آیا فروش موسیقی مثل سابق است؟ | رضاصاد

آیا فروش موسیقی مثل سابق است؟

اشتراک گذاری با دوستان
آیا فروش موسیقی مثل سابق است؟
5 امتیاز از 2 رای

زمانی بود که یک خواننده یا گروه متوسط به راحتی می تونست زندگی خیلی خوبی از راه اجرای موسیقی داشته باشه. یک آلبوم منتشر میشد، چندین هزار نسخه از اون فروخته میشد و بعدش به اجرای کنسرت مشغول میشدند و آلبوم رو تبلیغ می کردند که درآمد خیلی خوبی داشت.

آیا موسیقی درآمد دارد ؟

برای موزیسین های مطرح، این فرمول خیلی سودش بیشتر بود بطوریکه همه ی کسانی که توی تهیه آلبوم فعالیت داشتن مثل نوازنده ها، مدیرها، بازاریاب ها و کمپانی پخش کننده سود زیادی نصیبشون میشد. شاید سهم اصلی رو افراد محدودی داشتن ولی به هر حال بقیه هم میتونستن به کارشون با اشتیاق بیشتری ادامه بدن.
زمان گذشت. بغیر از تعداد زیاد خواننده ها و موزیسین های زیاد، برای این هنرمندان خیلی سخت بود که مثل سابق بتونن سالن ها رو پر کنند یا حتی از فروش موسیقیشون درآمد آنچنان کسب کنن. دلیلش ساده است:
شنوندگان موسیقی مایل به پرداخت هزینه های زیاد نبودند.

برنامه های اشتراک موسیقی

تا اینکه Napster برای اولین بار حدود ۱۸ سال پیش (سال ۱۹۹۹) اشتراک گذاری فایل های موسیقی رو امکان پذیر کرد و به نوعی موسیقی رو به صورت غیر قانونی منتشر میکرد و مخاطبینی که برای موسیقی ارزشی قائل نبودند به راحتی و رایگان اقدام به دانلود موسیقی می کردند. از اونجا بود که پخش آنلاین موسیقی (Stream) شروع به رواج کرد.

لوگوی Nepster

برنامه هایی مثل Pandora و Spotify هم منبع عظیمی از موسیقی رو در اختیار شما قرار میدن اما درآمدشون از طریق تبلیغات تأمین میشه. Apple Music و Amazon Music هم که چون باید برای استفاده از امکاناتشون پول پرداخت کنید، تکلیفشون مشخصه. در هر دو حالت اگر یک حساب تقریبی انجام بدیم برای یک هنرمند بین المللی بابت هر بار پخش یک آهنگ، حدود ۳۰۰ تومان نصیبش میشه.

این مقاله هم شاید براتون مفید باشه  عکاسی بوکه

آینده ی موسیقی به چه سمتی خواهد رفت ؟

اما در حال حاضر صنعت موسیقی به سمتی داره میره که اکثر خواننده ها درآمدهای جانبی دارند. بیشتر اونها توی تبلیغات بیلبوردی، تلوزیونی و … دیده میشن که این خودش جای بحث داره، بعضی ها معتقند هنرمندا کارشون فقط و فقط ساخت موسیقی هستش و بعضی دیگه هم موافق “هرچی بیشتر” بهتر هستن. خیلی از خواننده های دیگه هم توی بیزنس مواد خوراکی و رستوران ها فعالیت دارن. دلیلی که شاید خیلی ها رو قانع میکنه برای داشتن این دست سرمایه گذاری ها آینده ایست که خیلی از موزیسین ها ازش بی اطلاع هستند و توی این حرفه بازنشستگی معنی نداره.
در هر صورت چه روش ساخت و فروش موسیقی رو دوست داشته باشید چه روش مدرن رو، صنعت موسیقی بین المللی به همین سمت داره و قاعدتاً ایران هم از این قاعده مستثنی نیست.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

محمد یوسفیان

درباره نویسنده: محمد یوسفیان

بیزینس کوچ ( Business Coach)،موزیسین حرفه‌ای و مدیر بخش موسیقی سایت محمد در کنار کوچینگ که شغل اصلیشه، سالها موسیقی رو به صورت بین‌المللی دنبال کرده و در این زمینه خیلی حرف برای گفتن داره او بنیانگذار Art Life Coaching و نوازنده ی ۴ ساز مختلف بین المللی مثل گیتار الکتریک و آکوستیک در سبک کانتری و همچنین موسیقی کلاسیک ایرانی مثل سنتور و تمبکه. هدف محمد کمک هنرمندان برای رسیدن به اهدافشونه.

2 دیدگاه

    1. احساس می کنم بعضی از عزیزان اشتباه برداشت کردن، رضا. امیدوارم مقاله رو تا آخر خونده باشن و بعدش این نظر رو داده باشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *