۶ توصیه فیلمسازی از طرف مارتین مک دونا

کارگردان فیلم تحسین شده‌ی سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری در مورد فیلمسازی چه می‌گوید؟

3 775

پس از تثبیت خود به عنوان یکی از برجسته ترین نمایشنامه نویسان قرن 21 ، مارتین مک دونا (Martin McDonagh) وارد حیطه فیلمسازی شد. اولین فیلم کوتاه او یعنی Six Shooter یا شش تیرانداز (2004) برنده‌ی جایزه اسکار شد. چهار سال بعد با فیلم In Bruges که یک کمدی سیاه محسوب میشد؛ به عنوان نویسنده و کارگردان به صحنه بازگشت. در سال 2012 فیلم Seven Psychopaths را ساخت. در 2017 فیلم سوم او یعنی Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری) به شدت مورد تحسین واقع شد و دو جایزه اسکار بهترین بازیگر زن (Frances McDormand) و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (Sam Rockwell) را برای او به ارمغان آورد.

نکات کارگردانی از دید مارتین مک دونا

مارتین مک دونا هنوز هم یک نمایشنامه نویس حرفه ای و فعال است. همیشه بین فیلم های خود به تئاتر بازمیگردد و در آنجا به فعالیت مشغول میشود. مثلا همین اواخر و در سال 2018 نمایش A Very, Very, Very Dark Matter با بازی Jim Broadbent در تئاتر پل لندن ( the Bridge Theatre in London) را به روی صحنه برد.

خیلی ها از مارتین مک دونا به عنوان استاد کاراکتر شناسی و دیالوگ نویسی نام می‌برند. در این مقاله 6 تا از بهترین و مفیدترین توصیه های مک‌دونا در مورد فیلمسازی را برای شما نقل کردیم.

#1 فرمول ها به شدت کسل کننده هستند

برای فیلمنامه نویسی ، فرمول ها و متد های مشخصی وجود دارد؛ و نویسندگان معمولا نکاتی را برای نوشتن فیلمنامه رعایت می‌کنند که تا حدی به شکل قانون درآمده است.

مارتین مک دونا با این روش ها مخالف است و در مصاحبه ای که در ژانویه 2018 با مجله‌ی Deadline داشت گفت : “شما نباید به هیچ کدام از آنها گوش کنید.”

مزخرفه ! هیچ چیز جالبی توی این کار وجود نداره. این کار فقط در صورتی خوبه که تازه وارد فیلمسازی شده باشید؛ چون این نوع فیلمنامه نویسی همش فرمول و قانونه و این به شدت کسل کننده هست. دقیقا به همین دلیل هست که فیلم های Marvel و DC اینقدر قابل پیش‌بینی هستند. چون طبق فرمول هایی نوشته شدند که کاملا قابل پیش بینی هست.

مارتین مک دونا نویسنده و کارگردان

#2 اولین پیش نویس فیلمنامه را تایپ نکن ؛ با دست بنویس

برنامه ها و نرم افزارهای زیادی برای نوشتن متون وجود دارند ؛ برنامه هایی مثل مایکروسافت ورد ، گوگل داکس و سایر نرم افزارهایی که همه از آنها استفاده می‌کنیم.

اما مارتین مک دونا برای نوشتن پیش نویس فیلمنامه ها از قدیمی ترین روش ممکن ، یعنی قلم و کاغذ استفاده میکند. البته شاید نتوان این را به عنوان یک نکته و توصیه بیان کرد ، اما روشی است که مارتین برای نوشتن فیلمنامه های خودش استفاده می‌کند و در این مورد می‌گوید:

خیلی پیش نمیاد که من از چرک نویس استفاده کنم. هر روز مقداری می‌نویسم و سپس نوشته های قبلی خودم رو میخونم و این کار رو هر روز ادامه میدم. و در پایان ، متن نهایی میشود. سپس شروع به تایپ کردن آن میکنم.

مارتین مک دونا نویسنده و کارگردان

#3 در زمان نوشتن حالت طبیعی داشته باش

شاید گاهی این توصیه را شنیده باشید که “زمانی که حالت طبیعی نداری بنویس و بعدا نوشته های خودت رو ویراستاری کن”

معمولا این جمله را به Ernest Hemingway ، ژورنالیست افسانه‌ای آمریکایی نسبت می‌دهند . اما باید این را بدانید که هیچ شواهدی وجود ندارد که ارنست همینگوی این حرف را زده باشد. متاسفانه این یک شعار است که بعضی از مردم بدون تحقیق کردن ، آن را پذیرفته اند.

مارتین مک دونا در مصاحبه‌ی خود با Amy Schumer در مجله‌ی Interview که در اکتبر 2017 چاپ شد گفت:

من هیچ وقت در زمان نوشتن ، الکل مصرف نمی‌کنم. از زمانی که نوشتن را شروع کردم این عادت را داشتم و از این بابت خیلی خوشحال هستم. بسیاری از موضوعات در نوشته های من نیاز به فکر و حل مسایل مختلف داره. بنابراین برای نوشتن ، شما به یک ذهن باز سالم نیاز دارید.

مارتین مک دونا نویسنده و کارگردان
احتمال میدیم این مطالب هم براتون مفید باشه:

#4 تمام کاراکتر ها را دوست داشته باش

مارتین مک دونا تجربه هایی که از ساختن فیلم های خودش به دست آورده است را در آخرین فیلم خود یعنی سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری به کار گرفت. او طی مصاحبه ای گفت:

شما باید همه‌ی کاراکتر های خود را دوست داشته باشید. منظور من ، کاراکترهایی است که در ذهن خود آنها را ساخته اید. فرقی هم می‌کند این کاراکتر نقش مثبت را دارد یا منفی. در هر صورت وی دارای ویژگی‌هایی است که از او یک فرد جذاب می‌سازد.

مارتین مک دونا نویسنده و کارگردان

#5 زیاد و به سرعت بنویسید

در اکتبر سال 2017 ، مارتین مک دونا در مصاحبه با مجله Moviemaker  یک نکته‌ی بسیار مهم در مورد فیلمنامه نویسی را بازگو کرد:

در زمان نوشتن فیلمنامه ، شما با یک صفحه خالی مواجه می‌شوید . شاید این سخت ترین قسمت کار باشد که بخواهید فیلمنامه خود را از هیچ شروع کنید. این کار همیشه سخت است و هرگز سختی آن از بین نمی‌رود؛ حتی برای کسی مثل من. اما با گذشت زمان شما به سختی شروع کردن فیلمنامه نویسی عادت میکنید و دیگر این موضوع شما را نمی‌ترساند

تنها کاری که می‌توانید برای قوی شدن در نوشتن انجام دهید ، خود نوشتن است. خیلی ها این کار را انجام نمی‌دهند و فکر میکنند میتوان با فرار از ترس ، به آن غلبه کرد. در صورتی که دقیقا باید برعکس این کار را انجام داد.

مارتین مک دونا نویسنده و کارگردان

#6 برای صحنه ها تمرین کنید اما برای تغییر آن آماده باشید

مارتین مک دونا با پیشینه ای که در تئاتر دارد ، یکی از طرفداران تمرین کردن صحنه ها قبل از فیلمبرداری است (یعنی قبل از ضبط فیلم ، بازیگران با هم دیالوگ ها را تمرین می‎‌کنند). اما معمولا سر فیلمبرداری اتفاقاتی رخ میدهد که گاها با چیزهایی که از قبل تمرین کردیم همخوانی ندارد و باید در لحظه تصمیم گرفت.

من همیشه دوست دارم قبل از فیلمبرداری ، با بازیگران خودم تمرین کنم. چون ممکن است بازیگران برای ظاهر شدن در نقش های خودشان ، نیاز به کسب آمادگی داشته باشند.

مارتین مک دونا نویسنده و کارگردان

نکاتی که از مارتین مک‌دونا یاد گرفتیم

مارتین مک دونا توصیه فیلمسازی نکات کارگردانی
مارتین مک دونا کارگردان فیلم سه بیلبورد خارج از ابینگ میزوری

در این مقاله با 6 توصیه فیلمسازی و کارگردانی از مارتین مک دونا ، نویسنده و کارگردان آمریکایی آشنا شدیم . این نکات به صورت خلاصه به این شرح است:

 1. به فرمول های فیلمسازی نباید اهمیت داد
 2. ضرورت دست نویس بودن فیلمنامه های اولیه
 3. در زمان نوشتن فیلمنامه باید حالت طبیعی داشت و چیزی مصرف نکرد
 4. تمام کاراکترهای فیلم را باید دوست داشت
 5. غالب اوقات بنویسید و سریع باشید
 6. قبل از فیلمبرداری تمرین کنید.

سوالات متداول در مورد مارتیک مک دونا

بله؛
در سال 2004 اولین فیلم کوتاه او به نام شش تیرانداز (six shooter) برنده‌ی اسکار شد.
و در سال 2017 کمدی سیاه او یعنی فیلم سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری به شدت تحسین شد و دو جایزه‌ی اسکار را هم برد.

مارتین مک دونا در مورد فیلمنامه نویسی از روی فرمول های رایج اعتقاد دارد که این کار کاملا کسل کننده است و فیلم را قابل پیش بینی میکند.
او استفاده از فرمول را فقط برای فیلمنامه نویسان تازه کار توصیه میکند.

او معتقد است یک کارگردان باید تمام کارکتر های فیلم خودش را دوست داشته باشد؛ چه مثبت و چه منفی

وی قبل از اینکه یک کارگردان باشد ، یکی از بزرگترین فیلمنامه نویسان قرن 21 است.

منبع

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

3 نظر
 1. محمد جعفرپور می‌گوید

  با سلام و خسته نباشید.
  من کانن 1300D دارم ولی بیشتر از 12 دقیقه نمیتونم (فیلم اچ دی) بگیرم. حجم فیلم تا 4 گیگ میشه قطع میشه.
  رم رو فرمت کردم با دوربین و با کامپیوتر فرمتش رو تغییر دادم …..بازهم موفق نشدم
  لطفا راهنمایی کنید

  1. محمدرضا صادقی می‌گوید

   با سلام.
   مشکل مربوط به دوربین نیست. مربوط به فرمت کارت حافظه شما هست که الان روی FAT32 قرار داره و حداکثر حجمی که یک فایل میتونه داشته باشه 4 گیگ هست. معمولا این جور مواقع (غیر عکاسی و کار با دوربین) کارت رو با فرمت NTFS فرمت میکنن ؛ اما چون دوربین ها این فرمت رو پشتیبانی نمی‌کنن ، بنابراین تنها راه حل شما اینه که از توی تنظیمات دوربین ، کیفیت فیلم رو پایین بیارید تا به مرز 4 گیگ نرسه.
   اگر هم کار شما بسیار واجب هست ، میتونید یک اکسترنال ریکوردر خریداری کنید

 2. ماهان فلای می‌گوید

  نکات خوبی بود
  البته برای کار تبلیغاتی من میخام استفاده کنم

لیست علاقه مندی ها 0