حد محیط ، جبران نوردهی خیلی به کار ما میاد

 

عکاسی در برف جبران نوردهی عکاسی پرتره
استفاده از جبران نوردهی در برابر عدم استفاده از آن

 

2 دیافراگم در عکاسی پرتره

در عکاسی پرتره حرفه ای بهتر است با دیافراگم باز عکاسی کنید (عدد دیافراگم هر چه کمتر بهتر) تا عمق میدان کمی را ایجاد نمایید . و پس‌زمینه نیز محو یا فلو گردد. همچنین، عکاسی در حالت تقدم دیافراگم (aperture priority) نیز گزینه مناسبی برای کنترل عمق میدان خواهد بود.

نواختن گیتار محمد یوسفیان عکاسی پرتره بوکه تهران در شب
عکاسی با دیافراگم باز کلی مزیت داره . ورود نور بیشتر به دوربین و افکت بوکه از مهم ترین هاش هستن

عکاسان حرفه‌ای از لنزهایی با دیافراگم خیلی باز (عدد دیافراگم در حدود 1.4 تا 2.8) برای محو کردن پس‌زمینه‌ی سوژه استفاده می‌کنند . که تأثیر بسیار شگرفی بر عکاسی شما دارد.

3 سرعت شاتر در عکاسی پرتره

یکی دیگر از پارامترهای نورسنجی در دوربین ، سرعت شاتر می‌باشد که مدت زمان نوردهی را مشخص می‌کند. یک قانون عمومی برای اطمینان از عکاسی خوب تعیین سرعت شاتر بالاتر از فاصله‌کانونی است. برای مثال، زمانی که فاصله کانونی 200 میلیمتر است، استفاده از سرعت شاتر 1/250 ثانیه یا سریعتر می‌تواند تضمینی بر عکاسی مناسب باشد.

قانونی برای تار نشدن عکس ها : سرعت شاتر بالاتر از فاصله ی کانونی

با توجه به این قانون برای لنزهای واید با فاصله کانونی 18 میلیمتر، سرعت 1/20 ثانیه مناسب است. با کاهش سرعت شاتر، احتمال لرزش در تصویر افزایش پیدا میکند و نیاز است تا لرزشگیر دوربین یا لنز خود را روشن نمایید.

4 ایزو (iso) را افزایش دهید

به دلیل اهمیت وضعیت بدن و صورت سوژه‌های عکاسی در پرتره نیاز است تا با سرعت شاتر بالا عکاسی نمود. برای مثال در یک عکس سوژه پلک می‌زند یا وضعیت صورت او عوض می‌شود که می‌تواند عکس را خراب کند. برای همین در سرعت‌های بالای شاتر باید از جبران‌سازی ایزو کمک گرفت تا حرکات سوژه‌ها ثبت نگردد. برای مثال ایزو 100 تا 400 مناسب است. در محیط‌های کم‌نور ایزو تا 1600 یا 3200 هم بالا خواهد رفت که باعث ایجاد نویز در تصویر می‌شود. بهتره بدونید که وجود نویز بهتر از یک عکس تار و بی‌مصرف است.

ایزو آیزو در عکاسی پرتره
مراقب افزایش iso باشید . از یک حدی به بعد عکس شما پر از نویز خواهد شد

5 انتخاب لنز برای عکاسی پرتره حرفه ای

انتخاب لنز تأثیر شگرفی بر عکاسی پرتره حرفه ای دارد. استفاده از لنزهای واید برای این سبک از عکاسی توصیه می‌شود چون لنزهای با زاویه‌ی کم، سوژه را بلندتر نشان می‌دهند. یادتان نرود که نباید به سوژه زیاد نزدیک شوید چون باعث اعوجاج در عکس خواهد شد.


این قسمت توسط رضا صادقی اضافه شده : مرسی از محسن عزیز بابت این نکته ❤️ ، اما خود من به شخصه لنزهای نرمال تا تله رو برای عکاسی پرتره حرفه ای بیشتر می‌پسندم. چون باعث تخت و flat شدن صورت سوژه میشه . ضمن اینکه افکت بوکه‌ی بهتری هم میشه در عکس ایجاد کرد.


زمانی که از یک لنز تله با فاصله کانونی 85 یا 105 میلیمتر استفاده می‌کنید، سوژه عنصر اصلی در تصویر می‌باشد اما نباید از پس‌زمینه نیز غافل شد. در عکاسی پرتره باید توجه زیادی به پس‌زمینه داشت و تا حد ممکن پس‌زمینه را محدود کرد تا پرتره بهتری ثبت شود. برای همین لنزهایی مانند 200-70 با حداقل دیافراگم 2.8 یکی از گزینه‌های عالی برای ثبت پرتره خواهد بود زیرا با زوم کردن پس زمینه نیز محدودتر می‌گردد.

عکاسی پرتره رضاصاد در کافه ری را ریرا
من برای عکاسی پرتره لنزهای نرمال تا تله رو توصیه میکنم .

6 ترکیب بندی خلاقانه در عکاسی پرتره

تنبل نباشید و ترکیب‌بندی های خود را پیاده‌سازی کنید. اغلب اوقات عکاسان عقب می‌ایستند و به بهترین وضعیت ممکن که دربردارنده‌ تمام جوانب باشد فکر می‌کنند. یکی از تکنیک‌ها پر کردن کادر با زوم کردن است. همچنین، قرار دادن سوژه در یک طرف کادر در حالی که نگاه آن به سمت داخل کادر می‌باشد از روش‌های بسیار خوب به‌شمار می‌آید. برای کاهش عمق میدان نیز می‌توان دیافراگم را بازتر نمود.

ترکیب بندی عکاسی دراماتیک رنگ گرم پنچره رمانتیک
ترکیب بندی به مراتب از مباحث فنی عکاسی پرتره مهم تره . و فقط با تمرین زیاد میشه درش پیشرفت کرد

7 با سوژه تعامل داشته باشید

اگر سوژه شما احساس راحتی نمی‌کند، در این صورت عکس‌های شما خوب از آب در نمیاد. پس برای ایجاد فضای دوستانه تلاش کنید. برای مثال یک فنجان قهوه یا صحبت درباره ایده‌هایتان می‌تواند گزینه خوبی باشد.زمانی که عکاسی آغاز می‌شود، به سوژه جهت بدهید (ساکت نباشید). پوزیشن‌های عکاسی را به سوژه خود بگوید. به‌طور کلی به سوژه خود درباره‌ی همه‌ی موارد اطمینان بدهید.

در همین راستا :کتاب رایگان پرتره از صفر به شما آموزش رفتار فوق حرفه ای با مدل رو خواهد داد. همین حالا آن را دانلود کنید.
رضا صادقی رضاصاد و محمد یوسفیان پشت صحنه عکاسی پرتره تهران
اولین درس در عکاسی پرتره و مدلینگ ، ارتباط درست با مدل هست . | از راست : رضاصاد و محمد یوسفیان

درس اول در عکاسی پرتره حرفه ای : آموزش رفتار درست با مدل

8 از رفلکتور یا بازتاب‌کننده استفاده نمایید

سریع‌ترین راه برای اینکه سوژه خود را روشن‌تر نمایید، استفاده از یک رفلکتور است. در عکاسی‌های داخل رفلکتور را نزدیک پنجره قرار دهید و برای عکاسی‌های محیط باز برای بازتاب نور در پشت سوژه برای کاهش سایه‌های کاذب استفاده نمایید.

محمد یوسفیان پشت صحنه تیزر مربی زندگی با رفلکتور بازتابنده
در عکاسی پرتره و مدلینگ ، رفلکتور از نون شب واجب تره ! | پشت صحنه تیزر مربی زندگی

بسیاری از رفلکتورها دو طرفه هستند ویا دارای کاور جداشونده می‌باشند. بنابراین، بهترین انتخاب، سطوح سفید، نقره‌ای و طلایی برای بازتاب خواهد بود. از سطوح سفید رفلکتورها می‌توان بجای دیفیوزر برای توزیع نور استفاده کرد. در صورتی که مشکل مالی دارید می‌توانید از یک ورق سفید بزرگ با پوشش فویل برای بازتاب نور استفاده کنید.

9 به فوکوس دوربین دقت کنید

زمانی که از دیافراگم باز استفاده می‌کنید، عمق میدان به شدت کاهش می‌یابد و این موضوع فوکوس شما را دچار مشکل می‌کند چون در زمان فوکوس بر روی صورت سوژه ممکن است چشم‌ها صاف و واضح باشد اما بینی سوژه محو و فلو گردد. بهترین نقاط فوکوس شامل چشم‌ها در کادرهای بسته و پیشانی در کادرهای باز می‌باشد. برای استفاده از فوکوس اتوماتیک دوربین، می‌توان دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید و نقطه فوکوس را بر روی چشم یا پیشانی قرار دهید.

عکاسی عکس از لیوان ماگ قهوه چای دراماتیک زیبا
روی فوکوس در عکاسی بسیار دقت کنید . اگر خراب بشه هیچ راه بازگشتی نیست

 

عکاسی پرتره رضا صادقی رضاصاد در کافه اربن سعادت آباد
در عکاسی از چهره ، همیشه روی نزدیک ترین چشم فوکوس کنید

10 پوزیشن‌های عکاسی پرتره حرفه ای را یاد بگیرید

نحوه ایستادن، پوزیشن و نگاه سوژه تأثیر بسیار زیادی در نتایج عکاسی شما دارد. یک تغییر کوچک در حالت صورت مانند لبخند می‌تواند عکس‌های بسیار زیبایی را پدید آورد. در زمان عکاسی سعی کنید تا حالت‌های مختلف را عکاسی نماید تا در زمانی که برای ویرایش و ادیت به خانه می‌آیید بتوانید از بین آن‌ها بهترین‌ها را انتخاب نمایید. همچنین سوژه را در وضعیت‌ها و ترکیب‌بندی‌های مختلف عکاسی نمایید.

11 در روزهای آفتابی از فلاش‌های پرکننده استفاده کنید

اگرچه استفاده از فلاش در روزهای آفتابی کمی عجیب بنظر می‌رسد، ولی زمان درست استفاده از فلاش در همین زمان می‌باشد. خورشید می‌تواند مشکلات مختلفی را برای عکاسی پرتره ایجاد نماید که چند نمونه از آن‌ها عبارتند از سایه‌های خشن بر روی صورت سوژه، نوردهی نامتعادل و سوختگی نقاط روشن تصویر.

استفاده از فلش فلاش در عکاسی پرتره
بر خلاف تصور خیلی ها ، کاربرد اصلی فلش برای عکاسی در روز هست

بکارگیری یک فلاش پرکننده کمک شایانی به عکاسی پرتره حرفه ای شما می‌کند و سبب نوردهی متعادل‌تر عکس می‌گردد زیرا فلاش سوژه شما را روشن می‌کند در حالی‌که دوربین بر روی پس‌زمینه تمرکز دارد.

12 ست فلاش مخصوص خود را داشته باشید

ست فلاش برای نورپردازی سوژه باعث می‌شود تا شما بتوانید از دیافراگم بسته‌تر استفاده نمایید و عمق میدان بیشتری را در اختیار داشته باشید. از نظر حجم و ابعاد فلاش‌های اکسترنال بسیار مناسب هستند. یا حتی می‌تونید فلش مخصوص به خودتون رو بسازید.

13 فلاش خود را از راه دور فرمان دهید

فلاش‌های اکسترنال می‌توانند به صورت جداگانه نیز فرمان‌دهی شوند که این‌کار از طریق کابل ویا فرستنده/گیرنده ممکن می‌باشد. این مشخصه سبب می‌شود تا نورپردازی‌های مختلف قابل پیاده‌سازی باشد و شما بتوانید از راه دور نور را به سوژه منعکس نمایید. همچنین نورپردازی‌های پیچیده مانند نورپردازی‌های دو منبعی با استفاده از سیستم فرستنده/گیرنده ممکن خواهد شد. علاوه بر این ، دست شما برای نورپردازی خلاقانه هم بیشتر باز خواهد شد.

رادیو تریگر عکسای پرتره
یک رادیو تریگر برای فرمان دادن به فلش دوربین از راه دور

14 با نور فلاش صحنه‌های هنری ایجاد کنید

مجهز بودن به فلاش، فرستنده/گیرنده و دیفیوزر با سایز مناسب دریچه‌ی وسیعی از نورپردازی را بر روی شما باز می‌کند. شما می‌توانید با نوردهی سوژه از یک طرف، پرتره خود را دراماتیک نمایید ویا با نوردهی کم پس زمینه یا آسمان خلاقیت را در عکس بوجود آورید. بسیاری از ایده‌های جذاب با همین تجهیزات عملی می‌شود و عکس‌های فوق‌العاده‌ای ثبت می‌شود.

نوید گروسی عکاسی پرتره پارک لاله
استفاده از حتی یک فلش می‌تونه صحنه های خیلی زیبا و دراماتیک خلق کنه

جمع بندی

عکاسی پرتره یک سبک خیلی لذت بخش عکاسی هست . خیلی ها به شوق عکاسی پرتره حرفه ای وارد این حرفه میشن . اگه عکاس هستید ولو اینکه سبک دیگه ای دارید ، مثلا عکاسی صنعتی ، بهتون توصیه می‌کنم نکات این مقاله رو یاد بگیرید ؛ چون توی هر جمعی اگه بفهمن کار شما عکاسی هست ، حتما ازتون میخوان که چند تا عکس ازشون بگیرین. 😉

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

3 نظر
  1. mah می‌گوید

    متشکرم عالی و کامل بود

  2. سعیده اخوان می‌گوید

    عالی بود

  3. سید محمد می‌گوید

    تشکر می‌کنم از مطالب خوبتون.

لیست علاقه مندی ها 0