درآمد موسیقی در ایران و جهان چقدر است ؟ فروش موسیقی مثل سابق است ؟

کمی با راههای کسب درآمد از موسیقی در ایران آشنا شوید.

2 1,512

زمانی بود که یک خواننده یا گروه متوسط به راحتی درآمد موسیقی خوبی داشت و می تونست زندگی خیلی خوبی از راه اجرای موسیقی داشته باشه. یک آلبوم منتشر میشد، چندین هزار نسخه از اون فروخته میشد و بعدش به اجرای کنسرت مشغول میشدند و آلبوم رو تبلیغ می کردند که درآمد خیلی خوبی داشت.

آیا چیزی به نام درآمد موسیقی وجود دارد ؟

برای موزیسین های مطرح، این فرمول خیلی سودش بیشتر بود به طوریکه همه ی کسانی که توی تهیه آلبوم فعالیت داشتن مثل نوازنده ها، مدیرها، بازاریاب ها و کمپانی پخش کننده سود زیادی نصیبشون میشد. شاید سهم اصلی رو افراد محدودی داشتن ولی به هر حال بقیه هم میتونستن به کارشون با اشتیاق بیشتری ادامه بدن و درآمد موسیقی مبلغ خوبی بود.

زمان گذشت. بغیر از تعداد زیاد خواننده ها و موزیسین های زیاد، برای این هنرمندان خیلی سخت بود که مثل سابق بتونن سالن ها رو پر کنند یا حتی از فروش موسیقیشون درآمد آنچنان کسب کنن. دلیلش ساده است:
شنوندگان موسیقی مایل به پرداخت هزینه های زیاد نبودند.

برنامه های اشتراک موسیقی

تا اینکه Napster برای اولین بار حدود ۱۸ سال پیش (سال ۱۹۹۹) اشتراک گذاری فایل های موسیقی رو امکان پذیر کرد و به نوعی موسیقی رو به صورت غیر قانونی منتشر میکرد و مخاطبینی که برای موسیقی ارزشی قائل نبودند به راحتی و رایگان اقدام به دانلود موسیقی می کردند. از اونجا بود که پخش آنلاین موسیقی (Stream) شروع به رواج کرد. و این یعنی یک کابوس برای درآمد موسیقی

لوگو Napster
سرویس اشتراک موسیقی Napster
احتمال میدیم این مطالب هم براتون مفید باشه:

برنامه هایی مثل Pandora و Spotify هم منبع عظیمی از موسیقی رو در اختیار شما قرار میدن اما درآمدشون از طریق تبلیغات تأمین میشه. Apple Music و Amazon Music هم که چون باید برای استفاده از امکاناتشون پول پرداخت کنید، تکلیفشون مشخصه.

در هر دو حالت اگر یک حساب تقریبی انجام بدیم برای یک هنرمند بین المللی بابت هر بار پخش یک آهنگ، حدود ۳۰۰ تومان نصیبش میشه.

آینده ی موسیقی به چه سمتی خواهد رفت ؟

اگه به هر طریقی به عکاسی علاقه دارید این شانس را از خود نگیرید

اما در حال حاضر صنعت موسیقی به سمتی داره میره که اکثر خواننده ها درآمدهای جانبی دارند. بیشتر اونها توی تبلیغات بیلبوردی، تلوزیونی و … دیده میشن که این خودش جای بحث داره، بعضی ها معتقند هنرمندا کارشون فقط و فقط ساخت موسیقی هستش و بعضی دیگه هم موافق “هرچی بیشتر” بهتر هستن.

کنسرت سیروان خسروی
سیروان خسروی در کنسرت

خیلی از خواننده های دیگه هم توی بیزنس مواد خوراکی و رستوران ها فعالیت دارن. دلیلی که شاید خیلی ها رو قانع میکنه برای داشتن این دست سرمایه گذاری ها آینده ایست که خیلی از موزیسین ها ازش بی اطلاع هستند و توی این حرفه بازنشستگی معنی نداره.

در هر صورت چه روش ساخت و فروش موسیقی رو دوست داشته باشید چه روش مدرن رو، صنعت موسیقی بین المللی به همین سمت داره و قاعدتاً ایران هم از این قاعده مستثنی نیست.

اگه به هر طریقی به عکاسی علاقه دارید این شانس را از خود نگیرید

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

2 نظر
  1. رضا صادقی می‌گوید

    محمد من تعجب کردم. یه سری بهم گفتن توو این مقاله به سیروان توهین شده . ولی هر چی گشتم توهینی ندیدم .

    1. محمد یوسفیان می‌گوید

      احساس می کنم بعضی از عزیزان اشتباه برداشت کردن، رضا. امیدوارم مقاله رو تا آخر خونده باشن و بعدش این نظر رو داده باشن.