صادکست ۴ | جواب درخواست عکاسی رایگان چیست ؟

از شما به عنوان یک عکاس درخواست عکاسی رایگان شده ؟

0 1,616

اپیزود 4 صادکست منتشر شد . توی این قسمت در مورد موضوعی حرف می‌زنیم که تقریبا همه‌ی عکاس‌ها باهاش مواجه میشن : درخواست عکاسی رایگان از عکاس . آیا باید به این درخواست جواب مثبت بدیم ؟ کی و تحت چه شرایطی ؟ آیا باید همه‌ی درخواست ها رو رد کنیم ؟ با کسایی که فکر می‌کنن این وظیفه‌ی ماست که ازشون مجانی عکاسی کنیم باید چه برخوردی داشته باشیم ؟ جواب همه‌ی سوالای بالا رو توی این قسمت صادکست خواهید شنید . 

صادکست 4 در مورد درخواست عکاسی رایگان است

در این قسمت در مورد این صحبت میکنیم که چرا مردم از عکاس‌ها درخواست عکاسی رایگان می‌کنن . در چه صورتی باید این درخواست رو قبول کنیم و در چه شرایطی اون رو رد کنیم . اگر خواستیم درخواست کسی رو رد کنیم باید چی بگیم و یا حتی در صورت قبول درخواست عکاسی رایگان ، باید چه چیزهایی رو به اون شخص بگیم .
همچنین توی این قسمت از یکی از تجربه‌های تلخ خودم در مورد عکاسی رایگان صحبت میکنم . تجربه ای که باعث شد از اون به بعد  بالای 90 درصد درخواست های عکاسی رایگانم رو قبول نکنم .

پادکست عکاسی آموزش رضاصاد صادکست رادیو هنر درخواست عکاسی رایگان
صادکست 4 | عکاسی رایگان برای دیگران ؛ بله یا نه ؟

فراموش نکنید که صادکست رایگان هست و همیشه هم رایگان خواهد موند . اما اگه براتون مفید بود لطفا اون رو حداقل با یکی از دوستاتون به اشتراک بذارید.

 

راه‌های گوش کردن به صادکست 4

#1 کانال تلگرام رضاصاد

تمام قسمت های صادکست توی کانال تلگرام من آپلود میشه . میتونید خیلی راحت از همین جا وارد کانال من بشید و با کیفیت ترین ورژن صادکست رو گوش کنید .

#2 سایت شنوتو

شنوتو یک سرویس میزبانی پادکست ایرانی هست و من چون دوست دارم از کسب و کارهای ایرانی حمایت کنم ، تمام قسمت های صادکست رو در این سایت هم آپلود میکنم . از همینجا میتونید به صادکست 4 گوش کنید .

#3 صادکست 4 در ساندکلاد

#4 صادکست 4 در آپارات


متن صادکست 4

سلام دوستان عزیز . من رضا صادقی هستم و شما دارید به چهارمین اپیزود از سری فایل های آموزشی صادکست گوش می‌کنید. صادکست یا پادکست های رضاصاد مجموعه فایل هایی هستن که شما با گوش کردن به اونها می‌تونید علم خودتون رو بالا ببرید و چیز یاد بگیرید.

مثل همیشه و قبل از شروع بحثمون دوست دارم این جمله رو بگم که صادکست رایگان هست و همیشه هم رایگان خواهد ماند ، فقط و فقط به شرطی که اون رو حداقل با یک نفر از دوستانتان به اشتراک بگذارید. خب بدون فوت وقت میریم سر موضوع اصلیمون.

موضوعی که امروز ما میخواهیم در موردش صحبت بکنیم یک موضوع فوق العاده مهم هست که اگر شما عکس باشید قطعا تجربه اش کردید و اگر تازه میخواهید عکاسی رو شروع بکنید بهتون قول میدم بارها و بارها تجربه اش می‌کنید.

عکاسی رایگان برای دیگران ؛ بله یا خیر ؟

موضوعی که ما میخواهیم در موردش صحبت بکنیم امروز این هست : عکاسی رایگان ؛ آره یا نه ؟ احتمالا وقتی الان این جمله رو شنیدید، اگه عکاس باشید یادآور خیلی از خاطرات شما شد. اینکه شما یک دوربینی خریدید؛ دوستان شما ، فامیل های شما و یا حتی افراد غریبه ای که حالا توی هر جایی می‌بینیدشان از شما درخواست میکنند که به صورت رایگان ازشون عکاسی بکنید. و خب شما توی یک شرایط خیلی بدی از نظر روحی میگیرید که نمی‌دونید باید قبول بکنید این درخواست رو رد بکنید.

نکته ای در مورد عکاسی رایگان برای دوستان در مقاله‌ی من یک عکاس هستم نوشتم. از دستش ندید .

ما امروز میخواهیم در مورد این موضوع صحبت بکنیم و پرونده اش رو می‌بندیم که آیا باید به صورت رایگان عکاسی بکنیم ؛ کجا ؟  کی؟ و یا نباید این کار رو بکنیم باز هم کجا و کی ؟

کسانی که از شما درخواست عکاسی رایگان خواهند کرد

خب اول از همه بگیم چه کسانی ممکنه از شما درخواست کار مجانی بکنن. تجربه خود من بهم میگه که بیشتر افرادی که شما درخواست عکاسی مجانی دارن دوستان شما هستن ، افراد خانوادتون هستند ، فامیلتون هستند. و کسانی که شما رو در حال عکاسی دیدن.

بعضی وقت ها هم هست که به شما نمیگن که برای من مجانی عکاسی بکن؛ اما این انتظار رو دارند که شما خودتون بهشون بگید عکاسی مجانی هست. مثلا میپرسه.. من خودم این موضوع رو بارها برام پیش اومده. یکی از من پرسیده راستی می‌تونی از من عکس بگیری ؟ و من گفتم بله حتما. و طرف توی ذهنش می‌دونستم انتظار داره که من بگم راستی بابت پولش اصلا نگران نباش من چیزی ازت نمی‌گیرم.

یا بعضی وقت ها طرف خیلی رک تر با شما صحبت میکنه. مثلا میگه که من پولی ندارم بابت عکاسی واقعا عکس های تو رو خوشم اومده و دوست دارم از من هم عکس بگیری. و خب سوال مهم اینه که ما باید چکار بکنیم به عنوان یک عکاس یا فیلمبردار باید درخواست این عده رو قبول بکنیم یا نه . من الان میخواهم در مورد این صحبت بکنم.

چه زمانی عکاسی رایگان انجام بدیم ؟ چه زمانی نه ؟

وقتی کسی از شما درخواست عکاسی مجانی میکنه ، شما رابطه خودتون با اون طرف رو نگاه بکنید. ببینید اینقدر نزدیک هستید ، اینقدر صمیم هستید با طرف که که حاضر باشید از مبلغ اون عکاسی چشم پوشی بکنید ؟ خود من حداکثر سه یا چهار نفر هستند از دوستانم که حاضر هستم این کار رو انجام بدم براشون و عکاسی مجانی براشون کردم.

اما خارج از این دایره این یک موضوع کاملا بیزینسی هست که خود من به شخصه هیچ وقت این کار رو انجام نمیدم.

اما عکاسی مجانی یک سری مزایایی داره و یک سری معایبی داره که من میخواهم اینها رو کنار هم قرار بدم و شما در نهایت تصمیم میگیرید که عکاسی مجانی انجام بدید یا ندید.

مزایای عکاسی رایگان برای دیگران

خب اول در مورد مزیت های عکاسی مجانی با هم صجیت می‌کنیم.

#1 با عکاسی رایگان شما تمرین میکنید

اولین مزیت عکاسی مجانی اینه که شما تمرین میکنید. این یک نکته خیلی بدیهی هست. حالا فرقی نمیکنه عکاسی شما مجانی باشه یا مجانی نباشه. چیزی که مهمه اینه که با هر جلسه عکاسی شما در حال تمرین کردن هستید. این تمرین حالا چه سر شوتینگ ، در مورد کار کردن با خود دوربین ؛ یا تمرین بعد از شوتینگ در حین  ریتاچ و ادیت عکس ها هست. به هر حال عکاسی چه به صورت مجانی یا غیر از اون باعث تمرین شما میشه این از مزیت اول.

#2 خوشحال کردن کسانی که دوستشان داریم

مزیت دوم اینه که شما اون کسانی که دوستشون دارید رو خوشحال میکنید. مثلا یک شوتینگی برای دوستتون برگزار میکنید و بعد از شوتینگ اون عکس های حرفه ای خودش رو میبینه و این چقدر توی خوشحالی اش تاثیر داره یا برای خانوادتون عکس های حرفه ای میگیرید و لذت می‌برند و خب طبیعتا شما هم از اینکه دوستانتون ، خانوادتون و کسانی که دوستشون دارید خوشحال شدند شما هم خوشحال میشید. و خب این مزیت دوم هست.

#3 تمرین پوزینگ مدل با عکاسی رایگان

و اما مزیت سوم که نسبتا مهم تر هم هست اینه که شما با انجام شوتینگ مجانی در واقع یک جور دارید تمرین پوزینگ مدل انجام میدید. توی عکاسی پرتره و عکاسی مدلینگ نکته فوق العاده مهم اینه که شما چجوری با اون مدلتون تعامل داشته باشید. چگونه اون پوز ها و ژست هایی که توی ذهنتون هست رو اون مدلتون بگید که انجام بده.

این کار آسان نیست . کسانی که عکاسی پرتره و عکاسی مدلینگ کردن میدونن من چی میگم. یک مقداری سخت هست . یک مقداری کار میبره تا شما یک حرفه ای بشید در پوزینگ مدلتون و خب من همین الان هم با این تجربه ای که دارم برای عکاسی های مدلینگ خودم حتما یک پوزر می‌برم سر جلسه‌ی شوتینگ.

معایب عکاسی رایگان برای دیگران

خب حالا یک مقداری هم درباره معایب عکاسی مجانی با هم صحبت بکنیم.

#1 شما در حال کار کردن به صورت رایگان هستید !

اولین و بدیهی ترین عیب عکاسی مجانی اینه که شما دارید مجانی کار میکنید. و خب خیلی ها با این موضوع مشکل دارند که به صورت مجانی ازشون کار کشیده بشه. یک مقداری توی روحیه آدم تاثیر منفی میگذاره.

و اون وقتی که شما دارید برای شوتینگ مجانی میذارید ، می‌تونید اون وقت رو به یک کاری اختصاص بدید که ازش کسب درآمد بکنید. مثلا یک شوتینگ بین 2 تا 5 ساعت و حتی بیشتر ، تا 10 ساعت هم طول میکشه؛ و این فقط برای خود عکاسی اش هست. و بعد از اون ما می‌رسیم به ادیت و ریتاچ عکس ها که خب طبق تجربه من ادیت هر عکس بین نیم ساعت تا 1 ساعت زمان می‌بره.

و فرض کنید که قراره 10 تا عکس به عنوان خروجی کار تحویل بدید. هر عکس 1 ساعت طول میکشه و شما ببینید چه حجم عظیمی از زمان رو باید برای این کار صرف بکنید. خب شما می‌تونستید این وقت رو ازش پول در بیارید. اما در صورتی که الان دارید مجانی کار میکنید. خب این یک عیبی هست که برای عکاسی رایگان می‌تونم بشمارم.

#2 در نظر دیگران شما یک عکاس رایگان هستید

و یک عیب خیلی خیلی بد دیگه ای که داره اینه که اگر شما تعداد شوتینگ های رایگانتون زیاد بشه کم کم همه فکر می‌کنند که شما یک عکاس رایگان هستید. و دیگر هیچ کس بابت یک شوتینگ عکاسی به شما پولی نمیده.

داستانی که برای یکی از دوستان من پیش آمد

این دقیقا داستانی بود که برای یکی از دوستان من پیش اومد. و اون دوستم خیلی رایگان برای دیگران عکاسی میکرد. و ازش می‌پرسیدم که چرا این کار رو میکنی ؟ و در جواب به من میگفت که این یک استراتژی بازاریابی هست. چون یک مقداری هم اون رشته‌ی تحصیلیش ربط داشت به بازاریابی و اقتصاد به من میگفت این یک استراتژی بازاریابی هست و من با کار رایگان دارم خودم رو به دیگران می‌شناسانم. و بعدا میتونم ازشون کلی کسب درآمد بکنم. اما اتفاقی که افتاد این بود : اون دوست من تا این لحظه حتی یک ریال هم از عکاسی خودش درآمدی رو کسب نکرده.

و این دقیقا به خاطر اینه که مردم اون رو به عنوان یک عکاس رایگان شناختن و هیچ دلیلی نمی‌بینن که بابت یک عکاسی بهش پول پرداخت کنن.

#3 کسی قدر کار شما را نمیداند

عیب بزرگ دیگری که عکاسی رایگان داره اینه که کسی قدر کار شما رو نمی‌دونه. حالا چرا اینطوری هست ؟ اجازه بدید با یک مثال براتون توضیح بدم : من مدتی قبل با یکی از جراح های زیبایی معروف تهران همکاری میکردم ؛ حالا کلیپ هاش رو بعدا براتون میذارم.

مثال جراح بینی

یک روز ما در حال فیلمبرداری بودیم ؛ حالا وسطش صحبت هم میکردیم. موضوع صحبت هم رسیده به همینجا ها. بعد بهم گفت که رضا ؛ ما توی جراحی چیزی داریم به نام ترمیم؛ یعنی شما فرضا یکی رو جراحی میکنی، مثلا بینی اش رو جراحی میکنی؛ بعد عمل طرف از فرم بینیش خوشش نمیاد. و ما میایم به صورت رایگان دوباره اون جراحی رو انجام میدیم تا طرف به اون فرم بینی دلخواهش برسه.

احتمال میدیم این مطالب هم براتون مفید باشه:

و به من میگفت از وقتی که من این پلن ترمیم رایگان رو گذاشتم توی برنامه‌ی جراحی خودم خیلی از مراجعین من بعد از عمل از فرم بینی خودشون رضایت ندارند. میگفت که من فرقی نکرده عمل هام. اما چون این ترمیم رایگان رو گذاشتم ، هر کسی که میاد پیش خودم میگه که خب من یک جراحی رایگان میتونم داشته باشم. پس حالا مثلا یک گوشه از بینی خودم رو خوشم نمیاد میگم دوباره برام جراحی بکن.

و گفت من این پلن رایگان جراحی رو بعد از این موضوع برداشتم و تعریف میکرد برام که خیلی جالبه . دوباره بعد از اینکه این پلن رو من برداشتم، تمام کسانی که جراحی شان میکردم از عمل خودشون رضایت داشتند.  چرا ؟ چون می‌دونستند که اگر بخواهند ترمیم بکنن دوباره باید یک هزینه ای بابت جراحی بدن.

مثالی در مورد عکاسی

و خب من میخواهم این مثال رو دوباره ببرم توی موضوع عکاسی . ببینید وقتی شما برای کسی به صورت رایگان عکاسی میکنید؛ حالا نمیخواهم بگم که همه اینطوری هستند . اما یک عده اینطوری هستند که قدر کار شما رو نمیدونن. چون رایگان هست. و من خودم یادم هست که یک همچین تجربه ای رو داشتم.

عکاسی برای دوست ناسپاس

دقیقا یادم هست یک تابستانی بود. میخواستم برای یکی از دوستانم عکاسی بکنم . خب شما ببینید عکاسی در اون گرمای تابستان چقدر سخت هست. ما رفتیم عکاسی رو کردیم؛ خب هوای خیلی گرم بود. اذیت شدیم . من خودم اون روز یک کار دیگری هم داشتم ولی کارم رو حالا به خاطر دوستم و اینکه ناراحت شده کنسل کردم.

عکاسی انجام شد توی دو سه ساعت و خب شما حجم ادیتی که من انجام دادم روی عکسا رو هم در نظر بگیرید. هر عکس بین نیم ساعت ، 40 دقیقه تا 1 ساعت. اتفاقی که افتاد این بود : زمانی که من عکس ها رو برای دوستم فرستادم، در جواب تمام زمان هایی که برای عکاسی و ادیت عکس ها گذاشتم، فقط یک کلمه به من گفت؛ عکس ها مزخرفه.

و این اتفاق باعث شد نه تنها من دیگر برای اون شخص هیچ عکاسی انجام ندم ؛ حالا چه رایگان و چه پولی ، از اون به بعد بالای 99 درصد درخواست های عکاسی رایگانم رو من رد میکنم. و این یک دلیل خیلی ساده داره؛ اگر ما خواهان خدمتی هستیم ، خواهان کالایی هستیم باید هزینه اش رو پرداخت بکنیم.

اگر ما خواهان خدمتی هستیم باید هزینه اش رو پرداخت کنیم.

