چگونه کار پیدا کنیم ؟ چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم ؟

محمدامین ورقایی کارشناس ارشد کارآفرینی از دانشگاه تهران به شما خواهد گفت چطور میشه کار پیدا کرد

1 1,880

چگونه کار پیدا کنیم ؟  کارآفرینی چیست و کارآفرین کیست ؟ در این مقاله به این سوال ها پاسخ خواهم داد و همچنین خواهم گفت کار چیست ؛ چند نوع کار داریم ؟ چه کاری برای من مناسب است  ؛ چرا کار ؛ چگونه آماده‌ی کار شویم و … من محمد امین ورقایی هستم و این اولین مقاله‌ی من در سایت رضاصاد است و قراره به شما بگم که چگونه کار پیدا کنیم .

چگونه کار پیدا کنیم ؟

قبل از هر چیز لازم می‌دانم از دوست خوبم آقای رضا صادقی بابت دعوت من به همکاری در تیم نویسنده‌های سایت رضاصاد تشکر کنم . من در این مقاله به شما در مورد کلیات کار و کارآفرینی توضیح خواهم داد و شما را قدم به قدم در رسیدن به شغل مناسبتان راهنمایی خواهم کرد و به شما میگم چگونه کار پیدا کنیم .

کار چیست ؟

معمولا تعریف کار برای همه یکسان نیست . بعضی ها را یاد فیزیک و فرمول هایش می اندازد و بعضی ها را یاد یک کیف سامسونت یا کیف چرمی و عینک و تلفنی که روی میز دارد زنگ میخورد می اندازد ولی منظور ما اینجا همون کار کردن یا work هست تعریفی که میتوان برای کار ارایه داد را در کادر زیر نوشته شده است.

شما میخواهید برای کسی کار کنید. این یعنی متعهد به انجام کاری می شوید که به ازای زمانی که برای انجام دادن آن کار اختصاص می‌دهید پولی دریافت میکنید…

بیاید کمی راحت باشیم . قرار است شما زمانتان را در ازای چیزی دیگر مانند پول ، تجربه ، سابقه و یا هر چیز دیگری معاوضه کنید.

چند نوع کار داریم ؟

کالا نیروهای کاری در دنیا به دو دسته یقه آبی ها و یقه سفید ها تقسیم می شوند.

علت نام گذاری

یک تیم فوتبال را در نظر بگیرید .یک تیم فوتبال متشکل از بازیکنان و کادر فنی هست .پس خیلی ظریف طبق تعاریف کتب مدیریتی اشاره ای به صف و ستاد کردیم اما با مثال فوتبال توضیحاتی خدمت شما ارائه میدهیم .

بازیکنان نقش یقه آبی ها را دارند . آنها پر تلاش و با فعالیت بالا هستند.  آنها بیشتر از فعالیت بدنی شان استفاده میکنند تا فعالیت ذهنی ؛  و موظف هستند تماما به دستور های صادره کادر فنی و مربیان گوش دهند.

دسته‌ی دیگر که همان کادر فنی تیم هستند نقش های مدیریتی و حمایتی تیم را به بعهده دارند. مثل تعیین استراتژی حمله و دفاع ، آماده سازی تیم ، تیم پزشکی ، حتی مربی‌هایی برای هر یک از بخش های فوتبال وجود دارد. پس شد یکی کار بدنی و یکی هم کار فکری

چه کاری مناسب من است ؟

حال سوال اصلی این است : ” چه کاری مناسب شماست ؟”

پاسخ خیلی کوتاه و پیچیده است ؛ شما چقدر خود را می شناسید ؟! وقتی این سوال رو جواب دهید میتوانید به خودتان بگویید که چگونه کار پیدا کنیم .

