بازاریابی چریکی چیست ؟ همه چیز در مورد بازاریابی پارتیزانی

بازاریابی چریکی برای زمان هایی است که زور شما به رقیبتان نمیرسد !

7 1,308

شاید اسم تبلیغات پارتیزانی رو شنیده باشید و براتون سوال شده باشه که تبلیغات چریکی چیست ؟ جالبه بدونید این سبک بازاریابی که اخیرا هم خیلی باب شده ، می‌تونه کسب و کار شما رو با یک جهش رو به بالای خیلی عالی مواجه کنه . اونم زمانی که شما پول زیادی برای تبلیغات و بازاریابی ندارید .

توی این مقاله با بازاریابی چریکی آشنا میشید و می‌تونید اون رو توی کسب و کار خودتون به کار ببرید .

تبلیغات پارتیزانی چیست ؟

توی این مقاله میخوام به این سوال جواب بدم که بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی چی هست ؟ چه کاربردی داره و چجوری میشه تو کسب و کار خودمون ازش استفاده کنیم.

اگه بخوام یه تعریف و توضیح ساده از بازاریابی چریکی داشته باشم ، می‌تونم این طوری بگم که بازاریابی چریکی یا پارتیزانی (Guerilla Marketing) یه روش نامتعارف برای تبلیغات هست اونم زمانی که بودجه‌ی تبلیغاتی ما خیلی کم باشه . حالا روش نامتعارف یعنی چی ؟

خب بذارید اول از اسم بازاریابی چریکی شروع کنیم . جنگ های چریکی یا همون پارتیزانی جنگ هایی هستن که قدرت یکی از طرفین دعوا از دیگری خیلی کمتر هست . بنابراین نمیتونه به صورت کلاسیک با طرف مقابلش درگیر بشه . اینجاست که جنگ پارتیزانی معنی پیدا می‌کنه و کمک میکنه با دشمن هایی درگیر بشیم که از ما خیلی قوی تر هستن .

حالا برمیگردیم به بازاریابی و تبلیغات . زمانی که بودجه‌ی تبلیغاتی شما کم باشه یا رقیب های خیلی گردن کلفتی داشته باشید  ، مسلما نمی‌تونید مستقیما با اونا وارد رقابت تبلیغاتی بشید ؛ چون هیچ شانسی برای پیروزی وجود نداره . لذا برای این جور موقعیت ها از بازاریابی چریکی استفاده می‌کنیم .

زمانی که بودجه‌ی تبلیغاتی شما کم باشه یا رقیب خیلی قدرتمندی داشته باشید از بازاریابی چریکی استفاده می‌شه .

ویژگی های تبلیغات چریکی چیست ؟

حالا که یک تعریف و دید کلی از بازاریابی پارتیزانی داریم ، خوبه که بدونیم این روش تبلیغاتی چه ویژگی هایی داره . منظور من اینه که اگه قرار شد برای محصول یا خدمت خودمون از این روش استفاده کنیم ، بدونیم که باید چه کارهایی رو انجام بدیم که یک تبلیغ چریکی خوب و استاندارد داشته باشیم .

مهم ترین ویژگی هایی که میتونم برای تبلیغات چریکی ذکر کنم این موارد هست :

#1 تبلیغات چریکی خلاقانه است

اگه بگم مهم‌ترین ویژگی یک بازاریابی پارتیزانی همین عنصر خلاقیت هست اغراق نکردم . به این صورت هم میشه گفت که خلاقیت مرز بین بازاریابی پارتیزانی و روش های تبلیغاتی کلاسیک هست . وقتی شما یک تبلیغات به سبک پارتیزانی رو نگاه می‌کنید بدون استثنا توجه شما بهش جلب میشه و به فکر فرو میرید .

در ادامه چند تا مثال خیلی عالی براتون می‌زنم :