چرا از عکاس ها در خواست کار رایگان میشه ؟

و اگر شما عکاس باشید شاید براتون این سوال به وجود بیاد که چرا در مورد ما عکاس ها بیشتر درخواست کار رایگان هست ؟ چرا مثلا یک کسی که مغازه‌ی لوازم خانگی هیچ وقت به فروشنده نمیگه که ببین من از این یخچال خوشم اومده اما بابتش بهت پولی نمیدم ! چرا فقط در مورد ما عکاس ها هست ؟

دلیلش رو من الان میخواهم بهتون بگم. وقتی کسی میاد جلوی دوربین شما که ازش عکس بگیرید بیاید با خودتون فکر کنید که چه چیزی از کار ما رو میبینن ؟ کسی که میاد جلوی دوربین می‌بینه شما یک دوربینی برداشتید ، یک دکمه‌ی شاتر رو فشار میدید و تمام. کل عکاسی رو این می‌بینن.

اما پشت عکاسی که شما اون تجهیزاتی که باید بخرید چقدر گرون قیمت هست،  اینکه چه مقداری باید علم خودتون رو زیاد بکنید که بتونید اون عکس ها رو بگیرید اینکه چه مقدار تجربه نیاز دارید ،و بعد از اون برای ادیت عکس ها چقدر زمان زیادی رو باید صرف بکنید کسی این رو نمی‌بینه . و تنها چیزی که می‌بینن اینه که شما یک دکمه شاتری رو چند بار فشار میدید و شوتینگ تمام میشه.

وظیفه یک عکاس در مواجهه با درخواست عکاسی رایگان

این دقیقا دلیل این هست که خیلی ها از یک عکاس درخواست کار مجانی میکنن. و به نظر من اگر همچین درخواستی رو شما باهاش مواجه شدید به عنوان یک عکاس اولین وظیفه ما این هست که طرفمون رو روشن بکنیم که کار ما فقط فشردن یک دکمه شاتر نیست. خیلی سریع با فرآیند عکاسی طرف رو آشنا کنیم. بگیم که چه زمان طولانی رو ما باید برای شوتینگ تو وقت بگذاریم.

و من فکر میکنم طرف اینجا که برسه دیگه درخواست کار رایگانش رو پس میگیره و اگر 1 درصد این اتفاق نیفتاد و باز هم اون شخص درخواست کار رایگان کرد من فکر میکنم ما با یک بی شعور سروکار داشته باشیم و اگر نظر من رو بخواهید به هیچ وجه نباید برای همچین آدمی کار بکنیم.

البته من باید دوباره به این نکته اشاره بکنم که این صحبت هایی که الان دارم میکنم در مورد کسانی هست که شما قلبا مایل نیستید براشون عکاسی رایگان انجام بدید. خیلی ها هستند توی زندگی ما که ما واقعا دوست داریم براشون کاری بکنیم. مثلا من برای بعضی از دوستانم واقعا دوست دارم عکاسی بکنم، فیلمبرداری بکنم، به صورت رایگان. برای اعضای خانوادم عاشق این هستم که ازشون عکس بگیرم؛ ازشون فیلم بگیرم ؛ صد در صد به صورت رایگان.

و قطعا شما هم توی زندگیتون همچین کسانی رو دارید. این صحبتی که من میکنم برای وقت هایی هست که شما از نظر قلبی مایل نیستید برای کسی به صورت رایگان عکاسی بکنید.

خب تا اینجای پادکست من مزیت های عکاسی رایگان رو گفتم. معایبش رو هم گفتم. فکر میکنم الان هممون به یک دید کلی رسیدیم که چه وقت هایی باید این درخواست رو قبول بکنیم چه وقت هایی نباید قبول بکنیم. حالا میخواهیم در مورد این صحبت بکنیم که اگر بگوییم آره ، بعدش چه شرایطی رو باید فراهم بکنیم؛ چه اتفاقی باید بیفته. و اگر درخواست کسی رو رد بکنیم بعدش باید چکار بکنیم ؟

در صورت قبول کردن درخواست عکاسی رایگان

اگر ما درخواست عکاسی رایگان عکاسی رو قبول کردیم. اینجا باید مرز ها کاملا مشخص بشه به صورت کاملا دقیق. یعنی چی ؟

زمان دقیق عکاسی باید مشخص شود

ببینید اول از همه زمان هست. یک پروژه عکاسی بارها گفتم بین 2 تا 10 ساعت و حتی بیشتر ممکنه طول بکشه. شما کسی ازتون درخواست کار رایگان میکنه؛ به هر دلیلی شما هم قبول میکنید. اینجاست که باید دقیقا زمانی که میخواهید به اون شوتینگ رو اختصاص بدید رو مشخص بکنید.مثلا بگید من ساعت 5 عصر تا 8 عصر بین این ساعت ها میتونم برای تو یک جلسه شوتینگ رو برگزار بکنم.