آیا فردی هستید که با تیم کار میکنید و از کمک کردن همکارانتان لذت می‌برید یا کار در تنهایی و در خلوت خود را ترجیح میدهید آیا دنبال کاری فکری و چالش برانگیز هستید یا کار یدی یا همان بدنی ؟

چگونه کار پیدا کنیم
شغل مورد علاقه‌ی خود را پیدا کنید

ام بی تی ای به زبان ساده

شما فردی منظم و قاطع هستید یا فردی انعطاف پذیر و …

شاید این سوالی است که  ام بی تی ای سعی داشت از ما بپرسد تا به ما طیفی از مشاغل رو معرفی کند. اما به نظرم این تست تمام آنچه که باید نیست و دید نسبتا بازی به ما نمی‌دهد. تست های دیگری از این قبیل هستند مانند دیسک و … ولی به نظرم نگاهی به هوش چندگانه هوارد گاردنر میتواند دید متفاوتی از توانایی های ما و آینده ای که در انتظار داریم به ما بدهد.

در نظریه هوش چند گانه هوارد گاردنر اینگونه مطرح شده است که افراد دارای همه‌ی این هوش ها هستند ولی هر کسی در یکی از آن هوش ها برتری نسبی دارد. هوش کلامی : هوشی که بالغت و فصاحت کلام به ما میدهند و چه بسا حتی در نوشتن خودمانی عرض کنم اینکه چقدر زیبا سخن می گوییم و می نویسیم.

همه‌ی افراد دارای همه‌ی هوش‌ها هستند ؛ اما هر کسی در یکی از آنها برتری نسبی دارد.

هوش منطقی و ریاضی انتزاعی

 • هوش تجسمی و تصویری بر خلاف ذهن انتزاعی و مفهومی
 • هوش ورزشی و جنبشی
 • هوش موسیقیایی که علاقه به رقص و هنرهای شنوایی و ساز دارد
 • هوش طبیعت گرایانه فعالیت های بیرون از خانه و گردشگری
 • هوش وجودی و فلسفی
 • میان فردی : علاقه مندی به کار گروهی و اشتراک گذاری دانسته‌ها
 • هوش درون فردی
 • لمسی شنیداری دیداری و منطقی

توجه کنید همه این تست ها و هوش ها صفر و یک نیستند و کاملا طیفی هستند این تست ها صد در صد پیش گویی نمی‌کنند و همینطور تقدیر از پیش نوشته تیپ شخصیتی شما نیستند بلکه راهنمای آن هستند تا شما را به مسیری که متعلق به آن هستید هدایت و راهنمایی کنند . مگر اینکه خود شما خودتان را محدود کنید.

چرا کار ؟

معمولا اولین جوابی که به ذهن ها متواتر میگردد، پول است…

ولی سوالی که من می‌پرسم در مقابل این جواب این است : پس چرا اشخاصی که دارای تمکن مالی و دارای ثروت سرشار هستند هنوز مشغول کار کردن هستند ؟ ما کار میکنیم تا اول نیاز های اولیه خود مثل خوراک و پوشاک و … تامین کنیم .

کار میکنیم تا دارای شخصیت و جایگاه اجتماعی شویم ما حتی کار میکنیم تا به همدیگر کمک کنیم مانند پزشکان و نانوایان … امام علی (ع) فرموده : اگر نفس خود را مشغول به کاری نکنی او تو را مشغول میکند . کار میکنیم تا به رفاه بیشتری دست پیدا کنیم کار مس وجود انسان را تبدیل به طلا می کند کار ما را مسئولیت پذیر بار می‌آورد . آرامش درون…

چگونه آماده کار شویم ؟

برای پاسخ به سوال چگونه کار پیدا کنیم ؟ ، تیتر بالا از ضروری ترین مهارت‌ها به شمار می آیند شما در هر جای دنیا هم که باشید با هر وضعیتی که باشید با این چهار مهارت می‌توانید کار کنید.

نوشتن و خواندن و صحبت کردن و شنیدن

لطفا دقت کنید اینان توانایی نیستند . مهارت هستند زیرا خیلی از انسان های سالم می شنوند ولی گوش نمی‌دهند . نگاه می‌کنند ولی نمی‌بینند .  صبحت می‌کنند ولی منظور خودشون رو نمی‌تونند انتقال بدهند .

عزیزان روشن‌دلی داریم هم می نویسند و هم می‌خوانند . عزیزان ناشنوایی داریم که کافیست شما لب‌هایتان را تکان دهید تا منظورتان را متوجه شوند و حتی با شما ارتباط برقرار کنند و حرف بزنند این چهار مهارت را میخواهیم مثل چهار عنصر طبیعت نام گذاری کنیم . چهار عنصر کار کردن هستند

شنیدن 

چگونه کار پیدا کنیم
مهارت شنیدن باید موثر باشد که یه سری از نکات اساسی و ویژه آن را در زیر آورده ام . تمام حواسمان را به شخص مقابل می دهیم تا دقیق متوجه شویم چه میگوید. یک اینکه موقع شنیدن به شخص مقابل نگاه میکنیم و با سر تکان دادن به ایشان. از کار کردن با موبایل جدا خودداری میکنیم . از انجام دادن کار دیگر اجتناب میکنیم

صحبت کردن

 • حتما قبل از صحبت بدانیم می خواهیم چه بگوییم
 • با آرامش و متانت سخن بگوییم
 • از زیاد صحبت کردن بپرهیزیم
 • با احترام صحبت کنیم
 • مهربان باشیم و لبخند گوشه لبمان باشد

حال ما یک قدم دیگر به سمت پیدا کردن جواب چگونه کار پیدا کنیم نزدیک شدیم .

چگونه کار پیدا کنیم محمد امین ورقایی
مهارت سخنرانی خود را بالا ببرید

نوشتن

 • با حوصله بنویسیم
 • خوانا بنویسیم .قابل خواندن ، تمیز و اگر خوش خط بنویسیم که خیلی عالیه
 • آیین نگارش را رعایت کنیم

باز هم یک قدم دیگر به جواب سوال چگونه کار پیدا کنیم نزدیک شدیم.

خواندن

همیشه تمام متن رو بخوانید .نمود این خواندن ها در قرار داد ها و معامله هاست که نخواندن درست یک متن باعث زیان دیدن شما خواهد شد.

توانایی یادگیری

خب ! تا اینجا شما می‌توانید خیلی از کارها را به دست آورید که نیاز به فکر کردن ندارند و شاید همان کار های یدی ساده را قادر باشید انجام دهید و درآمد کسب کنید ولی یادگیری دروازه ای به دنیایی نامعلوم است که قراره شما آنجا را کشف کنید .

احتمال میدیم این مطالب هم براتون مفید باشه:

بهتون قول میدم کار راحتی نخواهید داشت. راه این دنیا قطعا سربالایی هست ؛ آن هم از نوع تند و زیادش که نیرو و توان بالایی میخواهد. پس برای جواب دادن به سوال چگونه کار پیدا کنیم ، باید این مورد را هم در نظر بگیرید.

گوگل

در دنیای امروز و با وجود اینترنت ، آموزش دور از دسترس نبوده و با استقبال روز افزون آن ، محتوا ، مقالات و آموزش های خوبی به زبان فارسی در اینترنت موجود است. اما دستیابی به این اطلاعات عظیم کاری سختی هست ؛ چون باید از دیگران ، وب سایت ها و …. جویا شوید و اگر کمی شانس داشته باشید مطالب آن سایت به روز باشد قطعا با گوگل آشنا هستید ولی خیلی‌ها از قابلیت های آن بی‌اطلاع هستند

چگونه کار پیدا کنیم


این قسمت توسط رضا صادقی نوشته شده : در رابطه با نکته‌ی آخری که آقای ورقایی فرمودن باید بگم که مطالب این سایت کاملا به روز هستن . پس با خیال راحت مطالعشون کنید 🙂  😉


آفیس

آفیس که یکی از مهمترین ابزار های اداری سازمان هاست که با آن نامه نگاری می‌کنند ، تبلیغ نویسی می‌کنند ، چارت سازمانی درست می‌کنند ، محاسبه ،فروش و حسابداری می‌کنند ، ارائه و سخنرانی با آن انجام می‌دهند. می‌بینید که آفیس نوعی ابزار استراتژیک برای یک کسب و کار به حساب می‌آید.

بلد بودن آفیس شما به یک قدم خیلی بزرگ به جواب سوال چگونه کار پیدا کنیم نزدیک میکند . مورد های خیلی زیادی رو دیدم.

ویندوز و مک

شما به عنوان یک انسان در قرن 21 مهارت های کار با کامپیوتر را باید ، تاکید میکنم باید بلد باشید ؛ وگرنه هیچ فرقی با انسان های نخستین ندارید. شما باید ابزارهای ویندوز و مک را در صورت لزوم بلد باشید تا فرآیندهای کاری خود را بتوانید کوتاه کنید یا حتی چالشی را با استفاده از آنها پشت سر بگذارید.

اینترنت

 • شما باید توانایی کار با اینترنت
 • خرید اینترنتی
 • کار با ایمیل

و .. را بلد باشید . در این موارد حتی شک هم نکنید. بدون بلد بودن اینترنت ، چگونه کار پیدا کنیم رو کلا فراموش کنید.

زبان خارجی

زبان خارجی هم مانند کار با کامپیوتر جزو ضروری‌ترین مهارت و آموزش هایی است که انسان های قرن 21 باید بلد باشند . فرقی نمی‌کند چه زبانی ، مهم این این است که بتوانید با دنیای خارجی خود تعامل برقرار کنید و کسب و دانش کنید.

اندروید و آی او اس

امروزه استفاده از موبایل‌ها به شدت افزایش یافته و خیلی ها کار با موبایل را بر کامپیوتر و لپ‌تاپ ترجیح میدهند . و همینطور خیلی از روند ها و پیگیری های سازمان ها از طریق موبایل انجام می شود .

پس فراگیری کار و استفاده از گوشی‌های همراه هوشمند به شدت توصیه می‌شود . با یادگیری این مهارت و استفاده از آن می‌توانید از خیلی از رقبایتان پیشی بگیرید.

تایپ ده انگشتی

هیس ؛ وقت نیست !

حتما دیده اید که بعضی ها برای تایپ یک جمله ساده دقیقه ها پای سیستم می‌نشینند و وقت میگذارند باورتان نمی شود که در کشور ساعت ها پای تایپ یک انگشتی یا نهایتا دو انگشتی هدر می‌رود . به شدت توصیه میشود این مهارتی که باعث رشد و صعود فانتومی شما می شود را فرا بگیرید.

تند خوانی

چگونه کار پیدا کنیم
تندخوانی یعنی صرفه جویی در وقت و عمر شما

تند خوانی یکی از مهارت هایی است که کشور ژاپن از دوران کودکی و دبستان آن را به دانش آموزان خود یاد می‌دهند این هم بخاطر صرفه جویی در وقت هست . شما به جای وقت گذاشتن برای یک کتاب 60 صفحه ای در دو ساعت آن را در نیم ساعت تمام کنید .

برایتان شاید پیش آماده باشد که یک مطلب را چندین بار میخوانید ولی باز هم متوجه نمی‌شوید ولی این مهارت به شما کمک می‌کند تا متون و کتب فراوانی را در کمترین زمان ممکن مطالعه کنید.

مدیریت زمان

با ارزش ترین دارایی شما زمان است. تفاوت میزان حقوق شما و مدیر عامل اسنپ بر سر ارزش زمانی شماست . شما در ازای هر ساعت شاید 40 هزار تومان درآمد دارید ولی ایشان به ازای هر ساعتی که در اسنپ مدیریت می کند شاید 200 هزار یا بیشتر درآمد دارد پس این خود شما هستید که به زمان خود ارزش می بخشید . شاید سوالی در ذهنتان نقش ببنده که چگونه می توان ارزش زمانی ما بیشتر شود …. جواب کاملا مشخص است:

شما باید زمانتان را مدیریت کنید و آن را مانند پول سرمایه گذاری کنید تا در آینده یا ارزش آن حداقل حفظ شود و در بهترین حالت ارزش آن بیشتر از گذشته بشود. مدیریت زمان کاملا اکتسابی است . یعنی هر کسی میتواند این مهارت را کسب کند. یعنی میتوانید با استفاده از آموزش هایی که به زبان فارسی و انگلیسی وجود دارد این مهارت ارزشمند را به دست آورید .

