چشم غالب چیست ؟ چپ چشم هستید یا راست چشم ؟

علاوه بر دست و پا پدیده ی چشم برتری هم وجود داره

2 1,935


احتمالا تعجب کردید . چپ چشم یا راست چشم ؟! مگه برتری ، فقط توی دست و پا نبود ؟ این موضوعی هست که قراره در موردش بحث کنیم . چون برتری چشم وجود داره و در دنیای عکاسی به زودی باید به خودتون این سوال رو جواب بدین. اما چشم غالب چیست ؟

چشم غالب چیست ؟ چپ چشمی یا راست چشمی چیه ؟

دقیقا مشابه چپ دستی و راست دستی ، یا چپ پایی و راست پایی هست . منتهی چون تعداد کمتری از مردم درگیر فهمیدن این موضوع می‌شن ، ممکنه حتی اسم چپ چشمی یا راست چشمی رو هم نشنیده باشن.
اگه الان ازتون سوال کنم چپ دست هستید یا راست دست ؟ سریع جواب می‌دید. اگه در مورد پای غالبتون سوال کنم ، در صورتی که اهل فوتبال بازی کردن باشید جواب این سوال رو هم به راحتی می‌دید . حالا اگه سوال کنم چپ چشم هستید یا راست چشم ؟ جوابی دارید ؟ میدونید چشم غالب چیست ؟
دقیقا مثل دست و پا ، یکی از چشم های ما بر دیگری غلبه داره . یعنی مغز داده های دریافتی یکی از چشم ها رو بر دیگری ترجیه می‌ده .

از کجا بفهمم چشم غالب من کدومه ؟

یه قانونی وجود داره که میگه معمولا  هر دست غالبی که دارید ، همون چشمتون هم غالبه . یعنی اگر راست دست هستید به احتمال زیاد راست چشم هم هستید . اما این قانون همیشگی نیست . یک آزمایش وجود داره که به راحتی می‌تونید متوجه بشید چشم غالبتون کدومه

آزمایش چشم غالب

عکس زیر رو ببینید . دقیقا مثل این عکس با دو تا دستتون یک مثلث درست کنید . وسط این مثلث هم یک هدفی رو در نظر بگیرید . مثلا ساعت روی دیوار. حالا به نوبت چشم هاتون رو ببندید . چشمی که در حین باز بودنش باز هم ساعت توی مثلث هست ، چشم غالب شماست .

آزمایش تشخیص چشم غالب
نحوه‌ی تشخیص چشم غالب

چرا دانستن چشم غالب مهمه ؟

مدتی قبل هنرجویی داشتم که چپ چشم بود اما از موضوع چشم غالب خبر نداشت . روزی برای من تعریف کرد که استاد قبلیش برای اینکه با چشم چپش در ویزور دوربین نگاه میکنه خیلی بهش ایراد میگرفته . من همون جا بهش گفتم این تست رو انجام بده ؛ و مشخص شد که چپ چشمه . واقعا جای تاسف داشت که استاد قبلی هنرجوی من این موضوع ساده رو نمی‌دونست. کاش روزی برسه که اساتید عکاسی تدریس صحیح رو یاد بگیرن.

مقاله‌ی بی نظیر آموزش تدریس خصوصی عکاسی رو به هیچ وجه از دست ندید

دونستن چشم غالب از این جهت مهمه که تمام وسایل عکاسی برای راست چشم ها و راست دست ها ساخته شده . اگر شما چپ چشم باشید به احتمال خیلی زیاد با چشم چپتون در ویزور دوربین نگاه می‌کنید . برای همین ممکنه دچار مشکل بشید . چون اگر چشم چپ رو روی ویزور بذارید ، تمام صورتتون روی دوربین قرار می‌گیره . در این حالت به سختی میتونید با دکمه‌های دوربین کار کنید. مثلا در حالت فوکوس تک نقطه‌ای مجبورید صورتتون رو بچرخونید تا دست راستتون بتونه با دکمه های چهار جهته‌ی دوربین کار کنه.

سوالات متداول در مورد چشم غالب

بله؛
درست مثل پدیده‌ی راست دستی و چپ دستی ، در مورد چشم هم این موضوع وجود دارد. یکی از چشم های شما نسبت به دیگری غالب است.

در برخی از مشاغل و حرفه ها ، شما باید از چشم غالب خودتان اطلاع داشته باشید. مثلا در عکاسی ، شما با چشم غالب خودتان در ویزور دوربین نگاه خواهید کرد.

معمولا دست برتر و چشم برتر در یک طرف بدن قرار دارد. مثلا اگر شما چپ دست باشید به احتمال زیاد چپ چشم هم هستید. اما این موضوع 100 درصد نیست و ممکن جهت چشم و دست غالب با هم متفاوت باشد.

جمع بندی

به عنوان جمع بندی دونستن چشم غالب برای بیشتر مردم اهمیتی نداره ؛ چون با دونستنش تفاوتی در زندگیشون ایجاد نمیشه . اما برای شما که عکاس هستید موضوع با اهمیتیه . چون اگر چپ چشم باشید مقداری کار با دوربین براتون سخت تر می‎‌شه .

در اینستاگرام ، مطالبی وجود داره که در سایت نیست

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
 1. حامد چهره وند می‌گوید

  استاد شما مهارت خارق‌العاده ای توی توضیح دادن مطالب دارید . تمام مقاله هاتونو خوندم . سخت ترین موضوعات رو به چه اسونی توضیح داده بودین

  1. کاملیا ورشوی می‌گوید

   دقیقا موافق حرف شما هستم….
   بعضی از کتاب ها و استادید آنچنان یک مساله را پیچیده تو ضیح میدن که تو همون صفحه اول کتاب در جا میزنی و دنبال معلم و….. هزار راه برای درک مطلب می گردی.