نوع و سبک عکاسی باید مشخص شود

از اون مهم تر نوع عکس هایی که قراره گرفته بشه رو حتما باید مشخص بکنید؛ مثلا اینکه قراره شما عکس پرتره بگیرید ؛ عکس ورزشی بگیرید ؛ یا مثلا اون شخص در حال تدریس توی جایی هست ؛ ازش عکاسی یا فیلمبرداری بکنید. این حتما باید مشخص بشه.

مثالی در مورد یکی از مشتری های من و سگش !

حالا چرا ؟ الان میگم. یادمه یکی از مشتری های من میخواست ازش عکاسی پرتره انجام بدم. خب ما قرار و اینا رو گذاشتیم. رفتم سر لوکیشن عکس با پوزرم. بعد دیدم اون شخص سگش رو هم آورده. و خب وقتی دلیل این کار رو پرسیدم گفت میشه از سگ من هم عکس بگیری ؟ من گفتم نه ! این کار رو نمیکنم.

در صادکست 11 در مورد صفر تا صد برگزاری یک جلسه عکاسی پرتره صحبت کردم.

و از اون به بعد توی تمام ورکشاپ ها و کلاس های خودم این نکته رو همیشه تاکید میکنم که حتی نوع عکس هایی که قراره گرفته بشه رو هم به صورت کاملا دقیق از قبل مشخص بکنید. خب این در مورد زمانی بود که میخواهیم به درخواست عکاسی رایگان کسی جواب مثبت بدیم.

در صورت رد کردن درخواست عکاس رایگان

حالا بیایم برعکسش رو هم باهم صحبت بکنیم. اگر کسی از ما درخواست عکاسی رایگان کرد و ما خواستیم درخواستش رو رد بکنیم باید چکار بکنیم ؟ همانطور که چند دقیقه پیش با هم در موردش صحبت کردیم، دلیل اصلی اینکه کسی از شما درخواست کار رایگان برای عکاسی میکنه اینه که با سختی های کار عکاسی آشنا نیست.

خیلی ها فکر میکنن کل فرآیند عکاسی اینه که شما فقط یک دکمه شاتر رو فشار بدید. برای همین به عنوان یک عکاس این وظیفه ماست که دیگران رو آشنا بکنیم با فرآیند عکاسی ، با فرآیند قبل عکاسی حین عکاسی بعد عکاسی ، چون الان که گوشی های هوشمند خیلی متداول شده و مردم به راحتی فشار دادن یک صفحه مانیتور  عکس میگیرن ، شاید فکر کنن که گرفتن عکس با دوربین ها حرفه ای هم با همین آسانی هست.

باید یک صفحه قیمت عکاسی داشته باشید

و به نظر من توی اینجور مواقع  شما یک صفحه قیمت داشته باشید؛ مثلا توی وبسایت شخصی خودتون توی صفحه‌ی اینستاگرامتون یا توی کانال تلگرامتون یا هر جای دیگر؛ و این صفحه قیمتتون رو برای اون شخص بفرستید و بهش بگید که من روی این قیمت ها فرضا به تو 20 درصد تخفیف میدم.

و اگر اون شخص واقعا خواهان عکس های خوب باشه درخواست شما رو قبول میکنه و اگر دیدید باز هم اصرار داره برای عکاسی رایگان اگر نظر من رو بخواهید صد درصد درخواستش رو رد بکنید.

بسیار خب تا اینجای صادکست پس ما فهمیدیم که مزایای عکاسی رایگان چی هست ، معایبش چی هست . اگر خواستیم تایید بکنیم باید چکار بکنیم. و اگر خواستیم رد بکنیم به چه صورت باید این کار رو انجام بدیم.

عکاسی عروسی رایگان

اما یک نکته فوق العاده مهمی که میخواهم بهتون بگم با اینکه میدونم طول این پادکست داره خیلی زیاد میشه ؛ اما واقعا مهمه و به نظر من ارزش گوش کردن رو داره این هست : عکاسی عروسی رایگان.

