فرق Saturation و Vibrance چیست ؟ فیلم آموزش فتوشاپ

هر دوی این ابزارها مربوط به اشباع رنگ در عکس هستند با این تفاوت که vibrance هوشمندانه عمل میکنه

0 2,148

در این فیلم آموزش فتوشاپ در مورد تفاوت Saturation و Vibrance صحبت میکنم و توضیح میدم از وایبرنس و سچوریشن در چه زمان هایی باید استفاده کرد. Saturation و Vibrance دو ابزار بسیار کاربردی در فتوشاپ هستند که خیلی از کاربران فتوشاپ دقیقا فرق این دو ابزار را نمیدانند.

 

Saturation چیست ؟

Saturation (سچوریشن) یه فارسی : اشباع ، یکی از ابزار های بسیار پر کاربرد فتوشاپ است که میزان اشباع رنگ در عکس رو به صورت یکنواخت کنترل میکنه. یعنی اینکه وقتی Saturation یک عکس را بالا میبریم ، نرم افزار بدون هوشمندی خاصی ، به طور مساوی ، اشباع رنگی تمام قسمت های عکس رو بالا میبره؛ و کاری به این نداره که ممکنه بعضی از قسمت های عکس ، بیش از حد از رنگ اشباع بشن.

و برعکس؛ در صورت کم کردن Saturation عکس ، نرم افزار از تمام قسمت های عکس بدون هیچ گونه هوشمندی ، به طور مساوری رنگ کم میکنه و در نهایت یک عکس سیاه و سفید به ما تحویل میده.

Vibrance چیست ؟

ابزار Vibrance (وایبرنس) به فارسی : ارتعاش ، یکی دیگه از ابزارهای فتوشاپ هست و کار مشابهی با Saturation انجام میده؛ منتهی با این تفاوت که هوشمندانه تر عمل میکنه. من همیشه مثال میزنم ابزار Vibrance عادلانه عمل میکنه و مکانیسم عملکردش به این صورت هست که وقتی شما شروع به کم کردن مقدار Vibrance  میکنید ، نرم افزار میاد به این نگاه میکنه که در کدوم قسمت های عکس ، رنگ بیشتری وجود داره. اول از همه از اون قسمت ها رنگ کم میکنه و بعد که عدالت برقرار شد ، شروع میکنه از سایر قسمت ها هم رنگ کم کردن.

و برعکس ، وقتی شما مقدار Vibrance رو زیاد میکنه (یعنی به سما عدهای مثبت میبرید) نرم افزار به این نگاه میکنه که کدوم قسمت های عکس ، رنگ کمتری دارن ،اول به اونها رنگ میده و بعد از اینکه عدالت برقرار شد ، به سایر قسمت های عکس هم اشتباع رنگی میده.

فرق Saturation و Vibrance

در واقع فرق اصلی بین Saturation و Vibrance این هست که Saturation بدون هوشمندی خاصی از تمام نقاط عکس به طور مساوی ، رنگ کم یا زیاد میکنه اما Vibrance به طور عادلانه این کار رو انجام میده.

متن فیلم تفاوت Saturation و Vibrance

تفاوت vibrance و saturation در فتوشاپ وایبرنس و سچوریشن آموزش رضاصاد
آموزش فتوشاپ : تفاوت vibrance و saturation

سلام دوستان. من محمدرضا صادقی هستم و نام هنریم رضاصاد هست. توی این فیلم میخواهم یک سوال خیلی مهم رو به شما جواب بدم. و اون فرق بین Saturation و Vibrance هست. بسیار خب بریم کارمون رو شروع بکنیم.

برای اینکه بخوام  Vibrance رو روی عکس خودم اعمال بکنم به این نیاز دارم که برم از پنل adjustments روی vibrance کلیک بکنم. اگر این پنل رو ندارید روی window کلید کنید و از اینجا میتونید تیک Adjustments رو فعال کنید و براتون میاد. یکی راهش این بود. یک راهش هم اینه که روی پنل Layers کلیک کنید و این دایره‌ی کوچیک رو بزنید و اینها گزینه های adjustment های شما هستند و میتونید vibrance رو انتخاب کنید.

خب روی vibrance کلید میکنم. همونطور که می‌بینید 2 تا اسلایدر دارم. اسلایدر vibrance و اسلایدر saturation. برای اینکه بتونم به شما فرقش رو توضیح بدم نیاز دارم به هر کدومشون مقداری بازی کنم تا به شما نشون بدم چه تغییراتی روی عکس اعمال میشه.