سایر مهارت های آماده شدن برای کار

اگر مایل هستید متن این مقاله ، به همراه مهارت های دیگرِ آماده شدن برای کار را مطالعه کنید ، فقط کافیست از طریق لینک زیر کتاب رایگان من را دانلود کنید

دانلود کتاب “میخواهم کار کنم” با فرمت PDF

 

چگونه کار پیدا کنیم

حال اگر آمادگی کافی را برای کار کردن دارید ؛  در ادامه به معرفی چند راه ساده که ممکن است شما از آنها آگاهی داشته باشید میپردازیم.

وبسایت های معروف همکاری با ما

اغلب شرکت های بزرگ و متوسط بخشی از پروسه‌ی استخدام خود را از طریق لینکی و صفحه ای در وب سایت خود رزومه و اطلاعات کاری و تماس خودشان در فرم مخصوصی وارد میکنند تا شرکت در میان آنها انتخاب داشته باشند و از آنها برای مصاحبه دعوت کنند.

وبسایت های کاریابی

سایت های متعددی هستند که شما با ارسال رزومه یا تکمیل رزومه اینترنتی فرصت‌هایی شغلی را هم می‌بینید و هم رزومه خود را ارسال میکنید . یا حتی بدون تکمیل رزومه شما قادر به دیدن فرصت های شغلی متعددی هستید

آشنایان و فامیل

این گزینه به‌خاطر تبعاتی که ممکن اسبت برای شما داشته باشد پیشنهاد نمی‌شود . شما میتوانید با درخواست از افرادی که دارای کسب و کاری هستند یا در سازمانی هستند بخواهید . دقت کنید خواهشا از آنها بخواهید که بدون حقوق به شما کار بدهند نکته حائز اهمیت این است که شما دارای سابقه کاری می شوید که تجربه دارید. حرفی برای گفتن دارید .

کارآموزی

برای مطالعه‌ی این بخش و تمام بخش های این مقاله ، به راحتی می‌توانید از طریق لینک زیر کتاب رایگان من را دانلود کنید .

دانلود کتاب “میخواهم کار کنم” به صورت رایگان . اثر محمد امین ورقایی

جمع بندی

چگونه کار پیدا کنیم
چگونه کار پیدا کنیم

در این مقاله در مورد اینکه کار چیست با هم بحث کردیم . مصادیق کار را با هم مرور کردیم و مهارت های آماده شدن برای انجام کار دلخواه را با هم آموختیم .

سوالات متداول

برای پیدا کردن کار و شغل مورد علاقه خودتون ، بعد از اینکه در مورد زمینه‌ای که دوست دارید در اون فعالیت کنید به جمع بندی رسیدید ، باید علاوه بر مهارت هایی که مورد نیاز اون حرفه هست ، یک سری مهارت های کلی تر و عمومی تر رو هم کسب کنید. در این مقاله در مورد اون مهارت های عمومی صحبت شده.

کسانی که یقه آبی هستند کارهای یدی و فنی انجام میدن و توی تصمیم سازی دخالتی ندارند.
در عوض افراد یقه سفید تصمیم سازهای محموعه هستند و کارهای مدیریتی رو بر عهده دارند.

شاید ساده بر نظر برسه ، اما باید به عنوان اولین و مهم‌ترین سوال از خودتون بپرسید که چه کاری مناسب شماست. یعنی با توجه به استعداد ها و علاقه ها ، شغل خودتون رو انتخاب کنید.

کتاب میخواهم کار کنم – محمد امین ورقایی

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

یک نظر
 1. کیانا می‌گوید

  مقالتون خوب بود،اما کاش چند پیشنهاد برای مشاغل خانگی مطرح میکردید،واینکه با اون قسمتش که آشنایان کار جور کنند تبعات داره،مخالفم،بهترین راه همونه وگرنه به سختی میشه کار پیدا کرد

لیست علاقه مندی ها 0