عکاسی عروسی به قدری مهم بود که …

من اینقدر این موضوع مهم بود که حتی توی یک بخش جدا آوردمش. ببینید اگر به من بگن سخت ترین ، چالش برانگیزترین و استرس زا ترین نوع عکاسی چه عکاسی ای هست ؟ جواب اینه : مسلما عکاسی عروسی. و دقیقا به همین دلیل هست که گران قیمت ترین نوع عکاسی هم عکاسی عروسی هست.

در مورد قیمت های عکاسی عروسی که حتما خبردار هستید چقدر قیمت های گرونی داره توی ایران. البته من در مورد قیمت یک پادکست جدا ضبط میکنم . اینکه چقدر بابت عکاسی ما باید پول بگیریم این یک پادکست جدا هست که من به زودی اون رو ضبط میکنم و باهم در موردش صحبت میکنیم.

قیمت عکاسی عروسی در کل دنیا بسیار گران است

اما شاید براتون جالب باشه که نه فقط توی ایران بلکه در کل دنیا این نوع عکاسی فوق العاده گران قیمت هست. حالا من برای چی این موضوع رو گفتم؟ بعضی وقت ها از شما درخواست عکاسی عروسی اون هم به صورت رایگان میشه.

فوق العاده مراقب عکاسی عروسی باشید. چون علاوه بر اینکه چندین هفته باید روش زمان بگذارید اگر پولی هم دریافت نکنید خیلی از نظر روحی سختی خواهید کشید.

خاطره ای در مورد عکاسی عروسی رایگان

حالا این رو گفتم یک خاطره هم یادم اومد میگم خستگیمون در بره. دو یا سه هفته‌ی پیش بود یادمه یک نفر توی اینستاگرام به من دایرکت داد ساعت 8 یا 9 شب. بهم گفت که سلام آقای صادقی خسته نباشید. من فردا شب عروسی دوستم هست و بهش قول دادم که عکاسی عروسیش رو من انجام بدم . نکته ای چیزی مد نظرتون هست که عکس های بهتری بگیرم ؟

بعد من گفتم خب یک مقداری دیر هست الان ! آخر توی چند ساعت کار خاصی نمی‌تونید بکنید. حالا به هر حال شما چقدر عکاسی بلد هستید ؟ و ایشون بهم گفت که راستش هیچی !  و من میخواهم تازه یک دوربین هم از دوستم بگیرم. به نظر شما حالا نکته هست که بتونم برای فردا رعایت بکنم؟

بعد من گفتم که بله یک نکته هست و اون هم اینه که تحت هیچ شرایطی سعی کنید اون عروسی رو نرید چون هم عکس ها خراب میشه و هم رابطتون با اون دوستتون !

جمع بندی

بسیار خب جمع بندی میکنم . توی این صادکست ما در مورد این صحبت کردیم که چه کسانی و به چه دلایلی از شما درخواست عکاسی رایگان میکنن. تحت چه شرایطی قبول بکنیم و تحت چه شرایطی قبول نکنیم. مزایا و معایب عکاسی رایگان چی هست و آخرسر هم در مورد عکاسی رایگان عروسی صحبت کردیم؛ که من توصیه میکنم هیچ وقت این کار رو نکنید.

به پایان این قسمت از صادکست رسیدیم. فراموش نکنید که صادکست رایگان هست و همیشه هم رایگان خواهد ماند؛ فقط و فقط به شرطی که اون رو حداقل با یک نفر از دوستانتان به اشتراک بگذارید.

روزهای زیبا و پر از موفقیتی رو براتون آرزو میکنم و تا صادکست بعدی خدانگهدار.

صادکست 4 در اینستاگرام من

بعد از انتشار هر قسمت از صادکست ، توی اکانت اینستاگرام خودم ، اون رو به دوستام خبر میدم . اگه دوست دارید کلی نکته و ترفند خیلی عالی یاد بگیرید که فقط توی اینستاگرام اونا رو منتشر میکنم ، منو فالو کنید.

ارسال دیدگاه ارزشمند شما

توجه : نوشتن نام و ایمیل کاملا اختیاری هست. می‌تونید فقط نظر خودتون رو بنویسید.

لیست علاقه مندی ها 0