بازاریابی چریکی تبلیغات پارتیزانی
تبلیغ ford F-150 . توی این تبلیغ قدرت این ماشین رو به صورت بسیار خلاقانه به بیننده ها نشون میده
بازاریابی چریکی تبلیغات پارتیزانی
تبلیغ برای فیلم 2012 . اگه این فیلم رو دیده باشید توی این تبلیغ یه جورایی داره داستانش رو لو میده
بازاریابی چریکی تبلیغات پارتیزانی
تبلیغ سریال فرار از زندان به وسلیه‌ی یک سوهان در کیک !
بازاریابی چریکی تبلیغات پارتیزانی
تبلیغ ورژن 3 بعدی فیلم کینگ کونگ . با کندن چند چاله به شکل پای کینگ کونگ ، خلاقانه ترین تبلیغ ممکن ساخته شده .
بازاریابی چریکی تبلیغات پارتیزانی
یکی از آسون ترین روش ها برای تبلیغ نوشابه ! هر کسی که یکی از این کیسه ها دست بگیره در واقع داره برای اون نوشابه تبلیغ میکنه.
بازاریابی چریکی تبلیغات پارتیزانی
تبلیغ باشگاه کاراته ! حتی از روی کارت ویزیت این باشگاه هم میشه میشه حس و حال توی باشگاه رو حس کرد
بازاریابی چریکی تبلیغات پارتیزانی
تبلیغ اسپری حشره کش . توی روز چیزی خاصی روی اون بیلبور دیده نمیشه و فقط عکس یک سوسکه که نوشته :اونها هیچ وقت فقط یدونه نیستن” و بعد توی شب که چراغ های خیابون روشن شد ، بقیه ی سوسک ها معلوم میشن و شعار روی بیلبورد به واقعیت می‌پیونده !
بازاریابی چریکی تبلیغات پارتیزانی
تبلیغ چای کیسه‌ای لیپتون . کیسه های خرید رو به شکل چای کیسه ای درست کردن . شما همچین چیزی رو دست کسی ببینید حوس چایی نمیکنید ؟!

خلاقیت عنصر اصلی تبلیغات چریکی است

همونطور که دیدید ، خلاقیت مهم ترین عنصر یک تبلیغ چریکی خوب و موثر هست . اصل مهم اینه که تبلیغ برای بیننده تازگی داشته باشه و باعث بشه کمی به فکر فرو بره . اگه توی تبلیغ شما همچین اتفاقی افتاد ، شما کارتون رو خوب و درست انجام دادید .

احتمال میدیم این مطالب هم براتون مفید باشه:

#2 تبلیغات چریکی کم هزینه است

اول مقاله با هم در مورد کم هزینه بودن یک تبلیغ پارتیزانی صحبت کردیم و گفتیم از این روش تبلیغاتی زمان هایی استفاده می‌کنیم که هزینه‌ی زیادی برای تبلیغات نداریم . درسته که کمپانی های بزرگ و ثروت‌مند هم سراغ این سبک بازاریابی رفتن ؛ اما این کار به دلیل تاثیر زیادی هست که این نوع تبلیغات روی مخاطب ها میذاره.

پس وقتی که شرکت های بزرگ هم از این نوع تبلیغ استفاده می‌کنن ، چرا ما نریم سراغش ؟ بنابراین فرقی نداره شما یک شرکت بزرگ باشید یا یک استارت آپ تازه تاسیس و کم بودجه . تبلیغات چریکی همیشه برای شما موثره و خرج زیادی هم روی دست شما نمیذاره .

بازاریابی چریکی تبلیغات پارتیزانی
تبلیغات دوربین های کنون . این کادر رو توی بهترین منظره برای عکاسی قرار دادن و مردمی که دارن عکس میگیرن این تبلیغ رو میبینن
بازاریابی چریکی تبلیغات پارتیزانی
تبلیغ باربیکیو فقط با استفاده از یک کفگیر !
بازاریابی چریکی تبلیغات پارتیزانی کرم نیوآ
تبلیغ کرم مردانه ی نیوآ . روی پوستر نوشته : لطافت به این معنی نیست که شما مرد نیستید

مثلا در رابطه با همین مورد آخر ، یعنی تبلیغ کرم مردانه ی نیوآ ، مایلم داستان کمپین تبلیغاتی نیوآ برای کرم های مردونش رو تعریف کنم . شرکت نیوآ که به تولید محصولات بهداشتی و مراقبت از پوست مشهور هست ، طی بررسی‌هایی که انجام داد به این نتیجه رسید که فقط خانوم ها کرم های دست و صورت این شرکت رو خریداری می‌کنن .

یعنی عملا اونا نصف دیگه‌ی بازار که آقایون بودن رو داشتن از دست می‌دادن . پس توی اون کرم ها تغییر فرمولاسیون کمی دادن و کمی هم عطر مردونه به کرم ها اضافه کردن و چیزی که مشاهده کردید رو تولید کردن . حالا نوبت به تبلیغات این محصول رسید تا آقایون اولا بدونن که همچین چیزی وجود داره و ثانیه ترغیب به خرید کرم های مردانه بشن .

چون تجربه ثابت کرده بود که اکثر مرد ها از کرم استفاده نمی‌کنن ؛ اونم فقط به این دلیل که معتقد هستن این چیزها برای خانوماست و برای روحیه‌ی مردانه مناسب نیست .

کاری که شرکت باید انجام  می‌داد این بود که این تفکر اشتباه رو از ذهن مردها حذف کنه . پس یک تیزر تبلیغاتی گرون قیمت ساخت که همین پایین میتونین اون رو ببنید . این تیزر از صدا و سیما هم بارها پخش شده .

بعد از تیزر ، این نیاز احساس شد که به یک روش کم هزینه تر و موثرتر نیازه . بنابراین پوستری طراحی شد و روی اون نوشه شد : لطافت به این معنی نیست که شما مرد نیستید . (being soft doesn’t mean you’re not a man) . و این پوستر توی بعضی فروشگاه ها و صد البته فضای مجازی منتشر شد . نتایج عالی بودن  .

نیوآ موفق شده بود محصول خودش رو به آقایون هم بفروشه و عملا فروش کرم های دست و صورتش 2 برابر شده بود . این یک تجربه‌ی موفق از یک کمپین تبلیغاتی به کمک روش های مختلف تبلیغ ، از جمله تبلیغات تلویزیونی و کلاسیک و تبلیغات چریکی بود .

تبلیغات چریکی در ایران

خبر خوب اینکه این نوع تبلیغات نسبتا جدید هست و هنوز خیلی متداول نشده . خبر خیلی خوب‌تر اینکه در کشور ما ، تبلیغات چریکی کاملا جدید و ناشناخته هست . به طوری که در وب فارسی مطالب خیلی زیادی در موردش پیدا نمیشه . به عنوان نمونه در ویکی‌پدیای فارسی در مورد این نوع تبلیغات در حد چند خط بیشتر نوشته نشده .

پس این یک فرصت خیلی عالی برای ماست که توی این مدل تبلیغات پیشگام باشیم . الان بهترین زمان برای تبلیغات چریکی در ایران هست و هنوز خیلی ها حتی اسمش رو نشنیدن .

در ایران تبلیغات چریکی ناشناخته است . پس فرصت خیلی خوبی برای فعالیت در این زمینه محیاست

مثلا مدتی قبل در پیج اینستاگرام خودم یک نظرسنجی در مورد تبلیغات چریکی انجام دادم . متاسفانه حتی یک نفر هم در مورد این نوع تبلیغات چیزی نشنیده بود ! درسته که این خبر خیلی بدی هست ، اما برای ما تبلیغاتچی ها یک فرصت عالی برای فعالیت در این زمینه هست.

جمع بندی

تبلیغات چریکی یا تبلیغات پارتیزانی یک روش نسبتا جدید در بازاریابی و تبلیغات هست که صد البته در کشور ما هنوز کاملا متداول نشده . این تبلیغات زمانی استفاده میشه که بودجه‌ی تبلیغات شما کم باشه یا رقیب شما خیلی قدرتمند تر باشه . شاکله‌ی اصلی این نوع تبلیغات عنصر خلاقیت هست .

سوالات متداول

زمانی که شما از عنصر خلاقیت در تبلیغات خودتون استفاده کنید و با کمترین بودجه ، بیشترین بازده رو داشته باشید شما از بازاریابی چریکی استفاده کردید.

عنصر خلاقیت مهم‌ترین نکته در بازاریابی پارتیزانی است.

بله؛
خوشبختانه تبلیغات چریکی مدت زیادی نیست که پای خودش رو در ایران باز کرده و به همین دلیل ، فضای زیادی برای پیشرفت در این حوزه وجود داره.

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

7 نظر
 1. کرشمه موسوی می‌گوید

  امیدوارم هرروز شاهد موفقیت روزافزون شما باشیم .خیلی مرسی که علم خودتون رو دراختیار علاقه مندان به این هنر قرار میدید.من ازوقتی شمارو شناختم وکشف کردم بجز علم و اگاهی قبلی خودم روز به روز احساس موفقیت بیشتری رو تجربه میکنم و بیشتر متوجه میشم که موفق تر میشم صحبت های شما برای کار وحرفه من خیلی ناب …خیلی خوب وخیلی مفید بوده وهست واس همه اینها مرسیییییییی

  1. محمدرضا صادقی می‌گوید

   برای انرژی مثبت‌تون مرسی 🙂

 2. melika می‌گوید

  بسیار عالی و سپاسگزارم … مروری دوباره شد 

 3. mahsa می‌گوید

  واقعااا عالی بود . سپاس از مطالب خوبتون 

  1. رضا صادقی می‌گوید

   مرسی از توجه و محبتتون

 4. سعید ستاری می‌گوید

  سلام رضا جان . سایتت رو از طریق سرچ توی گوگل پیدا کردم و خیلی خوشحال شدم از موفقیتت . چند سال پیش توی دفتر مهندس جلایر یادته چی بهت گفتم؟ دیدی که درست بود و تو به موفقیت رسیدی . برات بهترین ها رو آرزو دارم

  1. رضا صادقی می‌گوید

   سلام سعید جان . مرسی از نظر لطفی که داری به من . همیشه بهترین بودی و خواهی بود . یک دنیا از ممنونم.

لیست علاقه مندی ها 0