عکاسی پرتره با نوردهی طولانی

0 1,535

فکر می‌کنید عکاسی پرتره با نوردهی طولانی کار سختی باشه ؟ من اعتقاد دارم که نه . اتفاقا برعکس ، عکاسی لانگ اکسپوژر یکی از راحت ترین پروژه‌هایی هست که یک عکاس می‌تونه انجام بده . فقط کافیه کمی با مفهوم نوردهی در عکاسی آشنا باشید و کمی هم خلاقیت چاشنی کارتون کنید .

عکاسی با نوردهی طولانی

احتمالا می‌دونید نوردهی طولانی در عکاسی یعنی چی . اگر ما سرعت شاتر رو کم کنیم ، به صورتی که زمان گرفتن عکس زیاد باشه ، به این حالت میگن عکاسی با نوردهی طولانی یا long exposure photography . کلیت کار به همین سادگی که گفتم بود .

گرفتن عکس پرتره با روش لانگ اکسپوژر

حالا فکرشو بکنید تکنیک نوردهی طولانی رو با عکاسی پرتره تلفیق کنیم . احتمالا باید نتیجه‌ی کار ، خیلی خوب و خلاقانه از آب در بیاد . پس من شما رو دعوت میکنم به دیدن این فیلم که در کانال آپارات من آپلود شده .

#1 نیاز به سه پایه دارید

خب این نکته بدیهیه . چون زمان نوردهی بالا هست (عکس ما لانگ اکسپوژر هست) کوچکترین حرکت دوربین باعث تار شدن عکس خواهد شد . پس اگه سه‌پایه هم ندارید ، دوربین رو جای ثابتی قرار بدید . مثل کابینت ، میز و …

#2 مدل باید بی حرکت باشه

کسی که دارید ازش عکاسی می‌کنید هم باید کمترین حرکات ممکن رو داشته باشه تا عکس تار نشه  . معمولا برای این جور عکس‌ها زمان نوردهی بالای 3 ثانیه هست . پس مدلتون باید بتونه برای حداقل 3 ثانیه بی‌حرکت باشه .

#3 سعی و خطا به تعداد بسیار زیاد !

بذارید یه چیز رو رک بگم . برای این پروژه حتی فکرش رو هم نکنید که با شات اول و دوم به نتیجه‌ی دلخواهتون برسید . باید ده‌ها بار عکس بگیرید و سعی کنید اشتباهات دفعات قبلی رو در عکس بعدی تکرار نکنید . اینقدر به فرآیند حذف اشتباهات ادامه بدید تا عکسی که مورد نظرتون هست خلق بشه .

#4 لباس همرنگ بک‌گراند بپوشید

اگه فیلم بالا رو دیده باشید دقیقا می‌دونید دارم در مورد چی صحبت می‌کنم . پس با همرنگ کردن لباس‌های خودتون با رنگ پس‌زمینه (توی فیلم بالا ،رنگ سیاه) کار خودتون رو توی فتوشاپ ساده تر کنید .

و صد البته برای ادیت کردن عکس ها نیاز به نرم افزار لایت روم دارید .

عکاسی پرتره با نوردهی طولانی لانگ اکسپوژر

آیا گرفتن عکس پرتره با روش لانگ اکسپوژر متداول هست؟

خیر؛ این کار بیشتر شبیه به سبک آبستره هست؛ یعنی سبکی که تمایل به نشون دادن جنبه‌ی غیر واقعی از یک چیز واقعی داره. واقعیت هم اینه که گرفتن عکس پرتره با روش لانگ اکسپوژر اصلا متداول نیست و خود من قبل از دیدن فیلم آموزشی تونی نورثروپ اصلا به این کار فکر هم نمیکردم؛ اما همونطور که همیشه گفتم:

در عکاسی هیچ قانونی وجود نداره.

بنابراین دست ما برای هر نوع خلاقیت کاملا باز هست و هیچ کس نمی‌تونه بابت این کار به ما خرده بگیره. درسته که کلید اصلی یک عکس پرتره‌ی خوب ، شارپ بودن اون هست و ما دقیقا داریم با این عکس رو تار میکنیم ، اما هنر ما و خلاقیت شما بسیار مهم‌تر از چند تا قانون در عکاسی هست.

جمع بندی

اگر دوست داشته باشید یک عکس پرتره با نوردهی طولانی خلق کنید ، به یک سه‌پایه ، کمی خلاقیت و حوصله‌ی زیاد نیاز دارید . شاید این تکنیک خیلی پرطرفدار نباشه ؛ اما همچین عکسی می‌تونه خیلی رازآلود و دراماتیک باشه و به نظرم برای عکس پروفایلتون یکی از بهترین گزینه ها هست.

سوالات متداول

اگه موقع عکس گرفتن ، سرعت شاتر دوربین رو بسیار آهسته کنید به طوری که مدت زمان زیادی نور به سنسور دوربین برسه ، شما عکاسی لانگ اکسپوژر یا عکاسی با نوردهی طولانی انجام دادید.

بله؛
با اینکه این کار اصلا متداول نیست؛ اما چون در هنر هیچ قانونی وجود نداره دست شما برای انجام این کار کاملا باز هست.

مدل شما باید تا جای ممکن بدون حرکت باشه. کوچکترین حرمت باعث میشه عکس کاملا خراب بشه.

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

لیست علاقه مندی ها 0