خب الان میبینید که من saturation رو روی 100- یعنی حداقل میزان ممکن تنظیم کردم و اتفاقی که میوفته اینه که کل رنگ های عکس من نابود شده بود. حالا میگذاریم برعکس روی 100+ و می‌بینید که اشباع رنگی فوق العاده زیادی توی عکس من به وجود اومده. این رو دوباره 0 میکنم و میخواهم این بار اون رو با vibrance مقالیسه بکنم که ببینیم فرقشون چی هست.

پیشنهاد می‌کنیم بیوگرافی اسکات کلبی ، یکی از برترین مدرسین فتوشاپ در جهان رو مطالعه کنید.

vibrance رو کم میکنم.میارم روی عدد های منفی ، می بینید که بازهم داره رنگ های عکس من کم میشه ؛ اما الان که روی 100- هست اگر به عکسمون دقت کنید میبینید که مثل دفعه قبل، مثل کاری که با saturation کردیم ، رنگ های عکس من کلا از بین نرفت؛ بلکه هنوز یک ته مایه ای از رنگ توش هست و برعکس، الان که روی 100+ هست می‌بینیم درسته که اشباع رنگ های من زیاد شده اما مثل دفعه قبل اصطلاحا اگزجره نشده و زیاده روی نشده توش.

خب حالا سوال اینه که فرق این دوتا باهم چیه ؟ اجازه بدید که من یک بار دیگه اسلایدر saturation رو بیارم عقب، به سمت منفی. اگر دقت کنید می‌بینید که توی saturation که به انگلیسی میشه اشباع وقتی که ما رنگ ها رو کم میکنیم نرم افزار میاد به طور مساوی، روی مساوی تاکید دارم. به طور مساوری از تمام قسمت های عکس رنگ کم میکنه. و وقتی هم که saturation رو روی عددهای مثبت می‌بریم به طور مساوی این رنگ رو بین تمام قسمت های عکس تقسیم میکنه. یعنی بدون هیچ هوشمندی خاصی.

اما کاری که vibrance انجام میده ، مقداری هوشمندانه تر هست. من بهش میگم عادلانه تر هست. چطوری ؟ نگاه کنید؛ وقتی من دارم رنگ های عکسم رو کم میکنم توی vibrance ، نرم افزار میاد انطوری نگاه میکنه که کجای عکس رنگ بیشتری داره؛ مثلا توی نواحی سمت چچ عکس من رنگ بیشتری وجود داره. نرم افزار میاد عادلانه اول از جاهایی که رنگ بیشتری داره رنگ کم میکنه؛ و بعد که مساوی شد از بقیه قسمت های عکس هم رنگ کم میکنه.

حالا میبریمش سمت عددهای منفی. میبینید که هرچقدر منفی تر و منفی تر میشه ، از قسمت هایی که رنگ بیشتری داره اول رنگ کم میشه و با شدت بیشتری رنگ کم میشه و زمانی که به 100- می‌رسه هنوز می‌بینیم که یک ته رنگی توی عکس مونده. چون مقدار رنگ های عکسمون توی همه جا یکسان نبوده.

برعکسش رو انجام میدیم باهم؛ زمانی که اسلایدر vibrance رو می‌برم سمت عددهای مثبت ، نرم افزار میاد اینجوری نگاه میکنه که کجای عکس رنگ کمتری داره و اول به اونجاها رنگ میده. بعد که رنگ ها مساوی شد توی کل عکس میاد به صورت عادلانه به همه رنگ میده.

به همین دلیل هست که میبینید وقتی من الان عدد رو گذاشتم روی 100+ روی vibrance ، برخلاف saturation که اشباع رنگی رو به شدت برده بود بالا، اینجا اونطوری نیست و میشه تحمل کرد. میبینید که الان روی saturation میبرم روی عدد 100 ، چقدر زیاد بود. و این رو با vibrance مقایسه بکنید. و برعکسش رو . یعنی روی 100- روی هر کدوم رو اگر نگاه کنید میبینید که درواقع فرق بین vibrance و saturation توی همین هست که توی vibrance رنگ ها به صورت عادلانه و هوشمندانه کم و زیاد میشه در صورتی که توی saturation کاملا مساوی هست.

و این بود فرق بین vibrance و saturation. مرسی از اینکه توجه کردید و امیدوارم براتون مفید بوده باشه.

 

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

لیست علاقه مندی ها 0